Слухати

На річницю анексії півострова у Львові провели акцію «Крим — це Україна»

16 березня 2015 - 13:09
У неділю у Львові пройшла низка заходів, присвячених річниці анексії Криму Росією
На річницю анексії півострова у Львові провели акцію «Крим — це Україна» / Новини на Громадському радіо

У неділю у Львові пройшла низка заходів, присвячених річниці анексії Криму Росією. У центрі міста на кількох майданчиках зібралися переселенці з півострова, а також зі сходу України. До акції приєднались і львів’яни, щоб висловити свою підтримку українським патріотам. 

Зі сцени говорили про те, що справедливість відновиться і Крим повернеться у склад України, а також висловлювали слова підтримки кримчанам, яких на Львівщині, лише за офіційною статистикою, більше   2 тисяч.

крим3 Для переселенців з Криму акція виявилася сумною і зворушливою одночасно, бо ж дехто з них уже рік живе у вигнанні. Оксана Новікова відзначала у ці дні власну річницю: рік тому, 14 березня, вона покинула півострів і переїхала у Львів. Зараз вона має тут власний бізнес, є головою громадської організації «Кримська хвиля», яка опікується проблемами переселенців. Оксана говорить, що Львів тепло приймає таких, як вона:

«Ми в добрих стосунках з громадськими організаціями, «Громадський сектор Євромайдану» і ще декілька. Львів’яни – дуже гарні люди».

крим4Щодо настроїв, які панують зараз на півострові, Оксана вважає, що багато хто просто не має змоги висловити свою проукраїнську позицію через пресинг нової влади. Тож єдине, на її думку, що можуть зробити зараз кримчани, які хочуть повернути півострів в Україну – це перетерпіти:

«Там вже свої настрої, знаєте, закрити коробочку і не виказувати. Це режим, це гірше, ніж «совок». Зараз треба їм перетерпіти, на жаль, це так. Боротися активно там немає можливості. Їм треба вижити і зберегти себе, зберегти свої родини, зберегти своїх друзів, зберегти кола спілкування. Не дивитися телебачення, зовсім не дивитись, щоб зберегти здоровий глузд».

Підтримати, так би мовити, «друзів по нещастю» на акцію прийшли і переселенці з Донецька, тримаючи в руках плакати «Донбас і Крим – спільний біль». Соломія, переселенка з Донецька, користуючись можливістю, зробила звернення до тих, хто анексував Крим, і тих, хто захопив владу на Донбасі.

«Сейчас вы нас выгнали, вы лишили нас дома, лишили нас крова, лишили нас всего, что создавалось поколениями. Потому что вы сильные. Русская же пословица: «Сила есть, ума не надо». Так вот, ваш язык силы – это неправильная тактика. Потому что говорит силой, насилием, издевательством и пытками тот, кто на самом деле слаб. Потому что на самом деле сила, так же, как и правда, на нашей стороне».

Для кожного із кримчан ця річниця означає щось своє. Енвер Бекіров, голова громадської організації «Крим-SOS», говорить, що за цей рік стало зрозуміло, наскільки неефективними є міжнародні організації, які мали б захистити громадянські права кримчан, а особливо кримських татар. Він розповів Громадському радіо, що для нього день кримського псевдореферендуму увійшов у список чорних дат його народу.

«В історії мого народу є багато, на жаль, чорних сторінок. Усі ці сторінки, на жаль, пов’язані з нашим сусідом, з Росією. Усе вже продовжується декілька сторіч. Як і 18 травня, річниця депортації, так і ця річниця, цього псевдореферендуму, скажімо так, фарсу, лялькового театру, вистави, яку швидко зробили, буквально за два тижні в Криму, – вона для мене є сумна дата. Це черговий крок, чергові дії проти мого народу. Проти його права перебувати на своїй Батьківщині».

Прикметно, що підтримати кримчан прийшли й львів’яни, яким не випало долі починати свої життя з нуля в чужих містах. Вони говорять, що підтримка українців з інших регіонів – це нормальний і правильний жест. Костянтин Бєглов розповів Громадському радіо, чому прийшов на акцію:

«крим5Коли в сім’ї родич підтримує родича – це нормально. Людям і так дуже важко зараз – нове місце, нова робота, без знайомств. Можливо, якісь сімейні штуки, якщо там хтось за Росію, хтось проти. І тому підтримка й солідарність, і спроба показати людям, що ми не те що навіть підтримуємо, а те, що ми їх приймаємо й не заважаємо тут працювати і розкриватись – це дуже важливо».

На акцію зібралося близько двох сотень людей, а крім безпосередньо мітингу, організатори провели ще й флешмоб, читання віршів кримськотатарською, благодійну фотовиставку та перегляд документальних сюжетів про події річної давнини. Алім Алієв, співзасновник організації «Крим-SOS» розповів, яка важлива для кримчан підтримка мешканців Львова, а також їхня участь у спільних мистецьких проектах, як це відбувалося на річницю:

«Ці акції є організованими як львів’янами, так і кримчанами, які живуть у Львові. Це, власне, той момент об’єднання, коли і місцеві мешканці, і переселенці роблять спільні події. І не просто якісь суспільно-політичні, а мистецькі події. І ми дякуємо тим львів’янам, які долучились до цього».

Урешті, біля пам’ятника Шевченка кримчани запустили в небо жовто-блакитні кульки, які символізували їхню надію, що півострів буде українським.

Ірина Гречана, Богдан Боровий – зі Львова, спеціально для Громадського радіо.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+