Слухати

Треба спростити процедуру отримання документів для ромів-переселенців, — правозахисники

08 квітня 2015 - 17:10
У Міжнародний день ромів, представники громадської влади закликають владу звернути увагу на проблеми ромів-переселенців
Треба спростити процедуру отримання документів для ромів-переселенців, — правозахисники / Новини на Громадському радіо

Восьмого квітня, у Міжнародний день ромів, представники громадської влади закликають владу звернути увагу на проблеми ромів-переселенців. Адже, як свідчить статистика, наразі вони є однією з найбільш уразливих категорій українців. Люди, які і в мирний час через своє етнічне походження належать до найбільш дискримінованих верств населення, тепер стають об’єктами подвійної дискримінації.

Результати моніторингу демонструють, що близько 9000 ромів були змушені покинути свої домівки на сході України з початку кризи. Проте, після того, як вони прибули в інші регіони України, негативне ставлення до них посилилося.

Розповідає Земфіра Кондур, віце-президент МБЖФ «Чіріклі»:

10679533_10206712686524208_4626699587290739422_o«Отже, за результатами нашого моніторингу, ми зібрали таку інформацію, що близько 9 тисяч ромів були вимушені покинути свої будинку на сходи України і переміститися в інші регіони. З приходом внутрішньо переміщених осіб – ромів зі сходу України в ті регіони, де ми проводили моніторинг, ми побачили, що негативне ставлення до ромів в цілому лише посилилось, тому що місцеве населення не було готове бачити таку кількість ромських родин. І це викликало певний страх і посилило певні стереотипи, які у них були».

Понад 55% ромів не реєструються як внутрішньо переміщені особи через страх конфіскації їх майна міліцією чи іншими органами влади. Також люди бояться бути затриманими та підданими жорсткому поводженню з боку правоохоронних органів через відсутність документів.

«У ромів не було реєстрації постійного місця перебування. Наприклад, ті, у яких були документи, вони боялися реєструватися, тому що вони думали, коли вони повернуться додому, будуть переслідування, або жорстоке поводження з ними, тому що вони переселенці зі сходу. Дуже багато було різних причин», — сказала Земфіра Кондур

За даними останніх досліджень рівня ксенофобії в Україні, роми залишаються національною меншиною, до якої українці ставляться найбільш упереджено.

Микола Бурлуцький, голова неурядової організації «Чачімо», переконаний, що проблема є системною, адже складається з низки аспектів. Це стереотипи, слабка інтеграція ромів в українське суспільство та необхідність посилення уваги держави до виконання своїх зобов’язань щодо ромської національної меншини. Необхідно реалізувати Стратегію соціального захисту та інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року.

11121789_10206712687884242_545791837198153413_o«За весь период с июля 2014 года по март 2015 года нашей организации пришлось соприкоснуться и оказать помощь 1292 ромам. Из них детей от одного года до 6 лет — 432 человека. Матерей — 243, инвалидов, нуждающихся в уходе, — 63 человека, и люди пожилого возраста от 70 до 80 лет — 66 человек… Люди, которые переезжают на украинскую территорию, они сталкиваются с теми проблемами, с которыми не сталкиваются люди других национальностей. В чем проблема? Проблема заключается в том, что многие из ромов не имеют даже начального образования. Определенный процент из тех людей опрошенных, среди которых мы провели мониторинг, порядка 65% не имеют начального образования. То есть они не умеют читать, писать. Естественно, для них закрыт доступ к информации, нет доступа к Интернету. У них нет возможности обращаться в инстанции, чтобы получить помощь», — розповів Микола Бурлуцький.

За його словами, аби покращити ситуацію, держава має здійснити низку дій. По-перше, спростити процедуру отримання документів, які посвідчують особу, для ромів-переселенців. По-друге, здійснювати регулярний моніторинг ситуації і збір даних щодо потреб і проблем ромського населення в Україні. По-третє, проводити роботу з ромськими громадами, спрямовану на роз’яснення їхніх конституційних прав і обов’язків, і тісно співпрацювати з громадськими активістами, які допомагають ромському народу в Україні.

Вадім Родітєлєв для Громадського Радіо

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+