Слухати

Яка проблема криється за мобілізацією акторів Львівської опери?

26 травня 2015 - 16:28
Нещодавно Львів сколихнуло повідомлення про те, що театральний сезон у Львівській опері під загрозою через масову мобілізацію колективу
Яка проблема криється за мобілізацією акторів Львівської опери? / Новини на Громадському радіо

Львівська операНещодавно Львів сколихнуло повідомлення про те, що театральний сезон у Львівській опері під загрозою через масову мобілізацію колективу. У тексті, розміщеному на інтернет-ресурсах театру, йшлося про 35 повісток, які надійшли в театр. Це, нібито, зриває не лише окремі вистави, а й взагалі весь сезон. Далі слідувало обговорення – чи можливо відмінити ці повістки та хто може допомогти у цьому.

Однак, речник Львівського обласного військового комісаріату Роман Поронюк пояснив Громадському Радіо, що, по-перше, у повідомленні є неправдива інформація, а, по-друге, працівники опери підлягають мобілізації переважно на загальних засадах:

«Прийшло всього лише 20 повісток. Це дійсно є дуже мало, бо у нас є підприємства, куди по 100 повісток приходило. З тих двадцяти повісток, що прийшли, ще не означає, що всі підуть до війська, оскільки частина з них, коли прийдуть на комісію, будуть непридатними, частина буде мати право на відстрочку. Це обов’язок кожного громадянина. У нас Батьківщина одна і захищати її ми теж повинні разом. Ми не робимо якихось винятків, що оцей селянин – він піде захищати, а цей має якусь ступінь і не піде захищати, а буде тут».

Директор Львівської опери Тадей Едер із жалем говорить про цей інцидент. Він розповідає, що паніка навколо позиції театру – зовсім не ініціатива самого театру, це приватна думка когось із працівників, які просто скористались ім’ям Опери, а не власним. Директор наголошує, що в театрі працює 600 людей, тож 21 повістка не може зірвати театрального сезону.

Тадей Едер зауважує, що в разі, якщо мобілізація дійсно буде зривати певні вистави, він проситиме у військового комісаріату призивати своїх працівників поетапно. Але, за його словами, наполягати, аби мобілізація театру не торкалась, він не буде, адже Львівська опера – таке ж підприємство, як і будь-яке інше та підпорядковується загальним державним законам:

«Тадей ЕдерЗнаєте, я от був у Польщі, і поляки мене питають – що там у вас у Львівській опері, в армію забирають? Розумієте, навіщо це? Якби тільки забрали з Львівської опери, а якби не брали з Одеської, з Київської, Харківської… але ж вони не писали, вони не виступали. Іще невідомо – а може, ні одного з них не візьмуть. Це ж лише повістка, це не значить, що його забрали в армію на передову».

 

Насправді ж, за законом незамінні працівники захищені від служби в армії так званою бронню. Підприємства мають надати списки тих людей, без яких вони просто не зможуть працювати, аби не зривати робочий процес. Є така бронь і в культурних установах України. Втім, за нещодавніми рішеннями, все менше культурних установ мають на це право. Про ситуацію з мобілізацією і культурою розповів Громадському Радіо заступник міністра культури України Юрій Зубко:

«Згідно з переліком посад та професій, за якими бронюються військовозобов’язані, які працюють у галузі культури й мистецтв України, артисти, в принципі, підлягають бронюванню. Тільки в середу я був на засіданні уряду, там прийняли новий список професій, які підлягають бронюванню, значно скорочений. Зокрема, там виключені працівники музеїв і заповідників, хоча ми намагались наполягати на тому, хто ж у складний час, якщо там чоловіків не буде, то хто забезпечуватиме евакуацію. Але ці професії, як і мистецькі ВНЗ (професорсько-викладацький склад) також не будуть тепер підлягати бронюванню. А бронюванню підлягають тільки ті, хто має мобілізаційне завдання – це театри й музичні колективи».

Що ж до Львівської опери, то міністерство вже розіслало відповідні листи військовим комісарам Львівщини із проханням все ж забронювати акторів та музикантів. Заступник міністра зауважує, що через таку затримку, військкомати можуть зважити, а можуть і не зважити на їхнє прохання, тож лише протягом місяця стане відомо, чи дійсно мобілізують принаймні частину Львівської опери.

Ірина Гречана зі Львова спеціально для Громадського радіо

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+