Слухати

Чому в Україні утворився туристичний колапс і хто має врегулювати ринок? / Програми на Громадському радіо
Ольга Русіна / Громадське радіо / Скачати зображення

Чому в Україні утворився туристичний колапс і хто має врегулювати ринок?

03 липня 2018 - 15:55
Facebook Twitter Google+
Хто відповідає за затримки чартерних рейсів? Чи має держава контролювати туроператорську діяльність? Пояснює директор Центру розвитку туризму

Тисячі українців цього літа потрапили у пастку. Частина туристів застрягла в аеропортах за кордоном, інша не змогла навіть відлетіти у відпустку. Рейси продовжують скасовувати. Хто і як має захищати туристів, розбиралися з директором Центру розвитку туризму Володимиром Царуком.

Володимир Царук: Україна має великі негаразди з ринком авіаперевезень, а це відображається на туризмі. Неможна просто вирішувати ситуацію з окремими авіаперевізниками і туроператорами. Проблема виникла, тому що держава в особі Державіаслужби фактично відсторонилася від регулювання контролю компаній, які здійснюють авіарейси. Споживачі опиняються у замкнутому колі. Адже туроператор киває на авіаперевезника, а той на — туроператора. Повинна втрутитися Державіаслужба і розібратися з авіакомпаніями, які цього року понабирали багато і чартерних, і регулярних рейсів.

caruk_volodymyr.jpg

Громадське радіо
Царук Володимир
Громадське радіо

Як приклад, сьогодні туроператор, який займається чартерними рейсами має фінансову гарантію всього в 20 тис. євро. Один з туроператорів заборгував за 9 чартерних рейсів, близько 1 млн доларів. Як при таких фінансових гарантіях він може розрахуватись з авіаперевізником? Якщо держава пускає це на самоплив, туристи через скасування рейсів втрачають гроші. Повернути компенсацію майже неможливо. Змусити туроператорів відповідати за невиконання договору нереально. Адже процедура банкрутства в Україні не діє. Жоден оператор ще не оголошував банкрутство, вони просто призупиняють діяльність.

Щороку хтось з туроператорів сходить з дистанції. Ці гроші йдуть у повітря, комусь у кишені

Туроператорська діяльність, яка ніяк не контролюється регулятором ринку, перетворилась на «піраміду». Щороку хтось з туроператорів сходить з дистанції. Ці гроші йдуть у повітря, комусь у кишені.

Авіакомпанії порушують елементарні норми, при затримці на 4 години – ніхто не годує пасажирів, при затримці на 8 годин – не розселяє. За кордоном взагалі складається патова ситуація, наприклад, представника того самого авіаперевізника «Браво», який припинив здійснювати рейси, навіть не змогли знайти.

В Європі механізм регулювання давно відпрацьовано. У разі подібних зривів рейсів, авіакомпанію чекають великі штрафи, можливо позбавлення ліцензії на перельоти або частоти. Це величезні збитки. 

Читати далі:  Клієнтам туристичних компаній майже нереально отримати компенсації через скасовані рейси, - Заблоцький

Повну версію розмови можна прослухати в доданому звуковому файлі

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.