Слухати

Ковдри замість зброї: що закупить Міноборони на пожертви для армії?

05 травня 2014 - 20:35
Куди підуть кошти з благодійного фонду, й що насправді потрібно українським військовим
Ковдри замість зброї: що закупить Міноборони на пожертви для армії? / Новини на Громадському радіо

Трагедия Одесса На пожертвувані українцями мільйони гривень Міністерство оборони закупить не зброю і не бронежилети, а, як зазначено в звіті, ковдри та спальні мішки. Куди підуть кошти з благодійного фонду, й що насправді потрібно українським військовим — дізнавалася Марічка Дачковська.

Сьогодні на офіційному сайті Міноборони акція «Підтримай українську армію, подзвони на номер 565» презентується наступними словами: «Україна в небезпеці. Армія буде захищати кожного, але нашим солдатам потрібно, щоб куля не пробила бронежилет, щоб їх прикривала броня, щоб мир у небі захищали наші пілоти».

Минає другий місяць, кошти надходять. Журналіст і волонтер Інна Волошина надіслала запит в Міністерство оборони з приводу того, як будуть витрачені мільйони гривень, перераховані українцями. Однак виявилося, що в переліку на закупівлю немає жодного пункту зі словом «бронежилет» чи «гвинтівка».

«Загальна зібрана сума коштів станом на 8 квітня складала 95 мільйонів грн, з них планувалося використати 90 мільйонів на матеріально-технічне забезпечення,  5 мільйонів на медичне забезпечення. З матеріально-технічного: 22 мільйони на шоломи, 15,2 — на спальні мішки, 8,5 мільйонів — на флотську форму. Тобто цей список абсолютно не передбачає витрати коштів на придбання бронежилетів», — повідомляє журналістка.

В той час як українці телефонують за номером 565, волонтери вимушені самотужки збирати кошти, закуповувати й переправляти ту ж саму броню, про яку мовиться на сайті відомства.

Інна Волошина розповідає:

«Ми знаємо, що війська Росії дуже близько до кордонів України. Що це не вигадка, ворог стоїть на кордоні. На жаль, ми маємо говорити терміном ворога. І наші війська практично не мають бронежилетів.

Ті бронежилети, які в них є, в більшості випадків являються застарілими моделями, які досить легко пробиваються сучасними автоматами. Зараз волонтери за свої кошти купують ці бронежилети не тільки для Національної Гвардії, а так само для певних бригад українських військових, які зараз знаходяться там».

Водночас, в.о. Міністра оборони генерал-полковник Михайло Коваль наголосив, що особисто переймається питанням розподілу благодійного фонду, і що ці кошти від населення таки підуть на закупівлю бронежилетів, окрім шоломів та спальних мішків. Михайло Коваль пообіцяв, що за кожну витрачену копійку буде відзвітовано.

Військовий експерт, в минулому помічник міністра оборони Анатолій Грищук наголошує на необхідності громадського контролю:

«Я ось тільки розмовляв з полковником, він перерахував повністю свою пенсію. Це не 5 грн, це декілька тисяч. Невже треба закуповувати на це ковдри? Відсутність інформації породжує дезінформацію. Якщо йде інформація, що на якийсь номер можна зателефонувати — і автоматично буде перераховано 5 грн, відповідно має бути хоча би один раз на місяць публічний звіт про те, де зберігаються ці гроші, на що вони витрачені, й чи взагалі витрачені.

Потрібно чітко знати, яка організація займається збором грошей, чи має ця організація довіру громадянського суспільства, в якому банку зберігаються ці кошти, і скільки сьогодні поступило коштів у Міністерство оборони.

Якщо гроші здає громадянське суспільство, або українці чи український народ, або симпатики (я думаю, що багато й з закордону приходить на підтримку ЗСУ), то відповідно ці кошти й розподіляти повинне громадянське суспільство, а не чиновники, які сидять в Міноборони, чи в Генштабі», — вважає експерт.

Пан Грищук закликає до більшої прозорості в інших фінансових справах Міноборони. Він наголошує на тому, що громадяни не мають інформації про розмір коштів, які заробляє Міністерство за рахунок відчуження військового майна.
Тим часом, станом на кінець квітня на рахунки Міністерства оборони України надійшло вже більше 113 мільйонів гривень від юридичних і фізичних осіб в якості допомоги Збройним Силам України.

 

Марічка Дачковська для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+