Слухати

Україна наражається на високу смертність ВІЛ-інфікованих — експерти

18 листопада 2014 - 16:29
Провал держзакупівель лікарських препаратів ставить під загрозу життя тисячів ВІЛ-інфікованих українців, а особливо тих, хто лікується коштом української держави
Україна наражається на високу смертність ВІЛ-інфікованих — експерти / Новини на Громадському радіо

_DSC6801Провал держзакупівель лікарських препаратів ставить під загрозу здоров’я і життя тисячів ВІЛ-інфікованих українців, а особливо тих, хто лікується коштом української держави. Загалом антиретровірусну терапію отримують близько 63 тис. ВІЛ-позитивних. Із них 49 825 укранців лікуються за державний кошт, а 11 374 — за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

На фінансування різних державних програм, в тому числі ВІЛ/СНІДу, Міністерство охорони здоров’я не провело тендери на суму близько 1,5 млрд. гривень, реалізувавши лише 23% закладених коштів. За словами експертів, тендери зривались через відсутність конкуренції між учасниками, скарги тендерних гравців та підвищення інфляції. Голова правління ГО “Дорога життя Дніпро” Світлана Калініченко у телефонному коментарі Громадському радіо.

“На гроші, які зараз виділені з бюджету на закупівлю необхідних ліків, не були проведені тендери. На закупівлі відводяться певні строки. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк обіцяв

провести їх до 21 жовтня. Але цього не було зроблено. Тепер виходить, що гроші, які були виділені на ліки і обстеження, будуть перераховані не зрозуміло куди, і люди  лишаться без належного лікування. Обстеження людей, наприклад, на наявність

антитіл ВІЛ буде проводитись тільки у березні. Тому у нас є загроза епідемії ВІЛ/СНІДУ і туберкульозу. Це жах. Це страшно”, — пояснює Світлана Калініченко.

За інформацією Центру протидії корупції, «Пацієнтів України» та «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ» в регіонах вже сьогодні повністю відсутній або критично низький запас препаратів для ВІЛ-позитивних. Зокрема ліків бракує в Івано-Франківській, Київській, Тернопільській, Херсонській, Одеській, Чернігівській, Львівській, Миколаївській, Сумській та Харківській областях. Експерти стверджують, хворим українцям не уникнути переривання лікування у грудні 2014 р. — лютому 2015 р.

Вперше за десять років в Україні зникли сиропи для дітей, каже представник Всеукраїнської мережі ЛЖВ Ірина Агеєва:

“Дитячих препаратів немає взагалі. Всі діти знаходяться на державному забезпеченні. Донори їм взагалі не допомагають. Батьки переводять малят на дорослі ліки – ділять таблетку на 2-4 частини. Якщо дитині шість років — це одне, а якщо два чи три роки, то ти  ж не поясниш їй, що треба ковтати цей “пісок”.

Ірина Агеєва пояснює — переривання терапії у хворих на ВІЛ призводить до швидких мутацій вірусу. А це в свою чергу здорожчує лікування у 5-13 разів, і якщо його не буде, людина зазнає смертельних наслідків.

“Коли в людині багато антитіл вірусу, то імунітет падає. Ліки змушують організм постійно тримати вірусне навантаження на нулі. Як тільки закінчуються ліки, кількість антитіл вірусу зростає, і у людини знижується імунітет. Це поступово призводить до смерті. Якщо, наприклад, людина в Донецьку, перервавши лікування, через півроку знайде гарний СНІДцентр, де будуть давати ліки, то ці ліки їй вже не будуть допомагати, бо вірус адаптувався і не буде реагувати. Тоді постане інший вихід — призначити інші ліки, але вони будуть дуже дорогі. Найдешевший курс лікування зараз коштує $147, потім йдуть $500, потім — $2000. Суми збільшуються в 5-13 разів”.

Ірина Агаєва «Всеукраїнської мережі ЛЖВ» наголошує: війна на Сході України ускладнює ситуацію ще більше.

“Зараз на лікуванні знаходяться 62 тисяч ВІЛ-інфікованих, із них в Донецьку до військових дій лікувалось більше 10 тисяч. Якщо говорити про Луганськ, то це 2,5 тис людей. На сьогоднішній день тільки 300 переселенців звернулись до спеццентрів в інших областях України. Це говорить про те, що у нас понад 13 тисяч ВІЛ-позитивних знаходяться або на території військових дій, або емігрували до Росії, але при цьому у них там немає варіантів вижити. ВІЛ-позитивним емігрантам на території Росії ліки не  надаються”, — каже Ірина Агеєва.

Громадські організації закликали владу максимально швидкого підписати договори щодо тих тендерів, які вже відбулись, чіткого визначити дати постачання ліків, а також встановити чіткий контроль за ліками в зоні АТО.

Микола Мирний для Громадського радіо

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+