Слухати

Як нові правила в’їзду-виїзду в зону АТО вплинуть на роботу ЗМІ та волонтерів

15 січня 2015 - 18:32
У Львові обговорювали нові правила в’їзду-виїзду в зону АТО: як це все вплине на роботу журналістів, волонтерів та життя місцевих мешканців
Як нові правила в’їзду-виїзду в зону АТО вплинуть на роботу ЗМІ та волонтерів / Новини на Громадському радіо

f_13438913871351090112У Львові обговорювали нові правила в’їзду-виїзду в зону АТО: як це все вплине на роботу журналістів, волонтерів та життя місцевих мешканців. Керівник медіа-проектів Львівського прес-клубу Роман Шостак вважає, що реалізація цих правил – на вкрай низькому рівні, а часом просто абсурдна: «На офіційному сайті Ради національної безпеки і оборони України тих правил нема. Вони є на акаунті facebook прес-центру АТО. Отакий в нас новий урядовий варіант керівництва».

Громадянам пропонують зібрати всю базу даних (паспортні дані, причини, потреби поїздки, з ким їдеш, для чого) і надіслати на російську поштову скриньку. Зайве нагадувати, що в Росії весь Інтернет контролюється офіційно».

Офіцери Західного регіонального медіа центру Міноборони такі нововведення підтримують.

Анатолій Стельмах каже, що це – світова практика.

«Нові правила наведуть порядок в роботі журналістів. Це не будуть абстрактні люди, які з якогось незрозумілого порталу приїхали, відзняли, поїхали по блокпостах і повернулися.

Це будуть люди, які отримали дозвіл, документ, і з цим документом можуть працювати. Це світова практика провідних держав – така форма роботи журналіста в бойових умовах.

Ми хочемо обмежити або хоча би контролювати доступ людей до цієї території. Щоб не було неконтрольованого потоку зброї, наркотичних речовин, контрабанди, потоку бойовиків чи тих, хто під них маскується, і т.д. В принципі, це нормально. Але наразі зараз ідуть такі адміністративні заходи. Люди ще не знають. В принципі, я думаю, що за декілька тижнів, коли все більш-менш налагодиться, ті люди, які постійно їздять, які, наприклад, проживають в Донецьку чи в Луганську – звичайні люди, мирні мешканці, українці, які постійно перетинають лінію фронту з тих чи інших причин – будуть вільно з нашої сторони пересуватися. Ми будемо бачити, що це мирні люди, їм нічого не загрожує, і українська армія їх буде захищати».

Тарас Грень вважає, що запровадження прес-карт значно спростить роботу з журналістами в зоні конфлікту. А правила переміщення для мирних громадян обмежать потік терористів та зброї.

«У всьому має бути порядок і певні правила. Запровадження прес-карт ми намагалися добитися від нашого вищого керівництва ще влітку цього року.

Акредитація журналістів – це список прізвищ (в порядку від 3 до 5 тис.), адрес, видань зі всього світу. Виходить так: приїжджають до нас люди, ми звіряємо зі списком акредитації СБУ – все підходить. Особливо це стосувалося кількох іноземних журналістів. Прізвище, ім’я підходить, нам показують якісь незрозумілі журналістські посвідчення. Ну хто бачив, як виглядає посвідчення, наприклад,«ВВС News»? Ніхто не бачив. Після цього абсолютно випадково Олексій Дмитрашківський у facebook знаходить, що, виявляється, той журналіст, який приїхав, виглядає абсолютно по-іншому. Тобто людина, яка до нас приїхала з акредитацію нібито як журналіста – це якась інша людина.

Щоби цього всього уникати, щоб до нас не потрапляли зовсім інші люди, виникла ідея оцих прес-карт. Якби воно робилося з самого початку, а не наткнулося на весь совок, що живе у голові в багатьох штабістів, воно би працювало за загальносвітовими стандартами. Тобто людина звертається до СБУ, отримує там акредитацію, отримує прес-карту в Управлінні преси, і після цього автоматично ця людина включається в накази, які розсилаються по всіх блокпостах, що така-то людина дійсно є. Це прес-карта єдиного взірця з певними ступенями захисту, яка діє певний час.

Зараз вони з тим всім накрутили, складніше, зараз складніше, бо треба їхати в Краматорськ в прес-центр АТО. Звідти вже розсилають інформацію по блокпостах. Але думаю, що з часом все врегулюється і буде працювати.

Що стосується руху людей, самі бачите, як збільшується кількість терактів, як намагаються розхитати ситуацію в Україні. Фактично ми зараз не можемо лишити відкритими наші кордони, щоб до нас пачками переїжджали російські терористи. Ми ж не знаємо, скільки бланків паспортів захопили в тому ж Донецьку чи Луганську. Ми ж про це не задумувалися. Або інших документів, тих же водійських прав. Тобто документів, по яких можна ідентифікувати особу. Тому контроль за тими рухами і спроби припинення тероризму такими методами потрібні».

У телефонній розмові журналіст Сергій Сакадинський сказав, що зараз проблем з переміщенням немає. Але тільки в тих, хто має з собою документи.

«На даний момент, як я розумію, ці правила ще не вступили в силу. Вони мають вступити в силу 21 січня. Звичайно, це ускладнить переміщення через блокпости. Зараз в принципі великих проблем з переміщенням немає. При наявності документів – паспорта, закордонного паспорта – можна перетнути і ЛНРвські блокпости, і українські. Система, яка зараз пропонується, дуже ускладнить це питання.

Наразі я документів не маю. Такий парадокс: щоб відновити документи, мені треба виїхати на територію, контрольовану українською владою, але щоб туди виїхати, мені треба мати документи. В цьому проблема».

В правилах отримання дозволу для проїзду в зону АТО є телефони координаційних центрів, які мають давати людям необхідні поради. Але телефони координаційних центрів в Дебальцево та Маріуполі на момент запису програми були просто вимкнені.

Анастасія Шибіко зі Львова для Громадського радіо.

 

Ілюстрація: tyachivnews.in.ua

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+