Слухати

У Вінниці переселенці створюють громадське об’єднання

16 квітня 2015 - 16:30
У Вінниці переселенці створюють громадське об’єднання «Спільна справа»
У Вінниці переселенці створюють громадське об’єднання / Новини на Громадському радіо

OLYMPUS DIGITAL CAMERAДороговказом для переселенців на Вінниччині стане громадське об’єднання «Спільна справа», яке започаткували самі переселенці. Маючи річний досвід адаптації, один із ініціаторів об’єднання – колишній мешканець Сєвєродонецька Вадим Мукомол каже: багато проблем вдалось би уникнути, якби весь масив інформації по допомозі було акумульовано на одному ресурсі. Тож має плани об’єднати в єдину базу волонтерів, донорів та державні структури, створивши он-лайн довідник для «вимушено переміщених осіб».

«Нет ресурса, который бы на локальном уровне структурировал эту информацию. Мы на своем сайте будем стараться именно так сделать. Чтобы было понятно: по районам, по области, по Виннице… Многие приезжают с детьми и встает вопрос с гуманитарной помощью. Люди приезжают с пакетами после бомбежек, боевых действий. Очень много организаций есть, которые занимаются гуманитарной помощью беженцам. Приехали на вокзал, везде телефоны наклеены, куда звонить, куда обращаться, чтобы получить вещи, еду, лекарства, памперсы, первоначальное размещение в хостелах, детских лагерях и т.д. – это первый пункт», — розповів Вадим Мукомол.

Житло, робота, влаштування дітей у дитсадки та школи, соціальна і психологічна адаптація, організація побуту – основні проблеми, які доводиться вирішувати вимушеним переселенцям зі сходу. Очікувати «манни» від держави не варто – проявляти активність слід самим.

«Программ, предусмотренных державой, нет. Люди сами себе предоставлены. На сегодняшний день, по крайней мере, так. У нас не Грузия, не другие страны, которые попадали в такие ситуации, где правительство создавало целые министерства, строили городки и т. д. У нас такого нет, поэтому каждый обходится своими силами.

Я был на форуме межрегионального сотрудничества между Донецком, Луганском и Винницей, где рассказывали о перспективах Винницкого региона. Выступал начальник Центра занятости. Насколько я понял, есть много полезных инициатив. Как они будут реализовываться, жизнь покажет. Инициативы по перепрофилированию, социальной адаптации, по проведению тренингов. Инициативы замечательные, их надо проводить на всех уровнях и чем больше, тем лучше», — говорить переселенець Вадим Мукомол.

Щоб більшість питань, пов’язаних із адаптацією, вирішувалась швидше, Вадим радить співвітчизникам не затягувати із реєстрацією на новому місці. Процедура не займе багато часу і зайвих документів не запитуватимуть.

«Регистрация проходит в Виннице, в Прозрачном офисе, в каждом районе свои офисы. Само оформление — минут 15. Очереди там короткие», — отметил Вадим Мукомол.

Покрокові інструкції, як діяти і до кого звертатись, у першу чергу, щоб зекономити час та зусилля і отримати ефективну допомогу, Вадим обіцяє розмістити на сайті об’єднання «Спільна справа», який буде створено вже найближчим часом:

«Правительство Украины не уделяет достаточно внимания либо сами инвесторы не доверяют Правительству Украины распределение этих денег. Поэтому они ищут организации, общественные, волонтерские организации, которые могут грамотно освоить эти деньги. Доноры уверены, что их средства пойдут напрямую. Потому что люди работают не за копейку, а за идею».

Звичайно, волонтери на перших порах допоможуть одягом та харчами і навіть житло перебути якийсь час підшукають. Але найважливіше – знайти роботу, щоб утримувати себе та сім’ю. Перший заступник начальника Вінницького обласного центру зайнятості Світлана Аляб’єва запевняє — переселенцям надаються пріоритети: і при отриманні соціальної допомоги, і при підборі вакансій:

«Стосовно документів для подання у Службу зайнятості для вимушено переміщених осіб, дуже спрощена процедура. Навіть якщо немає зовсім документів у переселенця, все одно Центр зайнятості надає інформацію про вакансії, про навчальні заклади. Тобто абсолютно всі інформаційні послуги. Можуть бути надані рекомендації стосовно вибору або зміни професії або послуги з професійної орієнтації. Для того, щоб зареєструватися у державній системі служби зайнятості, необхідно подати тільки паспорт і облікову картку платника податків. Якщо паспорта немає, є можливість надати документ, що його замінює… Якщо немає повного пакету документів, законодавство передбачає допомогу по безробіттю. І якщо немає підтвердження страхового стажу періоду трудової діяльності, законодавство все одно передбачає допомогу по безробіттю, правда, у мінімальному розмірі. Це 544 грн назначається до моменту підтвердження документів, після підтвердження робиться перерахунок. Якщо звичайним громадянам необхідно приносити довідку про зарплату, то для вимушених переселенців не треба, ми користуємося інформаційною базою даних з Пенсійним фондом і податковою».

З 12 тисяч переселенців, яких облікували на Вінниччині, послугами центрів зайнятості скористалося лише 874 особи. Із них 733 отримали статус безробітного, працевлаштовано 186 осіб. І ще 11 переселенців отримали одноразову допомогу на відкриття власної справи.

Здебільшого, до центрів зайнятості звертались висококваліфіковані працівники: 33% переселенців становили вищі державні службовці, керівники, менеджери і професіонали і лише 10% — претендували на найпростіші професії. Зрозуміло, що працевлаштувати бажаючих із індустріальних регіонів у аграрному регіоні було проблематично.

«Є у нас працевлаштовані бухгалтером, слюсарем, ремонтником, лаборантом, начальником цеху, інженером-будівельником, майстром, вихователем, і електрозварювальником, і акушером», — говорить начальник Вінницького обласного центру зайнятості.

Індивідуальний підхід забезпечують і в підрозділах соціального захисту. За словами заступника директора Департаменту соціальної політики Вінницької облдержадміністрації, начальника управління державних соціальних допомог Наталії Остапенко, на кожного переселенця в них є анкета, де вказано нагальні потреби:

«Коли ми реєструємо громадян, ми одразу говоримо заповнити анкету, яка допомога вам потрібна окрім того, що держава гарантує. Таким чином ми збираємо всю інформацію про гуманітарну допомогу. Ми віддаємо інформацію волонтерам і вони надають допомогу на місцях».

Матеріальна соціальна підтримка переселенцям надається впродовж півроку – такі закони.

«Був прийнятий Закон України «Про права і свободи переселених громадян» і відповідно в жовтні була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України. Відповідно нього переселенці отримують статус переселених громадян, виплачується державна допомога на півроку. Це 884 гривні для непрацюючих і 442 гривні для працюючих.

Довідку зразу видаємо на протязі 15 хвилин. У нас є 10 днів на опрацювання інформації, яку про себе надає людина, якщо треба, робимо запити. Якщо ми дізнаємось, що в переселенця є помешкання на неокупованій території, ми маємо відмовити в нарахуванні допомоги або навіть статусі переселенця. Це все прописано в постанові Кабміну», — розповіла Наталія Остапенко.

У квітні завершується термін матеріальної підтримки від держави в більшості переселенців, що обрали Вінниччину другою домівкою. Знаючи сьогоднішній стан своїх підопічних, у Департаменті соцполітики закликають урядовців подбати про подальшу долю людей, які залишились безхатьками – передбачити пільгове кредитування на житло та подальшу підтримку.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+