Слухати

Поради психолога: як повернутися з війни не тільки тілом, але й душею

29 квітня 2015 - 17:04 366
Сьогодні на вулицях мирних українських міст стає все більше тих, хто потрапив під некерований каток війни. Тих, хто пережив поранення або полон

Сьогодні на вулицях мирних українських міст стає все більше тих, хто потрапив під некерований каток війни. Тих, хто пережив поранення або полон. З кожним днем цих людей ставатиме все більше — в середині березня стартувала перша хвиля демобілізації. І саме зараз дуже важливо зрозуміти, що, майже не змінившись зовні, ці люди кардинально змінилися внутрішньо. Після полярного світу бойових дій, після місяців чорно-білого життя, повертатися в складну систему координат мирного життя, де є не тільки добро і зло, але й сотні інших нюансів, — непросто.

До того ж війна, як правило, наздоганяє, не одразу, а через якийсь час. Наприклад, посттравматичний синдром проявляється лише через півроку після пережитого потрясіння. До цього можна говорити лише про стресовий синдром.

Френк П’юселик, ветеран війни у В’єтнамі, який згодом став відомим психологом, зазначав, що після демобілізації його тіло повернулося додому за тиждень. На те, щоб повернути додому голову, П’юселик витратив 12 років.

КозинчукПро те, з чим стикаються українські військові та добровольці, котрі сьогодні з пекла війни потрапляють у пекло мирне життя, розповідає військовий психолог Андрій Козінчук:

- Це агресія, флешбеки, тобто ситуативні спомини, коли вони згадують місце, час запах, те що було на війні. Це коли вони не можуть себе контролювати. Звичайно, будемо відкриті і чесні, мова йде і про надмірне вживання алкоголю. Контакти з сім’єю змінюються. Людині, яка повертається звідти, здається, що змінився світ. Світ той же самий. Змінилася людина.

А от рецепт того, як зробити повернення бійця у сім’ю та суспільство максимально безболісним знає психотерапевт, волонтер Конрадгромадської організації «Українська асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій» Тетяна Конрад:

- Краще домовитися та переглянути правила проживання у сім’ї. Людині, котра повернулася з війни, якийсь час буде потрібно багато особистого простору. Йому треба знову звикати до безтурботності цього життя. Можливо варто переглянути обов’язки у родині. Повернення до мирного життя буде поступовим. Тому потрібно активно включатися у життя. Робити щось, у чому буде конкретний результат.

І ще одна важлива порада від психологів — не треба розпитувати військових про війну. Якщо захочуть — самі роскажуть. Зайві питання можуть призвести до ретравматизації.

З усіх питань, пов’язаних з наданням психологічної допомоги військовослужбовцям та їх родинам , можна звертатися до психологів за номером: 097-873-7017

Максим Щербина з Запоріжжя для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+