Слухати

Через розробку глиняних родовищ Часово-Яру загрожує катастрофа, - активісти

12 липня 2015 - 13:04
Центр міста може піти під землю через видобуток глини, на якій місцева влада не надавала дозвіл, - говорять активісти
Через розробку глиняних родовищ Часово-Яру загрожує катастрофа, - активісти / Новини на Громадському радіо

Мешканці маленького промислового міста Часів-Яр не на жарт стурбовані: у самому центрі віднедавна розпочалося активне видобування глини. Наразі проводяться розкривні роботи. Вже знято верхній родючий шар землі. Дозволу на розробку кар’єра «Міський» місцева влада не давала, — твердить міський голова Ольга Опанасенко.

Усе відбувається з порушенням чинного законодавства:

«Проекту даного кар’єра немає у генеральному плані міста. Часово-Ярському вогнетривкому комбінату було запропоновано розробити детальний план, щоб встановити, чи можна там розробляти кар’єр. Було ухвалене рішення сесії Часово-Ярської міської ради, яке залишилося невиконаним з боку підприємства. Тим часом комбінат розпочав роботи. Громадські слухання також не було проведено. Сьогодні даний кар’єр не проходить у нас по містобудівних документах», — каже Опанасенко.

tut_kopatymut_glynu_na_eksport_0.jpg

Тут копатимуть глину на експорт
Тут копатимуть глину на експорт

Та проблема не лише з документами. Леонід Красотін 57 років пропрацював на комбінаті головним геологом. Леонід Андрійович як фахівець знає, що під містом проходить ціла мережа пов’язаних між собою водоймищ, які не можна чіпати. Інакше наслідки будуть непоправними.

«Це місце називається Часово-Ярсько-Краматорська крейдяна мульна, — пояснює досвідчений геолог, — а її відгомони – палеогенові відкладення, тобто глина. Щойно ми зруйнуємо її краї, пісок та глина почнуть вимиватися, може статися обвал».

Наслідки цих робіт вже проявляються, — твердять люди. Копати тут почали з квітня. Місцеві, чиї домівки безпосередньо понад кар’єром, кажуть: но ночах не сплять. КРАЗи, БЄЛАЗи і сафіти заважають відпочивати.

«Гуде так, що спати неможливо, — говорить Раїса Іванівна. – Вікно теж не відчинити, їде страшна пилюка, до 12 ночі їздять великі машини. Як нам тут жити?»

Її сусідка – пані Наталя – приєднується і порівнює теперішню ситуацію з життям на полігоні: Наталя:

«Вночі важко заснути. Коли працює бульдозер і рівняє землю, гул стоїть страшенний. Коли завершиться цей безлад?»

Переселитися в інше місце підприємство людям не пропонувало, а тим, хто дуже голосно кричав і мітингував раніше, просто надали роботу на комбінаті, де середня зарплата, за підсумками травня 2015 року, склала близько 3 тисяч гривень. Копати тут справді є що: під самісіньким центром Часово-Яру є цінні сорти глини, яке комбінат відправляє на експорт до Іспанії, Італії, Туреччини та Туніса.

За словами генерального директора ПАО «Часово-Ярський вогнетривкий комбінат» Ігоря Герцовського усі документи підприємство має. Герцовський:

«Якщо б не було документів, ми б нічого не робили. Все є. По ночах не працюємо, лише вдень…»

Тим часом не мовчати, а стукати в усі двері вирішили городяни і нещодавно звернулися з проблемою до губернатора Донеччини Павла Жебрівського. Громадський активіст Олександр Бурухін зібрав підписи місцевих мешканців з вимогою припинити розробку родовища і передав їх очільнику області.

Бурухін: «Я сам відвіз губернатору цей лист. Люди живуть у прифронтовій зоні. Мало того, що чують вибухи, ще й від КРАЗів не сплять…»

Пройшло три тижні — бульдозери продовжують їздити. Хоча маленька надія на те, що людей бодай хтось почує і припинить все це, у місцевих поки залишається.

misyac_tomu_tut_kupalysya.jpg

Місяць тому тут купалися
Місяць тому тут купалися

tony_vody_vydkachuyut_shchodnya.jpg

Тепер тони води відкачують щодня
Тепер тони води відкачують щодня

lyudy.jpg

Жителі міста б'ють на сполох
Жителі міста б’ють на сполох

riven_vody_vpav_na_5_m.jpg

Тому що рівень води впав вже на 5 метрів
Тому що рівень води впав вже на 5 метрів

 

Наталя Поколенко з Донеччини для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+