Слухати

Пульсар продірявив навколозоряний диск,  —  NASA / Новини на Громадському радіо

Пульсар продірявив навколозоряний диск, — NASA

22 липня 2015 - 21:29
У космічній рентгенівській обсерваторії Чандра виявили, що стрімкий пульсар продірявив газовий диск навколо своєї зірки-компаньйона

Астрономи спостерігали за подвійною зоряною системою PSR B1259-63 / LS 2883( стисло — В1259), яка знаходиться приблизно в 7500 світлових років від Землі, з Чандри  тричі: в грудні 2011 року та лютому 2014. Спостереження показують брилу, що рухається від B1259 з середньою швидкістю близько 7% від швидкості світла. 

psrb1259_-_kopyya_-_kopyya.jpg

Спостереження рентгенівської обсерваторії Чандра в 2014 році
Спостереження рентгенівської обсерваторії Чандра в 2014 році

Як виявилось, пульсар (нейтронна зірка з електромагнітним полем) вишпурнув фрагмент диска за межі В1259 зі швидкістю близько 4 млн миль на годину. Як показують спостереження, швидкість цього скупчення збільшується  — повідомляє NASA.

B1259 містить зірку приблизно в 30 разів масивнішу за Сонце і пульсар, надщільна нейтронна зірка залишилася позаду, коли масивніша зірка вибухнула і стала надновою( тобто, яскравість зорі в декілька разів різко збільшилася).

Пульсар випромінює імпульси регулярно, так як він обертається 20 раз за секунду, і рухається по витягнутій еліптичній орбіті навколо своєї зірки-компаньйона. Поєднання швидкого обертання та інтенсивного магнітного поля пульсара породило сильний вітер з високоенергетичних частинок, що рухаються від пульсара зі швидкістю близькою до швидкості світла( ≈ 300 000 000 м/с)

«Ці два об’єкти мають незвичайне космічне розташування і дали нам шанс спостерігати щось особливе», — розповідає Джордж Павлов,  — пульсар так переміщується через диск, що він, схоже, пробив речовину і жбурнув її далеко в космос».

Чандра продовжить моніторинг B1259 і  її рухому скупчення. Спостереження заплановані на кінець 2015 та на 2016 рік.

psrb1259_0_0.jpg

Спостереження рентгенівської обсерваторії Чандра
Спостереження рентгенівської обсерваторії Чандра


Яцишин Мар’яна для «Громадського радіо»

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+