Слухати

На Рівненщині щомісяця — заворушення через бурштинокопачів / Новини на Громадському радіо

На Рівненщині щомісяця — заворушення через бурштинокопачів

03 серпня 2015 - 14:39
На Рівненському Поліссі цього літа особливо гаряче. Та це зовсім не пов’язано з курортним сезоном чи відпочинком

Справа у тому, що копачі бурштину відчули свою силу і тепер щомісяця вчиняють сутички з правоохоронцями. Лише з початку року зафіксовано більше 20-ти випадків протидії працівникам органів та нападів на них.

29 липня під вечір у 120 кілометрах північніше Рівного в Дубровиці розгорнувся збройний конфлікт. Кілька сотень місцевих разом з бурштинокопачами прийшли визволяти затриманих колег по видобутку. Протистояли їм працівники МВС, а згодом підтягнулася Нацгвардія, тоді й почалася стрілянина.

На власні очі через об’єктив відеокамери все бачила начальниця прес-служби Рівненського Управління МВС Інна Березовська:

«Ми втрьох знімали це все, і один із натовпу неадекватний чоловік із явними ознаками чи в стані сп’яніння алкогольного чи наркотичного, був у балаклаві, він ні з того, ні з сього закликав своїх друзів там когось, не скажу точно, забрати в мене камеру. Вони побігли на мене, я встигла камеру сховати, шарпали мене за одяг, порвали часткового одяг».

За версією міліції, почалося все ще опівдні. Під час відпрацювання у селі Крупове на правоохоронців напали місцеві з палками. Двоє міліціонерів отримали ушкодження, одному навіть ногу зламали.

А вже ввечері кілька сотень осіб заблокували адмінбудівлю в Дубровиці. Усі вони вимагали звільнення затриманих. За допомогою спецзасобів правоохоронцям вдалося розігнати натовп.

«Було відразу затримано 10 чоловік, їх опитано і восьмеро було відпущено, двох агресивно налаштованих таких скажімо організаторів цих всіх заворушень було затримано, але в подальшому їх відпустили, оскільки було сказано, якщо не будуть відпущені, то хочуть повторити Мукачево.

Ось так під тиском місцевих вчинили міліціонери. Та що ж казали так звані організатори, коли їх опитували?

Що вони будуть і надалі протистояти правоохоронцям і надалі вони будуть незаконним видобутком бурштину займатися, оскільки до сих пір на законодавчому рівні це якось не вирішується», — каже Березовська.

Ще один учасник подій – голова Дубровицької райдержадміністрації Сергій Киркевич. Під час конфлікту він намагався вгамувати натовп і каже, це у нього майже вдалося… Якби міліція не почала стріляти, після нападу на жінку з камерою.

Каже, що останні два тижні ніхто й не мив масово, «усе стояло». Розповідає, як було до цього:

«Те, що було дві неділі назад, що через міліцію, стоїть міліція, а вони проїжджають помпи, то шо міліція не бачила чи шо? Ну треба розібратися, треба наказувать само собою, людей треба убідить, шо люди хватить, хватить, все. А шо силовики, що не бачили цього чи шо, розумієте. Двадцять п’ять років закривали очі на це, і чого закон не приймають, закон треба закон. Закон треба робить дуже бистро, бо якшо тут не зробить закон, то я не знаю шо тут буде».

Нардеп Василь Яніцький – співавтор законопроекту, що має на меті легалізувати бурштиновидобуток. Того який ніяк не можуть проголосувати у Верховній Раді. Він також був в Дубровиці і спілкувався з місцевими під час конфлікту:

«От ми запитуємо у людей з цього інциденту, що би ви хотіли, дивіться давайте ми легалізуємо закон, давайте ми легалізуємо бурштин, давайте будем домовляться, щоб був у нас період тиші, зробимо спеціальну службу. Вони слухають а потім кажуть, ну ми не віримо, іде перерозподіл, ми будемо розуміти, що це перерозподіл цього бізнесу з одних рук в руки інших бізнесменів і олігархів».

Згодом у фейсбуці він писав, що так званого «52-го підрозділу», який вчора «обілечував» людей, а сьогодні з ними начебто бореться, взагалі немає бути в тих краях:

«Найбільш не зацікавлені у легалізації видобутку бурштину є корупційний зв’язок який тягнеться із київських владних крісел до керівників місцевих структур. Це, в першу чергу, можна називати і СБУ і втому числі і обласну державну адміністрацію і так званий 52-ий відділ спеціальної міліції з охорони бурштину».

Міліція, місцеві мешканці та народний депутат. Усі вони вважають, що треба негайно приймати закон. Та вочевидь, аж поки про це не скаже особисто президент України – у Верховній раді й далі не поспішатимуть.

А поки ані міліція, ані Нацгвардія не можуть вплинути на копачів – нові заворушення, як і прийняття закону – просто питання часу.

Антоніна Торбіч з Рівного для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+