Слухати

Танення льодовиків Аляски — один з основних вкладників у зростання рівня моря, — вчені / Новини на Громадському радіо

Танення льодовиків Аляски — один з основних вкладників у зростання рівня моря, — вчені

12 серпня 2015 - 11:50
Повітряний огляд південної Аляски допоміг науковцям краще трактувати танення льодовиків цього регіону

В журналі Geophysical Research Letters вчені опублікували дослідження зміни льодового покриву на території південної Аляски, канадської частини Юкону та Британської Колумбії.

На карті видно зміни льодового покриву між 1994 і 2013 роками. Зокрема, на карті можна побачити різницю зменшення і збільшення маси льодовикі. Червоний колір показує зменшення маси, синій — збільшення.

alaska_aer_2013_lrg.jpg

Карта, створена за даними Ентоні Арендта та Кріса Ларсена. Автор: Джессі Аллен/ NASA
Карта, створена за даними Ентоні Арендта та Кріса Ларсена. Автор: Джессі Аллен/ NASA

Вчені оцінили зміну балансу мас аж 116 льодовиків, які спостерігалися приблизно в той же час кожен рік. Вони визначили, що область втрачає близько 75 млрд тонн льоду в рік вже протягом 19 років. Це приблизно 30% від кількості льоду, який, як думали науковці буде втрачатися щорічно від крижаного покриву Гренландії. 

sealaska_aer_2013_lrg.jpg

Гірські хребти Врангеля та святого Іллі.Автор: Джессі Аллен/ NASA
Гірські хребти Врангеля та святого Іллі.Автор: Джессі Аллен/ NASA

Але не всі льодовики втрачають лід в рівній мірі. Кожен льодовик по-різному реагує на клімат, — говорить Кріс Ларсен, дослідник в Університеті Аляски в Фербенксі і провідний автор статті.

Припливні льодовики в першу чергу втрачають масу через танення айсбергів. Індивідуально ці льодовики можуть відступити і втратити масу швидко і епізодично.Однак аналіз мапи показав, що припливні льодовики досить стабільні. Вони становили лише 6% втрати маси регіону.

still3_columbia_icebergs_2008_1080.jpg

с
Плаваючі айсберги. Автор: Джон Атта

В інших льодовиках Аляски тане поверхрня. Хоча, сам лід не досягає моря,це робить тала вода. На цей тип льодовиків припадає 70% втрати льодяного покриву регіону. Ларсен очікує, що втрати льоду від танення поверхні будуть продовжуватися і в майбутньому, у зв’язку з глобальними змінами клімату.

Як повідомлялося раніше, вчені Climate Central вважають, що Аляска прогрівається більш, ніж вдвічі швидше, ніж інші частини країни. На думку науковців, саме глобальне потепління призвело до 300 масштабних пожеж на Останньому Фронтирі.

Джерело: NASA Climate

Яцишин Мар`яна для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+