Слухати

У Краматорську поховали 12 мирних мешканців, розстріляних нацистами у 1943 році / Новини на Громадському радіо

У Краматорську поховали 12 мирних мешканців, розстріляних нацистами у 1943 році

04 вересня 2015 - 18:19
Захід відбувся на Ясногорському цвинтарі. Залишки тих людей понад 70 років були зариті у підвалі одного з приватних подвір’їв. На поховання прийшли родичі

Віктор Орисенко згадує: взимку 1943  йому  було 6 років, він пам’ятає, як батька повели на розстріл.

viktor_orysenko.jpg

Віктор Орисенко
Віктор Орисенко

«Когда вели по улице на расстрел, я выскочил из дома, подбежал к отцу, он меня поцеловал и все, ушел он», — розповів Віктор Орисенко.  

Коли пошукова організація «Плацдарм» дізналася про такий факт, ініціювали перепоховання, каже її керівник Олексій Юков. Та не усе так просто. На це пішло 3 роки часу і купа нервів.

«То власть не хотела, то еще что-то, то финансирования не было. Сами понимаете, у нас бюррократия, куча бумажек надо для того, чтобы провести перезахоронение. Была огромная проблема с этим», — говорить Юков.

А родичі розстріляних взагалі отримали папірець від Ясногорської селищної ради про те, що вартість цього заходу складе 10 тисяч гривень. Ця сума начебто за 1 тону землі, що потрібно екскаватором вирити для могили, розповідає Раїса Орисенко:

«Было постановление — перезахоронение за мой счет. В сумме 10 тысяч. Стоимость они обсчитали, гроб, крест, машина – и дали мне такую сумму».  

Натомість голова Ясногорської селищної ради Галина Мірошніченко каже: це були б гроші на майбутній пам’ятник.

«Нет, у нас будет долевое участие, памятник будем ставить. Захоронение обещал произвести городской депутат. Потом начались знаете какие события, и все это остановилось», — говорить голова сільради.

На щастя, грошей з людей не взяли. Коли підключилися журналісти і справа набула розголосу, могилу вирили за рахунок селищної ради, місцеві мешканці дали тканину на труни, самі ж труни за власні кошти придбали пошуковці. Щоб кожен безвинно загиблий у тій страшній війні був нарешті похований.

perepohovannya_u_kramatorsku.jpg

Перепоховання у Краматорську
Перепоховання у Краматорську

lyudy_na_cvyntari.jpg

Люди на цвинтарі
Люди на цвинтарі

ceremoniya_perepohovannya.jpg

Церемонія перепоховання
Церемонія перепоховання

Наталя Поколенко з Донеччини для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+