Слухати

Скандальний законопроект про спецконфіскацію майна Януковича і Ко змінюють / Новини на Громадському радіо

Скандальний законопроект про спецконфіскацію майна Януковича і Ко змінюють

11 вересня 2015 - 17:20
Нашумілий законопроект «Про особливий режим спеціальної конфіскації майна», авторами якого є нардепи Тетяна Чоновол та Олег Барна, відкликали на доопрацювання

Про це Тетяна Чорновол повідомила на прес-конференції у Комітеті по протидії корупції Верховної Ради України 11 вересня.

Змінений законопроект Чорновол пообіцяла подати до Верховної Ради вже у понеділок 14 вересня. Народні депутати пропонують конфіскувати майно екс-президента Януковича та його соратників до винесення судового вироку.

За словами Тетяни Чорновол, основою законопроекту стало латвійське законодавство. Зокрема, ст. 626 та ст. 620 Кримінально-процесуального кодексу Латвійської Республіки, — наголосила нардеп.  

«Ви думаєте, може Курченко піти в Євопейський суд і доказати, що він купив НПЗ (нафтопереробний завод, — прим. авт.) за кошти, зароблені законно?»

«Найбільш важливо — це припинити ці джерела фінансування будь-яких деструктивних процесів в Україні, колишні кидають злочинні кошти для того, щоб розхитувати ситуацію в Україні, тому що вони планують повернутися», — сказала Тетяна Чорновол.

За словами глави Управління щодо забезпечення повернення активів, одержаних злочинним шляхом, Олени Тищенко, в Україні вже є норма про спецконфіскацію, яка може застосовуватися при закритті справи, а законопроект лише доповнить цей пункт.

«Якщо взяти наше законодавство, то пункт 9 ст. 100 передбачає, що у випадку закриття справи, якщо є докази, що майно набуте злочинним шляхом або предметом злочину, воно підлягає конфіскації. Тобто це все в нас вже є… Щодо правомірності, щодо того, що воно чомусь не відповідає. Ви повірте, оцей весь шум, в принципі, саме тому, що оскаржити це з причини того, що закон неправильний, буде неможливо», — наголосила Олена Тищенко.

Нагадаємо, законопроект «Про особливий режим спеціальної конфіскації майна» викликав багато критики з боку громадських активістів та народних депутатів. Вони наголошували на тому, що немає правового механізму для здійснення такої конфіскації. А також на тому, що законопроект йде в розріз з міжнародним законодавством. Зокрема, з критикою на своїй сторінці у Фейсбук виступив народний депутат України Сергій Лещенко:

Набирает волну история с законом Тищенко о спецконфискации имущества соратников Януковича. Закона, который в случае прин…

Posted by Сергій Лещенко on 9 сентября 2015 г.

А також керівник проекту «Наші гроші» Олексій Шалайський:

Забув описати свій вчорашній шок.Випадково потрапив на півгодинну тусовку з кількох депутатів, ще кількох активістів, о…

Posted by Oleksa Shalayskiy on 9 сентября 2015 г.

 

Критикує закон у своїй статті на «Європейській правді»  і Дар’я Каленюк, юрист «Центру протидії Корупції» 

«В руках коррумпированного прокурора и коррумпированного судьи современный международный правовой инструмент станет современной рейдерской схемой. Именно поэтому вводить в Украине конфискацию без приговора суда можно исключительно после проведения эффективной реформы прокуратуры и судебной системы». 

Крім того критика законопроекта була оприлюднена у багатьох у відомих ЗМІ

«Конфіскувавши майно Януковича і Ко за “персональним законом”, Україна порушить ст. 6Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує кожному “право на справедливий суд” (а конфіскацію, нагадаємо, пропонується проводити без суда, без доведення вини і навіть без слідства). А ще – визнають порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції (“Захист власності”). Ратифікувавши його в 1997 році, Україна гарантувала, що ніхто не  буде позбавлений своєї власності інакше, як на умовах, передбачених загальними принципами міжнародного права.Нагадаємо, саме ці статті дозволили компанії ЮКОС виграти в ЄСПЛ позов до РФ. Росія пішла на принцип і заявила, що не виконуватиме цей вирок, і тепер крок за кроком наближається до виходу з Ради Європи», — пише видання newsonline24.com.ua.

У свою чергу, Олена Тищенко на прес-конференції наголосила, що подання позовів до Європейського суду представниками минулої влади щодо незаконної конфіскації їхнього майна Україною — малоймовірно. За її словами, у законопроекті, окрім людей, що підпадають під санкції, мова, зокрема, піде про прив’язку не до особи, а до незаконно здобутого майна, і треба буде довести в суді, що це майно є законно заробленим.

 

Вікторія Єрмолаєва з Києва для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+