Слухати

З держбюджету Молдови вкрадений не один мільярд, — активісти / Новини на Громадському радіо

З держбюджету Молдови вкрадений не один мільярд, — активісти

14 вересня 2015 - 13:10
За словами місцевих жителів, олігархи викупили частину міста Кишинева і зробили там приватну територію. Для кишинівців вхід заборонений, скрізь стоять шлагбауми

Пішов другий тиждень массового протесту в Кишиневі. Молдовський народ виступає за відставку президента, прем’єр-міністра та всіх вищих чиновників, вони також хочуть зниження цін на комунальні послуги та продукти харчування. Люди вимагають повернення вкраденого мільярда євро з банківської системи та відсторонення олігархів Плахотнюка, Філата, Вороніна від влади. За словами маніфестантів, багатії мають неабиякий вплив на рішення парламенту та глави держави. 

Кореспондент «Громадського радіо» побувала в житловому кварталі, яке займає частину міста Кишинева. Місцеві говорять, що квартал належить молдовському олігарху Олегу Вороніну, сину екс-президента Молдови Володимира Вороніна. Цілі квартали дорогих багатоповерхових будинків, вулиці, парки, панорама на столицю. Вздовж головної траси зі сторони своїх будинків, багатії поставили паркан із шумоізоляційного скла.  За словами охоронців, навіть дороги — це приватна територія олігарха (якого саме відповідати відмовилися). Але місцеві жителі знають, що там живе Олег Воронін, і весь квартал належить саме йому. 

На одному з будинків дорогого кварталу, висіло оголошення про продаж. Так, територія в 320 квадратних метрів з двоповерховою будівлею з ремонтом, але без меблів, коштує 400 тисяч євро.  

В березні 2011 року Олег Воронін заявив, що вступає в Комуністичну партію, якою керував його батько. Одягнений у червону майку із зображенням кубинського революціонера Че Гевари, Воронін-молодший почав пропагувати ідеї комунізму.

1_4.jpg

Будинок середнього чиновника
Будинок середнього чиновника

2_1.jpg

Деякі паркани сягають до трьох метрів
Деякі паркани сягають до трьох метрів

3_2.jpg

Один із будинків на території олігарха Вороніна
Один із будинків на території олігарха Вороніна

4.jpg

З помічених автівок біля будинків переважали БМВ та різні моделі Land Cruiser
З помічених автівок біля будинків переважали БМВ та різні моделі Land Cruiser

5.jpg

Місцеві говорять, що раніше можна було вільно їздити цими вулицями
Місцеві говорять, що раніше можна було вільно їздити цими вулицями

6_0.jpg

Будинок знаходиться на нібито «забороненій» території Вороніна
Будинок знаходиться на нібито «забороненій» території Вороніна

7.jpg

Ще один «пересічний» будиночок
Ще один «пересічний» будиночок

8.jpg

Вулиця
Вулиця

9.jpg

На вулицях чисто та зелено
На вулицях чисто та зелено

Жителі Молдови також розповідають, що три олігархи — Плахотнюк, Філат і Воронін — розподілили свій вплив у республіці в різних сферах діяльності. І зникнення з державного бюджету одного мільярда євро минулої весни демонстранти пов’язують саме з їхніми прізвищами, додаючи при цьому, «не без допомоги влади та президента Тімофті».

За діяльністю сім’ї Вороніних ЗМІ почали слідкувати та викривати їх корупційні схеми ще в 90-х роках, коли Воронін-старший балатувався в президенти республіки, а комуністична партія хотіла заволодіти більшістю голосів на виборах. Як пише інформресурс «Дністер», 1993 Олег Воронін є незмінним керівником банку «FINCOMBANK». Починаючи з 2001-го року, за вказівкою батька Володимира Вороніна найприбутковіші підприємства Молдови  – «Moldtelecom» , Кишинівський тютюновий комбінат, «Tutun-CTC », «Franzeluta», винзаводи і винно-коньячні заводи «Milestii Mici», «Cricova», «Aroma» — зняли з черги на приватизацію, після чого вони почали обслуговуватися в цьому ж «FINCOMBANK», перевівши туди свої розрахункові рахунки. 

В цей час Олег Воронін також встановив контроль над підприємством «Calea Ferata Moldovei» (молдовська залізниця) через свою компанію «Transline». Олегу Вороніну належить 100-відсотковий пакет акцій Асоціації «ZAHAR» — експортера продукції молдавських цукрових заводів, а також будівельна фірма «Метал — Маркет», яка експортує кольорові й чорні метали, пише видання. 

У 2015 році Молдова зайняла 51-е місце в рейтингу найбідніших країн світу. Про це йдеться у звіті дослідницької американської організації Cato Institute. Торік республіка займала 72-е місце. Таким чином, за рік Молдова збідніла на 21 позицію. Автори брали в розрахунок рівень інфляції, безробіття, процентні ставки за кредитами, а також ВВП на душу населення.

Ірина Сампан з Кишинева для «Громадського радіо». 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+