Слухати

76 років тому танки СРСР увійшли на територію Польщі для «захисту братніх народів» / Новини на Громадському радіо

76 років тому танки СРСР увійшли на територію Польщі для «захисту братніх народів»

17 вересня 2015 - 13:15
Радянська пропаганда називала акт агресії проти Польщі «визвольним походом» для захисту «населення західної України та Білорусі»

76 років тому, 16 вересня 1939 року Військова Рада Українського фронту під керівництвом Хрущова видала директиву № А0084 — наказ радянським військам увійти на терени Польщі з тим, аби «рішуче виступити на допомогу трудящим Західної України і Західної Білорусі»

17 вересня по радіо зі зверненням до громадян СРСР виступив нарком закордонних справ Молотов, повідомивши про перехід армією польського кордону. Зокрема, він звинуватив польську державу у «недієздатності»: 

«Польська держава і її уряд фактично перестали існувати. В силу такого положення укладені між Радянським Союзом і Польщею договори припинили свою дію», — заявив він.

Того ж дня Червона армія увійшла та територію Польщі. У результаті підписання пакту Молотова-Ріббентропа, СРСР скерувала до Польщі 1,5 мільйона радянських солдат, більше 6 тисяч танків та близько 1800 літаків. Польські війська на Сході переважно складались з частин Корпусу охорони кордонів (пол. Korpus Ochrony Pogranicza) з легким озброєнням. Після нетривалого спротиву, польські війська відступили до Литви, де вони були інтерновані. Деякі частини, які знаходились на півдні, відступили до Румунії.

Польські історики називають такий вчинок з боку СРСР «ножем в спину», оскільки всі військові сили Польщі були мобілізовані для захисту західних кордонів від нацистської Німеччини. 

iwm_london_hu_39 964-_the_nazi-soviet_non-aggression_pact_the_ribbentrop-molotov_pact_23_08_1939_3.jpg

Підписання пакту Молотова-Ріббентропа
Підписання пакту Молотова-Ріббентропа

21 вересня радянські та німецькі представники підписали формальний договір про координацію військових дій в Польщі, включно з так званим «винищенням» саботажників. В серпні Сталін вирішив ліквідувати Польську державу, і на німецько-радянській зустрічі у вересні також було піднято питання про структуру «Польського регіону». Радянська влада одразу ж почала кампанію совєтизації на нових територіях. Після цього було організувано фальшиві вибори, результатом яких стала легітимізація анексії східної Польщі. Кремль скасував польську валюту злотий, не обмінявши на рублі, почалась колективізація сільського господарства та націоналізація приватного сектору. 

Через одинадцять днів після Радянського вторгнення до східної Польщі, до секретного протоколу пакту Молотова-Ріббентропа було внесено зміни договором про дружбу та кордони між СРСР та Німеччиною, в якому дві держави чітко розмежували територію Польщі. 

mapa_2_paktu_ribbentrop-molotow.gif

Поділ Польщі між Німеччиною та СРСР
Поділ Польщі між Німеччиною та СРСР

Після завершення вторгнення до Польщі німецький Вермахт та Червона Армія провели спільний парад в Бересті та Львові. 

Таким чином, влада у Москві порушила домовленості про неагресію із Польщею, які мали діяти до кінця 1945 року. Наслідками радянської агресії були Катинський злочин та масові депортації сотень тисяч поляків вглиб СРСР

Внаслідок агресії до полону потрапило близько 18 тисяч польських офіцерів. 15 тисяч з них були вивезені до таборів у Козєльську, Осташкові та Старобєльську. За наказом Сталіна у березні 1940 року польські військові були розстріляні солдатами НКВС, а їхні тіла були поховані у масових могилах у Катині, Мєдному, Харкові та Биківні біля Києва. 

1 410 964 687-9964-lviv-1939.gif

Спочатку радянську армію вітали / Історична правда
Спочатку радянську армію вітали / Історична правда

Слід зазначити, що у Польщі та Росії по різному оцінюють пакт Ріббентропа-Молотова та введення радянських військ на тодішню польську територію.
  
Польський сейм та поляки вважають цей документ «змовою» німців з СРСР для поділу країни, в той час як росіяни намагаються «відбілити» згаданий пакт. Як відомо, Володимир Путін виправдав пакт Молотова-Ріббентропа, наголовивши, що договір «був необхідний для забезпечення безпеки СРСР».
  
Як повідомляло раніше Радіо Свобода, більшість поляків вважає, що президент РФ Володимир Путін мав би вибачитися за введення радянських військ до Польщі 17 вересня 1939 року. 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+