Слухати

Три місяці арешту у Гвінеї: українські моряки повернулися додому

19 вересня 2015 - 09:20
До Одеси 19 вересня повернулися українські моряки, які три місяці знаходилися в порту гвінейської столиці на арештованому судні AS Castor
Три місяці арешту у Гвінеї: українські моряки повернулися додому / Новини на Громадському радіо

Екіпаж, у складі якого були українці, філіппінці та один поляк, звинувачували у перевезенні наркотичних речовин. Так, гвінейські правоохоронці знайшли пакети з кокаїном в одному з контейнерів на борту судна, після чого заарештували капітана Станіслава Озаринського.

kapytan_0.jpg

Станіслав Озаринський, капітан
Станіслав Озаринський, капітан судна

На його думку така знахідка була невипадковою:

«Они знали прекрасно, что именно в этом контейнере что-то лежит. Никто не объяснил, что там. Просто сняли под дулом автомата меня и старшего помощника и отвезли на очную ставку. В контейнере нашли три сумки с кокаином, как они выразились».

За словами капітана судна Станіслава Озаринського, члени екіпажу кілька місяців знаходились в жахливих умовах. «Слава Богу, что люди были на борту. Я находился в тюрьме два месяца ровно со старпомом из Филиппин. Выживали, как могли — ни питания, ни воды — ничего в тюрьме не было. Нас не били, давили морально. Я подписал бумагу после четвертого допроса, что беру ответственность за экипаж, который не мог быть причастен к этим инцидентам. Контейнер был так погружен, что экипаж физически не мог к нему добраться», — розповів моряк. 

sudno_0.jpg

Судно AS Castor
Судно AS Castor

Свою провину капітан не визнає і називає обвинувачення сфабрикованими. На його думку незаконні пакети могли потрапити на судно з іспанського порту, з якого прямували моряки.

«Наркотики в контейнере получили от испанских властей, где мы грузились. Эта информация пошла в порт Конакри. Но мы не знаем, кто сообщил эту информацию. Ни доказательств, ни улик против нас не было. Было четырнадцать допросов — все дошло до высшего суда, но даже он не смог вынести никаких обвинений. Потому что капитан не отвечает за контейнеры, которые едут на борту парохода. А только за их сохранность», — розповів капітан.

Після тривалих перемовин та виплати залогу в один мільйон доларів судно покинуло гвінейський порт. У іншому випадку моряки були б заарештовані на двадцять років.

«За каждого человека требовали пятьдесят тысяч долларов. Потом эту сумму снизили. И нас со старпомом выпустили за 100 тысяч. После этого был уплачен еще миллион долларов», — розповів моряк.

Допомагали в повернені моряків додому МЗС України, представники українського та філіппінського консульств. За словами посла України у Сенегалі Олександра Овчарова, складнощі у роботі над справою моряків були викликані тим, що консульство знаходиться, не безпосередньо в Конакрі, а в Дакарі. Але українські представники намагалися кожного дня відвідувати судно та створювати комфортні умови перебування екіпажу. Неабияку роботу зробили і дружини членів екіпажу — вони створили ініціативну групу. Саме сім’ї  підтримували моряків найбільше.

«Я находила подобные истории, связывалась с родственниками и делала какие-то свои выводы», — розповідає дружина капітана Вікторія Озаринська.

vstrecha1_1.jpg

До Одеси повернулись моряки після трьох місяців арешту
До Одеси повернулись моряки після трьох місяців арешту

За словами дружини боцмана Людмили Зверевої саме близькі були найбільшою моральною підтримкою для моряків: «Моральная поддержка жен — им писали звонили и они знали, что они не брошены, что мы стараемся».

Ще двоє моряків зараз знаходяться у Туреччині. За словами капітана, до України вони мають повернутися ввечері. За словами морських юристів, котрі допомогали потерпілим українцям, такі випадки не поодинокі.

«Такие вещи случаються в Латинской Америке, в Западной Африке. Водолазы подныривают, прикрепляют пакет к судну. Это местный рэкет властей. Они задерживают судно и каждый день простоя — это десятки тысяч долларов», — розповів юрист Андрій Шевченко.

На його думку, судновласнику часом дешевше заплатити хабар, ніж нести такі витрати. Але існують і інші випадки:

«Сама цель — национализировать судно. Потом оно ходит только во внутренних водах. Потому что, если выйдет — его тут же арестуют и вернут владельцу. А экипаж страдает — они просто заложники».

Ірина Чиркіна з Одеси для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+