Слухати

NASA підтвердило, що на сучасному Марсі є вода / Новини на Громадському радіо

NASA підтвердило, що на сучасному Марсі є вода

28 вересня 2015 - 19:33
На екваторі Марсу періодично виникають своєрідні струмки з рідкої, але насиченої солями води, що залишають за собою загадкові темні смуги

«Спектральні дані із зонда марсіанського розвідувального супутника (МРС) допомогли вченим довести, що на екваторі Червоної планети періодично виникають своєрідні струмки з рідкої, але дуже насиченої солями води, що залишають за собою загадкові темні смуги завширшки в кілька метрів»  — повідомляє NASA. До речі, блакитний колір на зображеннях від NASA є не водою і не снігом, а мінералом піроксеном.

15-195_perspective_2.jpg

© NASA/ JPL/University of Arizona
© NASA/ JPL/University of Arizona

На прес-конференції науковці представили докази на користь того, що такі струмки існують насправді, в наш час. Раніше вчені багато сперечалися, чи була вода на Марсі в минулому. 

У процесі свого відкриття науковці проаналізували дані, отримані під час спостережень за кратерами Палікір і Хейл. У першому були знайдені широкі 100-метрові темні смуги. Виглядало, що вони час від часу чи то згасали чи збільшувались. Коли протягом теплих сезонів вони темнішали, то було схоже, ніби вони течуть вниз по схилу. Натомість у прохолодніші пори року вони світлішали.

Використвуючи спетрометр візуалізації МРС, дослідники знайшли сліди гідратованих мінералів на схилах, де були помічені таємничі прожилки. 

Дослідники виявили, що всередині цих смуг і безпосередньо неподалік від них присутня велика кількість так званих гідратованих солей  — кристалів мінеральних солей, що містять в собі молекули води. Концентрація подібних речовин була максимально високою в центрі смуг, і поступово знижувалася в міру руху в бік їх кромок.

Дослідники з’ясували, що темні прожилки з’являлися у деяких місцях, коли температури там піднімались вище мінус 23 градусів по Цельсіусу. В холодніший час смуги майже зникали. Оскільки на Марсі відсутня атмосфера, коливання температур там надзвичайно контрастні.

15-195_perspective_6.jpg

Credits: NASA/JPL/University of Arizona
Credits: NASA/JPL/University of Arizona

За словами фахівців NASA, на Марсі насичена солями вода поводить себе точно так, як і на Землі — досить згадати, як взимку кригу на вулиці посипають сіллю, аби уникнути ожеледиці. Адже завдяки цьому вода не замерзає навіть у мороз.

Тому, схоже, що коли на марсіанському екваторі теплішає до мінус 23 за Цельсієм, насичена солями вода тече вниз по схилу.

До відкриття причетний аспірант американського університету Луджендра Оджя, сам родом з Непалу. Вперше він побачив фото з Марсу ще п’ять років тому, будучи зовсім юним студентом.

«Було потрібно кілька космічних апаратів протягом кількох років, щоб вирішити цю загадку, і тепер ми знаємо, що на поверхні цієї холодної, пустинної планети є вода,» — сказав Майкл Мейер, провідний науковець НАСА в штаб-квартирі агентства у Вашингтоні. «Схоже, що чим більше ми вивчаємо Марс, тим більше ми дізнаємося, як може підтримуватися життя, і де є ресурси, щоб підтримати життя в майбутньому.»

Яцишин Мар’яна для «Громадського радіо».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+