Слухати

У День захисника України полтавцям презентували пам’ятник Івану Мазепі

14 жовтня 2015 - 17:46
Монумент збиралися встановити ще 2009 року за рахунок державних коштів. Проте грошей з бюджету так і не виділили, і відкриття пам’ятника відклали на невизначений термін
У День захисника України полтавцям презентували пам’ятник Івану Мазепі / Новини на Громадському радіо

14 жовтня полтавці зібралися поблизу Свято-Успенського собору, аби поглянути на бронзового Івана Мазепу. Пам’ятник привезли до Полтави напередодні з київського комбінату «Художник» та розташували в самому центрі Полтави, на Соборній площі.

На представленні монументу були присутні представники духовенства, обласної влади, громадські діячі та полтавці, небайдужі до історичної постаті гетьмана Мазепи. Презентацію приурочили до Дня захисника України та Дня українського козацтва. Офіційне ж відкриття монумента заплановане на листопад 2015 року.

Доцент Полтавського національного педагогічного університету Лариса Гриценко  підтримала ідею встановлення пам’ятника Мазепі:

 «Наша Україна, може, дякуючи Мазепі, буде соборна, вільна, нерушима і єдина, і закінчиться в нашій Україні колись війна. Він, може, згуртує людей, і вони зрозуміють, що Мазепа їм допоможе у продовженні вільної боротьби за Україну», — зауважила вона. 

pamyatnyk_mazepi_2_0.jpg

Пам'ятник Івану Мазепі в Полтаві
Пам’ятник Івану Мазепі в Полтаві

Екс-директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА Олег Пустовгар вважає пам’ятник символом боротьби за незалежність:

«Мазепа — це один із символів боротьби за незалежність. Сьогодні так важливо встановити цей пам’ятник саме в час україно-російської війни, яка в силу певних політичних обставин називається антитерористичною операцією, тому що борців за незалежність України під час перших визвольних змагань 1917-1922 рр. називали мазепинцями. Зараз Мазепа, Петлюра, Бандера — це символи боротьби за незалежність».

pamyatnyk_mazepi_3.jpg

Розписаний прапор України
Розписаний прапор України

Один із організаторів встановлення пам’ятника гетьману Івану Мазепі Микола Кульчинський наголосив на необхідності черпати досвід з історії задля єднання українців і формування власної державності:

«Ми переживаємо історичні хвилини — хвилини творення справжнього українського культурного, історичного та політичного простору. Питання єдності з часу Мазепи є для нас прикладом сьогодні в Україні. Ми повинні зійти на станції «Державність». Усі інші станції будуть після того, як державність укріпиться, тут запанує лад, більш-менш комфортне життя для громадян —тоді ми зможемо собі дозволити колосальної напруги суперечки, які ми не маємо права собі дозволяти. Гріх цуратися українцям рідної мови – величезний гріх перед Богом. А ще більший гріх — не вчити рідних дітей рідної мови. Оце наше історичне завдання, якому вчить нас гетьман», — підкреслив пан Кульчицький. 

_._4.jpg

  Громадські діячі Головко, Ворона, Кульчицький
Громадські діячі Головко, Ворона, Кульчицький

Письменник Ростислав Шевченко вважає, що зведення монументу стимулюватиме інтерес громадян до історії нашої держави:

«Це історія, якою ми маємо пишатися, яку маємо пам’ятати. Нам треба триматися цієї історії, цієї пам’ятки. Це має бути, ми маємо шукати свої корені», — зазначив він.

Вага бронзової скульптури Мазепи — 2,5 т, зріст — 3,20 м. Авторами пам’ятника є скульптор Микола Білик та архітектор Віктор Шевченко. Цікаво, що даний монумент є першим повноцінним пам’ятником легендарному гетьману, тоді як погруддя Івану Мазепі вже встановлені в кількох українських містах і навіть у Сполучених Штатах Америки та Австрії.

Монумент збиралися встановити ще 2009 року за рахунок державних коштів. Проте грошей з бюджету так і не виділили, і відкриття пам’ятника відклали на невизначений термін. Тоді небайдужі громадяни почали збирати кошти самостійно — на виготовлення бронзової скульптури знадобилося близько 1,76 млн грн.

pamyatnyk_mazepi_5.jpg

Пам'ятник Мазепі освятили
Пам’ятник Мазепі освятили

Однак не лише фінансове питання перешкоджало встановленню монументу – гальмувала зведення пам’ятника й міська влада, яка не виявляла особливого ентузіазму у вирішенні цієї справи. Питання доцільності встановлення пам’ятника Мазепі в Полтаві викликало чимало дискусій, проте зі зростанням патріотичних настроїв у суспільстві ця ідея здобула все більше прихильників.

pamyatnyk_mazepi_6.jpg

Полтавці
Полтавці

 

Анатолій Мележик і Людмила Гудзь для «Громадського радіо».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+