Слухати

Більше 20 бійців «ДНР» приїхали на звільнені території Донбасу за амністією

15 жовтня 2015 - 16:46
Програма СБУ «На тебе чекають вдома» звільняє від відповідальності тих, хто не вбивав і не грабував. Всього за інформацію керівника цієї програми потрапити під амністію хочуть біля 200 осіб.
Більше 20 бійців «ДНР» приїхали на звільнені території Донбасу за амністією / Новини на Громадському радіо

Але тільки десята частина з них наважилася для цього приїхати на звільнені території. Двоє таких «екс-бойовиків»  розповіли «Громадському радіо» свої історії. 

Програма Служби безпеки України «На тебе чекають вдома» передбачає, що громадяни, в яких на руках нема крові, і які щиро покаялися, можуть звернутися до СБУ і написати відповідну заяву. Після перевірки СБУ та рішення суду їх буде звільнено від відповідальності. 

Програма стартувала 18 серпня. СБУ поширило інформацію про умови програми, оприлюднило телефон, куди можна звертатися.

Психолог програми Ірина, яка воліє не називати свого прізвища, каже, що з того боку є велике прагнення повернутися додому:

«Многие хотели вернуться домой, но не было механизма возврата. Потому что при пересечении границы Украины сразу их сажали в тюрьму. Матери, жены, сестры все просили о том, чтобы как-то более снисходительно относились к ребятам. СБУ услышала это, и запустила новую программу. Основой этой программы есть то, что Украина, как настоящая мать умеет прощать, и принимает назад всех своих заблудших сыновей. Только те люди, которые добровольно переходят к нам, искренне расскаиваются, те у кого руки не запачканы кровью, те, кто не совершал насильства и грабежей, эта категория людей подлежит возврату домой и подпадает под программу». 

19-річний мешканець Костянтинівки Максим Агеєв розповідає, що посварився з батьками, пішов з дому, нікуди було іти і він пішов до «своїх пацанів» служити на блок-посту. Коли колишній ватажок озброєних угруповань невизнаної республіки дав вказівку іти в Донецьк, Максим пішов разом з усіма. За його словами, в Донецьку він охороняв будинки багатих людей. Думає, що керівництву його підрозділу платили за це.  Йому за це мали платити 15 тисяч російських рублів. Але він каже, що відмовлявся брати, бо вважав, що за це його покарають, коли він повернеться додому. Стверджує, що не стріляв.

maksym_ageyev_pravoruch.jpg

Максим Агеєв (праворуч)
Максим Агеєв (праворуч)
Фото «Громадського радіо»

На запитання, чи бачив він, як розстрілювали людей, чоловік відповідати відмовився. Він каже, що розчарувався в так званій «ДНР», вважає, що їй настає кінець — матеріальне забезпечення там вичерпується. Коли дізнався про програму, то зателефонував на телефон СБУ і домовився, що його зустрінуть на блок-посту. Пройшов перевірку. Суд звільнив його від відповідальності. Нині збирається вчитися на автомеханіка.

Інший молодий чоловік Олександр, який відмовився назвати прізвище, був прихильником ідеї відділення Донбасу від України.

«Идея была отделиться просто от Украины. Как Крым. Думал, шо не будут податки в Киев давать», — розповів він.

Коли збройне формування під керівництвом Ігоря Гіркіна перейшло до Донецька, Олександр відправився разом з ним. Там охороняв машини. Не стріляв. Коли йому набридло, пішов звідти, але на контрольованою Україною території його заарештували, він просидів три місяці в слідчому ізоляторі. Його обміняли на полонених бійців української армії і він знову опинився у Донецьку. Продовжував там жити, адже боявся, що на контрольованій Україною території його знову заарештують. За його словами, жив у гуртожитку і працював вантажником. Про програму дізнався від мами. Вона зателефонувала до СБУ і домовилося про його повернення. Нині каже, що відмовився від ідеї відділення Донбасу від України.

«Я хочу дома жить спокойно, чтоб меня никто не трогал. Я считаю, это обман был, пришли денег награбастать и все. Захарченко сидит, людям говорит, что война закончится и освободится Донбасс… Все равно Новороссии не будет», — впевнений він.

Керівник програми «На тебе чекають вдома працівник СБУ полковник Ігор Кутєпов твердить, що у випадку брехні з боку тих, хто повертається, вони не уникнуть покарання.

«Мы делаем все, чтобы провекра была скурпулезная. Если в процессе следствия не будут установлены какие-то факты, а позже всплывут, будет открываться отдельное уголовное производство и человеку не удастся избежать наказания. На сегодня результаты позволяют по тем людям, которые были выведены на территорию подконтрольную Украине, что работа была проведена качественно», — заявив Ігор Кутєпов.

polkovnyk_igor_kutepov.jpg

Полковник Ігор Кутєпов
Полковник Ігор Кутєпов
Фото «Громадського радіо»

Юрій Луканов, з Краматорська, для «Громадського радіо».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+