Слухати

Сьогодні річниця розстрілів 1111-ти політв’язнів в урочищі Сандармох / Новини на Громадському радіо

Сьогодні річниця розстрілів 1111-ти політв'язнів в урочищі Сандармох

27 жовтня 2015 - 11:12
«Згори «спускали» кількість в’язнів, яких треба розстріляти. Справи відверто фабрикувалися», — нагадує дисидент Василь Овсієнко

78 років тому НКВД розстріляло 1111 політв’язнів в урочищі Сандармох. 27 жовтня почався Перший соловецький етап розстрілів.

У1930-х роках у Сандармосі органи НКВС розстріляли понад 9500 осіб 58 національностей. Серед жертв — переважно спецпоселенці і в’язні з Біломорсько-Балтійського каналу і Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР, а також жителі навколишніх сіл. На території 7,5 га виявлено 236 братських могил у вигляді провалів землі прямокутної форми.

sand4.jpg

Камінний хрест розстріляним жертвам
Камінний хрест розстріляним жертвам
monuments.karelia.ru

Сандармо́х, що знаходиться в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія РФ був спеціальною територією, яка використовувалася органами НКВД СССР для проведення масових страт цивільного населення. Саме тут в 1937 році розстріляли відомих діячів культури, науки, військових, технічної інтелігенції, духовенство. Серед убитих — священик з Ватикану, котрий збирав дані про порушення прав людини в Радянському Союзі, видатні майстри культури, вчені, військові, державні діячі, священнослужителі з країн, окупованих СРСР, 198 осіб — вихідці з України, зокрема митці Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер’ян Підмогильний, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький.

sandarmoh.gif

За матеріалами Вікіпедії
За матеріалами Вікіпедії

Загалом ув’язнених було 1116: п’ять вироків не виконано, бо один в’язень помер, а чотирьох етаповано в інші місця.

Відповідальним за виконання вироків і одним з безпосередніх виконавців масових убивств протягом 27 жовтня  і 14 листопада був капітан держбезпеки Михайло Матвєєв, заступник начальника АГУ УНКВД Ленінградської області. Йому асистував помічник коменданта УНКВД Георгій Алафер або конвой.

Українські історики та активісти створили Список Сандармоху — список осіб, репресованих в Україні, а також українців, репресованих за її межами, які відбували покарання в Соловках та були розстріляні 27 жовтня — 4 листопада 1937 року в урочищі Сандармох. Більше про Сандармох слухайте та читайте в інтерв’ю з Василем Овсієнком.

sand6.jpg

На території урочища виявлено 236 братських могил
На території урочища виявлено 236 братських могил
monuments.karelia.ru

1998 року на місці розстрілів відкрито меморіальне кладовище «Сандармох», встановлено гранітний пам’ятник із абстрактним написом російською мовою — рос. «Люди, не убивайте друг друга!» (Люди, не вбивайте одне одного).

Сьогодні в Києві відбудеться панахида по 1111 жертвах, розстріляних в урочищі Сандармох. Організатори запрошують приходити зі свічками на 18 годину до пам’ятника Лесеві Курбасу, що на перетині вулиць Прорізна і Пушкінська. Про це повідомляє Український інститут національної пам’яті.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+