Слухати

Щоб законно видобувати бурштин, жителям селищ пропонують створювати ТОВ

28 жовтня 2015 - 15:56
В стінах Волинскої облдержадміністрації пропонують спосіб, як легалізувати видобуток бурштину-сирцю
Щоб законно видобувати бурштин, жителям селищ пропонують створювати ТОВ / Новини на Громадському радіо

На території кожної селищної ради людям пропонують об’єднуватися в товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю. І відповідно така громада отримуватиме дозвіл від Мінекології та інших установ на роботи щодо видобутку бурштину. За таким об`єднанням закріплюється певна ділянка, яку вони  мають рекультивувати та провести інші роботи після завершення робiт.

kopachi_v_lisi_na_manevychchyni_0.jpg

Копачі в лісі на Маневиччині
Копачі в лісі на Маневиччині
Фото: Фейсбук Олексія Кушнєра

З усіх трьох областей, де є поклади бурштину, таку альтернативу пропонують лише на Волині.

«Область єдина поки сьогодні, яка старається все це зробити. І коли я говорив з міністром внутрішніх справа в суботу, я отримав від Арсена Борисовича повну підтримку. Спецпідрозділи були через дві години у нас на території Маневицького району», — розповідає очільник Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик, пригадуючи загострення ситуації у волинських лісах напередодні місцевих виборів.

В одному із сіл Маневицького району громада вже на шляху створення такого підприємства.

«Ми прийшли з села Галузія і на цьому прикладі зробили, напевно, перше в Україні товариство з обмеженою відповідальністю громади села Галузія. Ми підготували пакет документів, який, на наш погляд, достатній. Ми з юристами працювали. І він (пакет документів, — ред.)  достатній для того, щоб можна було уже сьогодні легалізовувати і реально працювати з бурштином», — кажуть селяни.

Натомість не всі селяни вірять в такий розвиток подій. Мешканець села Вовчицьк Анатолій Максимчук розповідає, що таким чином принаймні можна запобігти навалі чужих копачів з інших областей.

«Шлях однозначно — легалізація. Тут навіть мови не може бути. Якщо вже почали рухатися, ми вже повинні йти по тому шляху, але чи вийде, чи ні. То сумнівається багато, в тому числі і я», — каже він.

Деякі екологи пояснюють, що в Україні процедура законного видобутку бурштину є. Про це розповів начальник державної екологічної інспекції Волинської області Олександр Тимощук:

«Процедура саме надання є. Вона визначена законом. Є постанова Кабінету міністрів, як надаються ці надра. Те, що сьогодні пропонує влада, це перший етап. Це, по-перше, треба, щоб були юридично підприємства, які мали б право звертатися на надання дозволу. Ну, а далі процедура, яка визначена законом. Нехай подають і беруть в користування».

Олександр Тимощук наводить приклад сусідньої Польщі, де проблему незаконного видобутку швидко побороли:

«Сьогодні можна брати в Польщі приклад. Там сьогодні є тисяча користувачів бурштином — і фізичні, і юридичні, і державні. Вона ближче до нас. Там теж щось розпочиналося. Потім вони ввійшли в Європу, і все це стало більше законодавчо. Там з цього великі прибутки є».

Попри те на Волині не відкидають створення комунального підприємства «Волинь Бурштин». На минулій сесії облради це питання депутати не підтримали. Однак голова Волинської облдержадміністрації Володимир Гунчик переконаний, що відповідне рішення депутати таки приймуть.

«Я думаю, що обласна рада вернеться до даного питання. І все-таки це підприємство повинно бути. Воно повинно координувати дії цих товариств з обмеженою відповідальністю. І на сьогоднішній день працювати з екологією, лісниками», — каже він.

Таким чином, переконує голова Волинської ОДА, підприємство може створити громада будь-якого села, і на своїй території видобувати, але вже законно, сонячне каміння. І відповідно сплачувати податки, створити страховий фонд і поповнювати державну казну.

Аріна Крапка з Луцька для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+