Слухати

Як проводити судову реформу — повністю оновлювати чи люструвати?

29 жовтня 2015 - 17:11
Завтра на засіданні конституційної комісї, на якому звернуть увагу на зауваження Венеціанської комісії, повинні ухвалити остаточний проект судової реформи
Як проводити судову реформу — повністю оновлювати чи люструвати? / Новини на Громадському радіо

Політики і експерти обговорили висновки Венеціанської комісії щодо реформи судової системи в Україні. Думка комісії на цю тему має вирішальне значення для підтримки судової реформи в Україні міжнародною спільнотою.

Віце-спікер ВР і член конституційної комісії при Президенті України Оксана Сироїд зазначила, що передбачено повне оновлення і переформатування Верховного суду і вищів судів.

«Законопроект, який буде підготовлений комісією, містить багато хороших новел: це, зокрема, запровадження конституційної скарги, ліквідації прокуратури як окремої гілки влади, усунення Верховної ради та президента від впливу на кар’єру судді», — заявила вона. 

12 185 607_963 149 027 090 816_1 971 288 895_o.jpg

Політики і експерти обговорили висновки Венеціанської комісії щодо реформи судової системи в Україні
Політики і експерти обговорили висновки Венеціанської комісії щодо реформи судової системи в Україні
Фото «Громадського радіо»

Народний депутат Леонід Ємець вважає, що досі існують дві візії реформи: повне оновлення суддівського корпусу та люстрація суддів.

«Це так само, якби робоча група при конституційній комісії оглянула паціента, вирішила, що він хворий і сказала: «Давайте пропишемо йому чайку, з медом, з лимончиком, паціенту має бути від цього краще», а інша група експертів, ми і громадськість, кажуть, що «Мабуть йому треба дати антибіотика, бо інакше паціент може померти»», — сказав він.

На думку Ємця, потрібне повне оновлення суддівського корпусу. Щоправда, як зазначив депутат, Венеціанська комісія воліла би, щоб Україна впровадила люстрацію суддів. На його думку, Венеціанська комісія однак не висловила зовсім негативної думки щодо повного оновлення суддів, а лише попередила про небезпеки в її впровадженні.

Ці ризики омовив екперт «Реанімаційного пакету реформ» Роман Куйбіда:

«Процедура переатестації (люстрації) всіх суддів є, як винятковий захід для вирішення цих проблем цілком можлива. Відповідаючи на наші пропозиції, Венеційська комісія сказала приблизно таке: «Венеційська комісія вважає, що звільнення всіх суддів не відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права, за виключенням виняткових ситуацій таких як конституційна дисконтинуітет» тобто перерву в демократичній конституції»», — заявив він.

Однак на його думку, такою конституційною перервою були зміни Конституції конституційним судом за часів Януковича. Тому експерт вважає, що повне перепризначення суддів дозволяється Венеціанською комісією, якщо процес відбуватиметься не миттєво, а поступово.

Оксана Сироїд уточнила, що завтра відбуватиметься засідання конституційної комісї, на якому звернуть увагу на зауваження з Венеції і повинні ухвалити остаточний проект судової реформи, яку запропонують президентові Порошенко для направлення до Верховної ради.

Єдина небезпека, яка може зараз виникнути, це політична боротьба в парламенті за різними проектами змін, якщо конституційна комісія сама не змінить свого проекту, який досі не включав повного оновлення суддів.

В екслюзивному коментарі «Громадському радіо», Леонід Ємець заявив, що він і його колеги не мають наміри підтримувати жодного проекту, який не включить повного оновлення суддівського корпусу. А такий власне проект був відправлений конституційною комісією до Венеції.

«Фракція «Народний фронт» чітко озвучила свою позицію: ми за повне перезавантаження суддів, ми за позбавлення політичного впливу на суди, ми за триланкову систему, якщо будуть ці 3 елементи, ми підтримаємо зміни до Конституції, якщо ні, будемо працювати над новим законопроектом у цієї справі. У нас на конституційній комісії є багато питань, наприклад, про роль адвокатури, в якій ми знайдемо компроміс, але перезавантаження суддів є необхідною складовою ефективності реформи в цілому, і не може бути компромісів в питанні ефективності», — заявив він.

12 197 529_963 148 987 090 820_1 379 450 140_o_0_0_0.jpg

Леонід Ємець
Леонід Ємець
Фото «Громадського радіо»

В свою чергу, Оксана Сироїд вірить, що комісії незабаром вдасться ухвалити відповідний проект і скерувати його до президента Порошенка. Таким чином, за її словами, перше читання проекту змін до Конституції у справі судової реформі може відбутися ще до Нового року.  

Кароль Лучка, для «Громадського ранку»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+