Слухати

Цього дня в Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері

31 жовтня 2015 - 08:00
У листопаді 1944 року перед обличчям наступаючих радянських військ, Гіммлер наказав знищити газові камери і крематорії
Цього дня в Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері / Новини на Громадському радіо

31 жовтня 1944 в Аушвіці відбулася остання масова страта в газовій камері. Згідно свідоцтву дослідниці голокосту Люсі Давидович  отруєних газом євреїв було близько 2 млн. 

1944 рік, листопад: перед обличчям наступаючих радянських військ, Гіммлер наказує знищити газові камери і крематорії. До цього часу в Аушвіці загинуло від 1 200 000 до 4 млн осіб, в основному євреїв.

aushvic.jpg

Ворота концтабору
Ворота концтабору
Radiosvoboda.org

Значну частину в’язнів-українців складали члени Організації Українських Націоналістів під керівництвом Степана Бандери. Багато українських націоналістів загинули в таборі. Зокрема, Василь та Олександр Бандери були вбиті польськими в’язнями-капо (начальниками).

8fe0a25-1-25-18-0-161 109-2.jpg

Аушвіц, січень 1945 року. Чекають на звільнення
Аушвіц, січень 1945 року. Чекають на звільнення
Фото Володимира Юдіна, 1945

Андрій Ющенко, батько колишнього Президента України Віктора Ющенка також знаходився в Аушвіці в Stalag 4-b. Його табірний номер 117 654 був вибитий зліва на грудях. Збереглася довідка про роботу Андрія Ющенка за межами табору на роботодавця «204» та його заробіток «на користь табору Аушвіц» однієї рейхсмарки, де присутній його підпис.

18 січня 1945 була визволена Варшава, а 27 січня радянські війська увійшли в Аушвіц. На момент звільнення у таборі залишилось 7 600 покинутих в’язнів, в тому числі 600 дітей. Більш ніж 58 000 полонених нацисти евакуювали на підконтрольні нацистам території.

У 1947 році в знак пам’яті жертв Польща заснувала музей на території Аушвіц. Території Аушвіц занесені до списку світової спадщини ЮНЕСКО. На місці нібито поспішно ліквідованих газових камер Біркенау споруджено меморіальний комплекс, що містить пам’ятні послання 20 мовами світу, включно з українською. Щороку табір приймає більш ніж 700,000  відвідувачів.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+