Слухати

На Закарпатті руйнується унікальний Невицький замок

06 листопада 2015 - 11:50
Закарпаття може втратити одну з туристичних родзинок. Невицький замок все більше руйнується. В аварійному стані перебуває дах останньої вцілілої вежі. Фахівці стверджують, що він ось-ось впаде
На Закарпатті руйнується унікальний Невицький замок / Новини на Громадському радіо

Сьогодні Невицький замок є пам’яткою національного рівня, однак перебуває в комунальній власності. Джерел фінансування цього об’єкту нема. Про необхідність усунення аварійного стану та запобігання подальшого руйнування пам’ятки вкотре заговорили активісти. Підключилися працівники управління туризму та курортів Закарпатської ОДА, які ініціюють створення комісії, детальне вивчення питання і винесення конкретних пропозицій на сесію обласної ради. Говорить начальник управління туризму і курортів ОДА Денис Ман:

denys_man.jpg

Денис Ман
Денис Ман

«Першим кроком є утворення комісії, яка оцінить аварійність стану замку, яка і буде подавати рекомендації, пропозиції щодо подальших дій. Напевно, треба законсервувати, аби башта не обвалилася повністю. Ну, і подумати про збереження пам’ятки архітектури національного значення. Зараз вона є на балансі власності сільської ради, але є пам’яткою національного значення. Тому будь-які дії, які відбуваються і будуть відбуватися з ремонту, реставрації мають погоджуватися згідно з чинним законодавством, кошти мають бути передбачені у державному бюджеті, має бути перед тим розроблена проектно-кошторисна документація».

Історик-археолог та голова громадської організації «Невицький замок» Олександр Дзембас стверджує, що озвучена проблема існує уже давно. Ще на початку 90-х років минулого століття засідала комісія, яка розглядала це питання. Але, за словами історика, насправді проблема не у даху замку, а загалом у відсутності системи, яка б дозволила вберегти пам’ятку. І така ситуація стосується усіх замків, що є на Закарпатті.

oleksandr_dzembas.jpg

Олександр Дзембас
Олександр Дзембас

«На сьогодні Закарпаття може пишатися тим, що має 12 замків, але не має в той же самий час жодного історико-культурного чи історико-архітектурного заповідника! Тобто, перше: область відмовилася від захисту державницького цих пам’яток, від їх перспективи. Відмовилася від фахівців, які могли би працювати у цьому напрямку, адже заповідник – це не огорожа, куди гне можна зайти. А це – інституція, яка повинна досліджуватиі  надавати певну перспективу цим пам’яткам. Займатися консервацією, реставрацією, науковим підходом, менеджментом і їх адаптацією в суспільні потреби. Але в такі потреби, які б не зруйнували їх автентичності. Управління історико-культурної спадщини свого часу було зліквідовано. В управлінні культури знаходяться два чоловіка, які відповідають за цей напрямок роботи. Вони при всьому своєму бажанні не взмозі вирішити це питання», — розповів Олександр Дзембас.

У понеділок, 9 листопада, відбудеться засідання координаційної ради з туризму, де планують обговорити концепцію розвитку Невицького замку як історико-культурного та архітектурного заповідника. Потім планують провести слухання за участю представників сільради с.Кам’яниця та науковців. Прийняте рішення буде винесено на сесію обласної ради.

За даними Вікіпедії, Невицький замок — напівзруйнований замок біля села Кам’яниця Ужгородського району Закарпатської області. Замок уперше згадується на початку XIV ст. як опорна база місцевого феодального бунту проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У XIV ст. замок перейшов до володінь роду графів Другетів, які збудували на місці дерев’яного замку кам’яний. У 1644 році під час релігійних воєн трансільванський князь Юрій І Ракоці зруйнував замок.

zamok_bilya_sela_kamyanycya_uzhgorodskogo_rayonu_zakarpatskoyi_oblasti_0.jpg

Замок біля села Кам'яниця Ужгородського району Закарпатської області
Замок біля села Кам’яниця Ужгородського району Закарпатської області

zamok_napivzruynovanyy.jpg

Замок напівзруйнований
Замок напівзруйнований

nevyckyy_zamok.jpg

Невицький замок
Невицький замок

pamyatka_arhitektury_-_u_avariynomu_stani.jpg

Пам'ятка архітектури — у аварійному стані
Пам’ятка архітектури — у аварійному стані

Ольга Павлова з Ужгорода для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+