Слухати

Історія кримського «Титаніка»: як авіаудар забрав життя 5000 пасажирів

07 листопада 2015 - 15:02
Цього дня у 1941 році після атаки німців за 4 хвилини потонув теплохід "Вірменія", на борту якого було від 5000 до 7000 евакуйованих людей
Історія кримського «Титаніка»: як авіаудар забрав життя 5000 пасажирів / Новини на Громадському радіо

7 листопада 1941 року унаслідок авіаатаки нацистів за чотири хвилини затонуло одне з найкращих пасажирських суден Чорного моря — теплохід «Вірменія». На його борту за різними даними було від 5000 до 7000 евакуйованих осіб. В той час як розраховане воно було на перевезення 980 пасажирів. Врятуватися вдалося восьми людям. Катастрофа «Вірменії», що сталася неподалік узбережжя Криму, за кількістю жертв є однією з найбільших у світовій історії.

Незважаючи на те, що транспорт мав розрізнювальні ознаки санітарного транспорту, «Вірменія» порушила цей статус, так як була озброєна чотирма зенітними гарматами 21-К. Крім поранених і біженців, на її борту перебували військовослужбовці та співробітникиНКВС. Корабель супроводжували озброєний катер і два винищувачі І-153. У зв’язку з цим «Вірменія» була «законною» (з точки зору міжнародного права) військовою ціллю.

До цього з початку війни судно здійснило 15 успішних рейсів на Кавказ і вивезло понад 15 тисяч евакуйованих.

1_1.png

Порівняльна таблиця затонулих суден
Порівняльна таблиця затонулих суден
Вікіпедія

Нині теплохід «Вірменія» — братська могила, пам’ятка підводної культурної спадщини України.

m-00 001 346-a-00 000 258.jpg

Теплохід \"Вірменія\"
Теплохід «Вірменія»

В 2000-х роках Департамент підводної спадщини України почав пошукові роботи на місці загибелі судна, які не привели до успіху. Є інформація, що тоді, у Ялті, співробітники НКВС завантажили на теплохід кілька десятків ящиків. Існує припущення, що в них знаходилися золото і цінності з кримських музеїв, проте цю інформацію неможливо підтвердити. У 2006 році до робіт, на прохання української сторони, підключився Інститут океанографії і океанології США (NOAA) під керівництвом Роберта Балларда, проте «Вірменія» так і не була знайдена. Остання експедиція 2008 року, до якої було залучене океанографічне судно ВМС США «Пасфайндер», дійшла висновку, що «Вірменія» загинула поза територіальними водами України на глибинах 12001500 метрів.

deck_gun_600.jpg

Знайдений  експедицією палубний кулемет корабля \"Дзержинський\", що затонув в 1942 році
Знайдений експедицією палубний кулемет корабля «Дзержинський», що затонув в 1942 році
URI, GSO and the Institute for Archaeological Oceanography

Міла Мороз

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+