Слухати

Поки створюватимемо ТОВ, приїжджі викопають весь бурштин, — жителі Волині

10 листопада 2015 - 11:21
Вже кілька місяців на Волині намагаються вирішити проблему незаконного видобутку бурштину. Місцеві жителі обіцяють бунт
Поки створюватимемо ТОВ, приїжджі викопають весь бурштин, — жителі Волині / Новини на Громадському радіо

Поблизу сіл Вовчицьк, Лісове, Костюхнівка Маневицького району Волинської області українські силовики охороняють бурштиновий клондайк від навали бурштинокопачів з сусідніх Львівської та Рівненської областей. Тут навіть облаштували наметове містечко.

Кожних вихідних копачі намагаються прорвати позиції силовиків і отримати доступ до клондайку.

svizhi_yamy_u_lisi_yakyy_ohoronyayut_sylovyky_0.jpg

Свіжі ями у лісі, який охороняють силовики
Свіжі ями у лісі, який охороняють силовики

Як вдалося стримати копачів на цих вихідних, і що наразі відбувається на бурштинових фронтах, розповів начальник міліції громадської безпеки області Анатолій Шумик:

«Зібралося десь півтори тисячі людей, які намагалися пройти сюди — на територію, щоб здійснювати незаконний видобуток бурштину. Завдяки роз’яснювальній роботі нашим керівництвом вони послухалися нас і повернулися назад».

Ситуація, за його словами, контрольована. І серед копачів, переконує Анатолій Шумик, майже немає місцевих.

«От зараз на наступну суботу планують проводити це збіговисько. І як правило, збираються тут. Це приїжджають з Кузнецовська, тобто з Рівненської області і там всі транспортні засоби Рівненської області», — розповів Анатолій Шумик.

Поміж двох вогнів перебуває місцеве населення. З однієї  сторони — бурштинокопачі, з іншої — озброєні правоохоронці. Жителям села Вовчицьк важко звикнути до постійних перевірок їх силовиками, до руху важкої техніки і поодиноких звуків пострілів в лісі. Місцеві жителі вимагають перевіряти автомобілі бійців, які змінюються на ротацію, бо не до кінця вірять, що деякі з них не причетні до видобутку сонячного каміння.

zhyteli_sela_vyvchyck_de_prozhyvaye_blyzko_400_lyudey.jpg

Жителі села Вивчицьк
Жителі села Вовчицьк

«Щоб місцеві з Вовчицька, Лісового і Маневич, коли йде ротація оцих хлопців, що міняються, щоб ми могли перевірити так, як вони наші машини перевіряють, і їхні машини, що вони везуть», — пояснюють люди.

Вдень в селі затишшя. А під вечір починається рух транспорту.

«Потихеньку починають їхати. Місцеві люди всі знають, поїхав чужий чи свій. Бо ж тут родина і  там живе, і в Лісовому, і в Маневичах. Знають, хто до кого їде. Звідси проїхав — в лісі загубився», — розповідає мешканець села Вовчицьк Анатолій Максимчук.

Нагадаємо, що голова Волинської ОДА Володимир Гунчик пропонував легалізувати видобуток бурштину шляхом створення товариства з обмеженною відповідальністю. Всі необхідні документи вже зібрали в одному із селищ — в Галузції.

Однак у Вовчицьку люди мало розуміють, про що мова. І побоюються, що поки вони будуть збирати документи, приїжджі викопають весь бурштин.

«Я своїм сказав, я хочу жити в селі, мені не треба ні з ким сваритися. І якщо ми будемо робити, то значить давайте всі разом будемо робити. Але справа в тому, що в це підприємство ніхто не вірить», — пояснює Анатолій Максимчук.

Чоловік намагається пояснити людям, що не можна так просто взяти і видобувати бурштин, що потрібно це все робити в законний спосіб. Місцеві вимагають, щоб до них приїхали представники влади і їх почули, в іншому випадку — будуть вдаватися до більш жорстких заходів, погрожують навіть перекрити залізну дорогу.

Аріна Крапка з Луцька для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+