Слухати

Поки створюватимемо ТОВ, приїжджі викопають весь бурштин, — жителі Волині

10 листопада 2015 - 11:21 442
Вже кілька місяців на Волині намагаються вирішити проблему незаконного видобутку бурштину. Місцеві жителі обіцяють бунт

Поблизу сіл Вовчицьк, Лісове, Костюхнівка Маневицького району Волинської області українські силовики охороняють бурштиновий клондайк від навали бурштинокопачів з сусідніх Львівської та Рівненської областей. Тут навіть облаштували наметове містечко.

Кожних вихідних копачі намагаються прорвати позиції силовиків і отримати доступ до клондайку.

svizhi_yamy_u_lisi_yakyy_ohoronyayut_sylovyky_0.jpg

Свіжі ями у лісі, який охороняють силовики
Свіжі ями у лісі, який охороняють силовики

Як вдалося стримати копачів на цих вихідних, і що наразі відбувається на бурштинових фронтах, розповів начальник міліції громадської безпеки області Анатолій Шумик:

«Зібралося десь півтори тисячі людей, які намагалися пройти сюди — на територію, щоб здійснювати незаконний видобуток бурштину. Завдяки роз’яснювальній роботі нашим керівництвом вони послухалися нас і повернулися назад».

Ситуація, за його словами, контрольована. І серед копачів, переконує Анатолій Шумик, майже немає місцевих.

«От зараз на наступну суботу планують проводити це збіговисько. І як правило, збираються тут. Це приїжджають з Кузнецовська, тобто з Рівненської області і там всі транспортні засоби Рівненської області», — розповів Анатолій Шумик.

Поміж двох вогнів перебуває місцеве населення. З однієї  сторони — бурштинокопачі, з іншої — озброєні правоохоронці. Жителям села Вовчицьк важко звикнути до постійних перевірок їх силовиками, до руху важкої техніки і поодиноких звуків пострілів в лісі. Місцеві жителі вимагають перевіряти автомобілі бійців, які змінюються на ротацію, бо не до кінця вірять, що деякі з них не причетні до видобутку сонячного каміння.

zhyteli_sela_vyvchyck_de_prozhyvaye_blyzko_400_lyudey.jpg

Жителі села Вивчицьк
Жителі села Вовчицьк

«Щоб місцеві з Вовчицька, Лісового і Маневич, коли йде ротація оцих хлопців, що міняються, щоб ми могли перевірити так, як вони наші машини перевіряють, і їхні машини, що вони везуть», — пояснюють люди.

Вдень в селі затишшя. А під вечір починається рух транспорту.

«Потихеньку починають їхати. Місцеві люди всі знають, поїхав чужий чи свій. Бо ж тут родина і  там живе, і в Лісовому, і в Маневичах. Знають, хто до кого їде. Звідси проїхав — в лісі загубився», — розповідає мешканець села Вовчицьк Анатолій Максимчук.

Нагадаємо, що голова Волинської ОДА Володимир Гунчик пропонував легалізувати видобуток бурштину шляхом створення товариства з обмеженною відповідальністю. Всі необхідні документи вже зібрали в одному із селищ — в Галузції.

Однак у Вовчицьку люди мало розуміють, про що мова. І побоюються, що поки вони будуть збирати документи, приїжджі викопають весь бурштин.

«Я своїм сказав, я хочу жити в селі, мені не треба ні з ким сваритися. І якщо ми будемо робити, то значить давайте всі разом будемо робити. Але справа в тому, що в це підприємство ніхто не вірить», — пояснює Анатолій Максимчук.

Чоловік намагається пояснити людям, що не можна так просто взяти і видобувати бурштин, що потрібно це все робити в законний спосіб. Місцеві вимагають, щоб до них приїхали представники влади і їх почули, в іншому випадку — будуть вдаватися до більш жорстких заходів, погрожують навіть перекрити залізну дорогу.

Аріна Крапка з Луцька для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+