Слухати

На Буковині перевіряючих обурили умови в психоневрологічному інтернаті

03 грудня 2015 - 15:50
Монітори Національного превентивного механізму без попередження проінспектували шість місць несвободи у Чернівецькій області
На Буковині перевіряючих обурили умови в психоневрологічному інтернаті / Новини на Громадському радіо

Окрім взірцевих установ, таких як установа виконання покарань та ізолятор тимчасового утримання в Чернівцях, в області є й такі, де підопічні перебувають в неприйнятних умовах. Зокрема, в психоневрологічному інтернаті в Чорториї Кіцманського району виявлено проблеми зі ставленням до підопічних, медичним обслуговуванням та умовами їх утримання. В закладі перебувають чоловіки від 18 років, які мають вади психіки, і повинні бути забезпечені медичними, соціально-побутовими умовами.

Про результати візиту розповіла представниця Департаменту реалізації Національного превентивного механізму Секретаріату омбудсмена Ірина Сергієнко:

«Ми, спільно з громадськими моніторами, були шоковані тим, що саме в соціально-медичному закладі відсутнє медичне обслуговування. Попри те, що штат укомплектований повністю, працює в інтернаті лікар-терапевт, психіатр, медична сестра, масажист, відсутнє медичне обслуговування. Психіатр закладу не має права виписувати призначення для лікування пацієнтам підопічним, тому що він за спеціальністю є лікар-анестезіолог та ще паралельно викладає у медичному коледжі».

spalna_kimnata.jpg

Спальна кімната
Спальна кімната
Національного превентивного механізму

Зараз в інтернаті для підопічних використовують призначення, виписані п’ять років тому.  В закладі на медичне забезпечення на одну особу виділяється 3 гривні 50 копійок, а тому підопічні за власні кошти купують ще ліки і шприци.

kimnata.jpg

Кімната
Кімната
Національного превентивного механізму

«Дорослі чоловіки перебувають у непристосованому приміщенні. Це 50-60 осіб. По периметру знаходяться стільці, є декілька ліжок, на яких підопічні сплять по черзі. Якщо їм місця не вистачає, то вони сплять на столах. Протягом цілого дня, перебуваючи в цьому приміщенні, вони не мають доступу до свого ліжка, не можуть лягти, окрім як на столах, вони нічим не займаються, крім того, що можуть їсти», — розповіла Ірина Сергієнко. Дехто з підопічних залучається до прибирання території чи роботі в підсобному господарстві.

yizha_dlya_pidopichnyh_0.jpg

Їжа для підопічних
Їжа для підопічних
Національного превентивного механізму

Багато зауважень у моніторів викликали і житлові умови. На підопічного припадає приблизно 2,5-3 кв.м. на особу при нормі: 8 кв.м. Працівники закладу дуже контролюють діяльність підопічних, впритул до видачі засобів особистої гігієни. А під час розмов моніторами було виявлено, що в інтернаті є ізолятор.

«Майже нічим не відрізняється від інших палат. Він закривається на замок, є дерев’яні двері з віконечком десять на десять. Потрапляють туди підопічні у випадку, якщо вони не хочуть працювати, погано себе поводять, або втікають. Термін перебування — від півдня до місяця-півтора», — сказала Ірина. І такий контроль над підопічними має системний характер в таких закладах по Україні.

pidopichnyy.jpg

Підопічний
Підопічний
Національного превентивного механізму

Краща ситуація в дитячому будинку-інтернаті в селі Магала Новоселицького району. Тут роздільно перебувають діти від 4 до 18 років і дорослі від 18 до 35 років з різними розумовими і фізичними вадами. Як повідомила громадський монітор Мар’яна Гевко, житлові приміщення тут пристосовані до потреб підопічних, встановлені пандуси, хлопці доглянуті, постелі чисті.

«Підопічні відвідують церкву, а мешканці села приходять в будинок і теж спілкуються», — розповіла Мар’яна Гевко. За її словами, проблема в інтернеті полягає в тому, що немає кому займатись розвитком дітей. 

«Є вільна вакансія психолога-реабілітолога, який повинен здійснювати основну роботу, вона не закрита. Ніхто не хоче туди йти працювати. Про це директор закладу теж говорить. Він не може знайти людину, яка б захотіла там працювати», — зауважила Мар’яна Гевко.

Про всі недоліки, виявлені моніторами, було повідомлено керівництву обстежених установ, надано рекомендації. І через певний час буде здійснено повторний моніторинг. Окрім того в Чернівецькій області вже є два своїх кваліфікованих монітори, які будуть обстежувати місця несвободи.    

Загалом в Чернівецькій області монітори нарахували 106 місць несвободи, найбільше яких у віданні Міністерства внутрішніх справ (43) та Мінсоцполітики (17).

Надія Вірна з Чернівців для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+