Слухати

На Рівненщині не можуть газифікувати села, хоча люди вже сплатили гроші

09 грудня 2015 - 15:55
Заручниками газобудівельних схем стали мешканці сіл Дубровицького району, що на Рівненщині
На Рівненщині не можуть газифікувати села, хоча люди вже сплатили гроші / Новини на Громадському радіо

У 2010-му до сільських голів району приїхав керівник будівельно-монтажної фірми «Рівнеагроспецмонтаж» Роман Мельник. Він пообіцяв селянам підвезти газ. Розповідає тодішня сільська голова Бережниці Євгенія Котяш:

– Виступав, що є така пропозиція чи ідея, щоб з Дубровиці до Бережниці, а там, певно, і на Підлісне, і гілку на Володимирець піде генеральна труба — газогін. Чи ви не проти цього? Да й ми, сільські голови, роз’їхалися, хто по цій трасі, роз’їхалися додому, почали людей ворушити, збирати збори сіл, і питати людей, чи ви не проти того, не заперечуєте, чи нам треба такий газ.

У 2011 році Бережницька сільська рада провела відкриті торги, у яких брало участь ТОВ «Рівнеагроспецмонтаж», яке і було ініціатором проведення у села газу.

berezhnycka_silska_rada.jpg

Бережницька сільська рада
Бережницька сільська рада

За словами сільського голови Бережниці Мирослава Кремезя, учасників торгів було два, проте назви іншої фірми та документів, що це підтверджували б, він надати не зміг.

— Два учасники було перший раз. Один відказався зразу, да я не пам’ятаю.

Затверджена проектно-кошторисна документація на будівництво газопроводу вартістю понад 15 мільйонів гривень. Профінансувати будівництво підвідного газопроводу мав НАК «Нафтогаз України», а сільська газова мережа мала бути прокладена за кошти селян. Євгенія Котяш розповідає, що керівник фірми ще не раз приїжджав до села агітувати:

— Він приїжджав, збирав вісімнадцять раз збори, пояснював людям, як то все має бути, ми йому повірили, повірили, що так воно і є, да й зробили цей проект, бо зрозуміли, що, якщо нема до села газогону, то не прийде до нас генеральна труба.

За словами представників ініціативної групи зі збору коштів, щоб збудувати сільський газогін, з кожної хати вийшло 8 тисяч гривень. Загалом набігло більше 8 мільйонів. Голова ініціативної групи зі збору коштів на газифікацію в п’яти селах Дубровицького району Ольга Скідіна розповідає, що гроші фірма брала готівкою:

— Вони приїжджали, самі забирали гроші, бо банк бере один процент за перерахунок, а це ще додаткові затрати.

Будівництво сільського газогону до грудня 2012 року «Рівнеагроспецмонтаж» закінчив, а підвідний газопровід фірма не добудувала. «Рівнеагроспецмонтаж» звернувся до сільради з проханням про укладення нового договору. Щоб підвищити вартість всього проекту на понад 4 мільйони — до 19 мільйонів.

gusak_silskogo_gazogonu_0.jpg

«Гусак» сільського газогону
«Гусак» сільського газогону

Привід — рекомендація Мінрегіонбуду підвищити зарплату будівельникам. Теперішній голова сільради Бережниці купився на цю махінацію і сільрада проголосувала що слід платити більше. Попри те, що змінювати істотні умови договору — законом заборонено.

Юристка Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак дивується:

— Мабуть, через необізнаність чи з інших причин застосували ще одну процедуру до тієї самої закупівлі. І виходить, що тим самим вони оминули заборону про внесення змін до договору, а ціна договору — це істотна умова договору, яка після підписання договору про здійснення державних закупівель не може бути змінена.

Чому, не зважаючи на прописану в договорі вартість, сільрада погодилася на укладання нового договору, сільський голова пояснити не зміг.

Не пояснив підвищення вартості проекту й керівник ТОВ «Рівнеагроспецмонтаж» Роман Мельник. Охоронець приміщення, де знаходиться установа, дивлячись на зображення з камер відеоспостереження, спочатку сказав, що Роман Мельник уже вийшов з кабінету, щоб поспілкуватися із журналістами, а потім (після телефонного дзвінка), заявив, що Романа Мельника вже немає на робочому місці.

Цікаво, що власницею ТОВ «Рівнеагроспецмонтаж» є теща керівника «Рівнегазу» Петра Дубаса Віра Лопачук, проте ні з нею, ні із самим Петром Дубасом поспілкуватися не вдалося. Керівник підприємства категорично відмовляється спілкуватися на цю тему через свого прес-секретаря та охоронця.

Селяни потратили кошти, але три села з п’яти так і не отримали газ. З «Нафтогазу» їм кажуть, що коштів вже немає.

За неправомірно завищену вартість газопроводу ніхто відповідальності досі не поніс. Сам «Нафтогаз» через свого керівника прес-служби відхрещується від будь-яких зловживань:

— У нас в Нафтогазі взагалі постійні перевірки, і з приводу цього також були перевірки ще з 2009 року і по цей день проводяться. Нас і СБУ постійно перевіряла, ДФІ, раніше КРУ, вони взагалі багато разів перевіряли передачу цих коштів. Я вже не кажу про внутрішній аудит Нафтогазу, коли влада змінюється — кожного разу перевіряють усі документи, піднімають знову. Генпрокуратура навіть брала перелік цих об’єктів газопостачання. Тобто якщо були б якісь зловживання, то з 2009 року, за шість років вже б їх по-любому якось виявили і вже поставили б нас «в позу», скажем так.

Про проблему добудови газопроводу ініціативна група селян написала своєму народному депутату Василю Яніцькому. Він поки обіцяє:

— Що стосується цього об’єкта, то я пообіцяв, що зроблю все, щоб на наступний рік винайти кошти. Може по співфінансуванню, може з інших фондів, але цей об’єкт закінчити.

Рівненське агенство журналістських розслідувань для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+