Слухати

Проблеми дітей з аутизмом в Україні хвилюють тільки батьків, — експерти

21 грудня 2015 - 13:13
Кожен сотий малюк, що народжується, має порушення аутичного спектру, однак в Україні про таких дітей переважно забувають
Проблеми дітей з аутизмом в Україні хвилюють тільки батьків, — експерти / Новини на Громадському радіо

Кожен сотий малюк, що народжується, має порушення аутичного спектру, однак в Україні про таких дітей переважно забувають — і влада, і широкий загал. У Львові відбулась лекція ізраїльського експерта, поведінкового терапевта, яка займається інклюзивними програмами для дітей з аутизмом, Шонталь Азулай. Вона розповідала батькам, чиї діти живуть з аутизмом, як саме побудувати свою роботу, аби включити таку дитину в суспільство.

Організатор лекції, Ганна Косарєва, розповідає, що в Ізраїлі суспільство ставиться до дітей з аутизмом зовсім інакше, ніж в Україні. Інтегрованість таких людей у суспільне життя просто не порівняти з нашою:

«Це не спринт, це марафон, це на все життя — аутизм не можна вилікувати. Але можна зробити так, що ці діти стануть частиною нашого життя. Вони в Ізраїлі служать… там є в «Моссаді», це ізраїльська розвідка, там є відділ, який займається забезпеченням безпеки операцій, коли якийсь загін виходить на палестинські території. І в цьому відділі працюють аутисти і потрапити у цей відділ дуже і дуже важко. і працюють вони там через те, що суспільство навчилось використовувати їхні особливості».

Шонталь Азулай вважає, що проблеми дітей з аутизмом в Україні турбують переважно самих батьків цих дітей, бо системного державного підходу вона не бачить. Відтак, саме такі лекції допоможуть батькам зрозуміти основи роботи, бо далі вони самі мають знайти спеціалістів, надати необхідну інформацію вчителям тощо.

«Оскільки тут немає жодної іншої підтримки, треба, щоб батьки взяли на себе цю роль. Можливо, у нас дійсно є можливість інклюзії. І впевнена, що якщо прийти до школи, то тебе туди візьмуть. Зі скандалом, ще якось, але візьмуть. І дуже важливо, щоб батьки забезпечили достатньо інформації для вчителя. Для того, хто є з цією дитиною», — говорить Шонталь Азулай.

За словами експерта з Ізраїлю, те, що аутизм є непереборною перепоною для включення людини у суспільство, є міфом. Підтверджують це й численні історії успіху людей з аутизмом, які пройшли інклюзивні програми. В Україні діє єдиний центр «Відкрите серце», що займається такою роботою.

Психолог Центру Мар’яна Вальківська розповіла, який відсоток дітей має змогу пройти через центр:

«10 років ми вже працюємо. У нас за рік проходить десь 150 дітей. У Львівській області є 27 ставок державних інклюзивного навчання, тобто діти вчаться у школі з асистентом. Ясно, що на таку велику як Львів і Львівська область кількість, це дуже мало, це практично нічого. Нашій державі поки що не вигідно мати такі групи, тому що треба багато їм обладнання, треба багато програм. Наприклад, наш центр це все закуповує за кордоном».

Попри намагання представників центру ставити це питання на державному рівні, Україна і досі мало опікується людьми з аутизмом, покладаючи всі проблеми на родичів цих людей.

Ірина Гречана зі Львова спеціально для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+