Слухати

В СРСР українського метеоролога засудили на 10 років, а потім розстріляли

08 січня 2016 - 16:52
Олексія Вангенгейма розстріляли 3 листопада 1937 року у Сандармосі. У 1957 році родина отримала від держави фальшиве свідоцтво про смерть науковця від перитоніту 17 серпня 1942 року
В СРСР українського метеоролога засудили на 10 років, а потім розстріляли / Новини на Громадському радіо

8 січня 1934 року було арештовано уродженця Чернігівщини Олексія Вангенгейма, організатора і керівника Єдиної гідрометеорологічної служби СРСР. Цю історію, зібрану з відкритих джерел, публікують активісти проекту «Розстрільний календар» у соцмережі. 

На 8 січня подружжя Вангенгеймів придбали квитки в театр і домовились зустрітись біля входу, однак дружина Варвара Іванівна не дочекалась чоловіка — у цей день його було арештовано, а 20 січня пред’явлено звинувачення у передачі стратегічно важливої інформації іноземній державі: «шкідництво». Листи до Сталіна, який рік тому вітав контрольований Вангенгеймом успішний запуск першого стратостата «СРСР», залишились без відповіді.

10 років ув’язнення Вангенгейм мав відбути у Соловецькому таборі. Відірваний від улюбленої справи, в обмежених і важких умовах таборового життя, він читав наукові лекції ув’язненим, займався розвитком музею у Соловецькому Кремлі, який до осені 1937 року розміщувався на площі 1100 кв.м.

Серед листів з табору збереглись зворушливі листи до доньки — неймовірні «Методичні посібники» для розвитку та навчання дитини: «математика в рослинах», «рослини і погода», створені на основі зібраного на острові гербарію, акварельні замальовки полярного сяйва, рослин і тварин, загадки та художні твори.

Олексія Вангенгейма розстріляли 3 листопада 1937 року у Сандармосі. У 1957 році родина отримала від держави фальшиве свідоцтво про смерть науковця від перитоніту 17 серпня 1942 року.

 

8 січня 1934 року було арештовано Олексія Вангенгейма, організатора і керівника Єдиної гідрометеорологічної служби СРСР

Опубліковано Розстрільний календар 8 січня 2016 р.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+