Слухати

Що сталося на hromadske.tv? Коментують журналісти, аналітики і блогери

20 січня 2016 - 07:45
Хто, чому і які висновки? Конфлікт довкола доменного імені, грошей та лідерства ГО "Громадського телебачення" коментують наглядова рада, засновники, колеги-журналісти і блогери
Що сталося на hromadske.tv? Коментують журналісти, аналітики і блогери / Новини на Громадському радіо

skrypin.jpg

Роман Скрипін / Facebook hromadske.tv
Роман Скрипін
Facebook hromadske.tv

У громадській організації (ГО) «Громадське телебачення» триває конфлікт довкола доменного імені hromadske.tv, значних сум пожертвувань жертводавців та планів створення окремої ГО «Громадське. Київ». 

«Громадське радіо» вибрала ключові повідомлення і коментарі, що можуть допомогти зрозуміти, що відбувається з «Громадським телебаченням», і розмістило їх у хронологічному порядку.

У п’ятницю, 15 січня 2016 року, екс-голова правління Роман Скрипін перепостив у себе в «Фейсбуку» оголошення про створення нового громадського мовника «Громадське. Київ». Старт намічено на березень.

Як сказано в оголошенні, “Громадське Київ” створюється на кошти, що були зібрані та акумульовані за останні два роки зусиллями переважно закордонних українців з усього світу. 
Саме на них буде орендовано приміщення, побудована студія, куплено техніку та світло, виплачуватимуться гонорари журналістам».

Друзі, колеги, глядачі!Є хороша новина!До сімейства громадських медіа Закарпаття, Львова, Луцька, Одеси, Запоріжжя, Д…

Опубліковано Hromadske Kyiv 15 січня 2016 р.

Від моменту відкриття сторінки “Громадське Київ” до моменту публікації цього матеріалу, її вподобало 256 осіб.

У суботу, 16 січня на сайті hromadske.tv з’явилась заява, у якій сказано, що ГО не має відношення до «Громадського.Київ». Зокрема у ній було написано:

«З соціальних мереж нам стало відомо про створення ініціативи «Громадське Київ». Жодних офіційних пропозицій про партнерство до нас не надходило. Громадським не ухвалювалося рішення про фінансування проекту. Ми також не надавали згоди на використання бренду та логотипу Громадського».

В тексті заяви один абзац присвячено ситуації з «Громадське.Київ» і ще п’ять абзаців розповідають про інший регіональний ЗМІ, що теж називає себе «громадським».

У вівторок, 19 січня, оприлюдено заяву Наглядової Ради ГО «Громадське телебачення», де сказано:

«Роман Скрипін поширив анонс, з якого випливає можливість нецільового використання коштів доброчинців ГО «Громадське телебачення». Фактично, за гроші, які належать ГО «Громадське телебачення» може бути профінансований проект, який не підзвітний ГО «Громадське телебачення» ні як його структурний підрозділ, ні як третя сторона, яка отримала право на використання бренду hromadske. Жодним з керівних органів ГО «Громадське телебачення» не ухвалювалося рішення про подібне делегування».

Як пояснюється у заяві, було «встановлено, що частина ресурсів ГО одноосібно контролюється одним членом організації — Романом Скрипіним». Мова йде про доменне ім’я hromadske.tv;  рахунок  PayPal, на який з 30.10.2013 року надходили добровільні пожертви для ГО «Громадське телебачення»; кошти, отримані за використання контенту ГО «Громадське телебачення» на YouTube.

gromadsketbkyyiv.jpg

Логотип \"Громадське. Київ\" / Facebook Hromadske Kyiv
Логотип «Громадське. Київ»
Facebook Hromadske Kyiv

У зв’язку з цим до Романа Скрипіна висунуто такі вимоги:

«-передати права на доменне ім’я hromadske.tv ГО «Громадське телебачення» (виконання домовленостей із засновниками ГО «Громадське телебачення» ще із 2013 року);

-надати звіт про надходження та використання  коштів на рахунку PayPal за період з 30.10.2013 до поточного моменту, на який надходили благодійні внески для ГО  «Громадське телебачення» та, власне, передати ГО зазначені кошти (виконання волі благочинців). Аналогічну вимогу поставлено щодо всіх інших рахунків, відкритих Романом Скрипіним, на які здійснювались пожертви для ГО «Громадське телебачення»;

-надати звіт про надходження та використання коштів за використання контенту, права на який належать ГО «Громадське телебачення», на  YouTube з 21.10.2013 та повернути зазначені кошти (для виправлення ситуації щодо зловживання службовим становищем та компенсації завданої шкоди)».

Зазначається, що строк виконання зазначених вимог сплив 15 січня 2016 року.

У заяві Наглядова рада пропонує загальним зборам, Програмній раді,  голові  ГО «Громадське телебачення» звернутись до правоохоронців України та країн, де були створені рахунки і звідки направляли кошти благодійники, якщо Роман Скрипін не виконає вимог керівних органів ГО «Громадське телебачення».

Крім того, Наглядова рада обіцяє посилити контроль за використанням бренду hromadske і юридично переслідувати непогоджене використання бренду.

Голова ради, адвокатка Євгенія Закревська, опублікувала заяву в соцмережі з наступним коментарем:

«Вот вам свежей «зради», без которой ‪#‎перемоги‬ не видать как своих ушей… Грустно, обидно, но… вот такое оно… взросление гражданского общества».

Того ж дня, 19 січня, свої коментарі у соціальних мережах надали члени ГО. Зокрема Богдан Кутепов написав:

«Мені страшенно соромно за те, що сталося, і страшенно прикро, що таку роль зіграв дуже симпатичний мені Роман Скрипін, але я не маю вибору, ніж іти далі. Я вимушений робити далі свою справу і все-одно проситиму нам довіряти. Довіряти тим, то не готовий покривати шантаж і брудні ігри з коштами глядачів». 

Убивця “Княжицького» стає “Княжицьким».Це історія, коли чоловік тихцем іде із сім’ї, а дружині й дітям пост-фактум дзв…

Опубліковано Bohdan Kutiepov 19 січня 2016 р.

Інший провідний журналіст hromadske.tv Дмитро Гнап навів суму коштів, які нібито перебувають на рахунках підзвітних Романові Скрипіну: 

«Очевидно, Роман не вважає свій вчинок крадіжкою. Він, напевне, думає, що привласнена сума (а це близько 150 тис.євро на PayPal та 36 тис.долл на YouTube) — це роялті. Роялті йому за ідею створення Громадського. Нічого дивного, Янукович та тисячі нинішніх корупціонерів, які працюють на державних посадах думають так само».

Колишня фінансовий директор ГО «Громадське телебачення» Соломія Боршош у коментарі до цього посту зазначила, що могла бути закумульована більша сума, 214 тисяч євро, а Гнап нібито пише лише про залишок на рахунку.

Маємо серойзний зашквар у себе на Громадському. Роман Скрипін привласнив частину коштів і збирається створювати свій про…

Опубліковано Дмитром Гнапом 19 січня 2016 р.

У телефонній розмові з журналістом «Громадського радіо» Роман Скрипін назвав заяву Наглядової Ради ГО «фантазіями», втім надати розгорнутий коментар по телефону відмовився, зазначивши, що готує відповідну заяву. 

Вона з’явилася за кілька годин знову ж таки на сторінці пана Скрипіна у «Фейсбуку». Він перепрошує у глядачів за те, що справу винесено у публічний простір і пише: «гроші “Громадського”, надані глядачами, належать тільки “Громадському”.

Екс-голова правління ГО заперечив, ніби він хоче привласнити кошти організації, і запевнив, що готовий переказати їх на рахунок, який вкажуть йому колеги. У коментарях під дописом він іще раз наголосив, що «усі гроші будуть передані «Громадському». Питання тільки в способі. Не возить же по 10 000 готівкою?»

Друзі!Сьогоднішня заява Наглядової Ради “Громадського”, що перевела давні й непрості процеси всередині у публічну площ…

Опубліковано Романом Скрипіним 19 січня 2016 р.

Щодо накопичення коштів на закордонних рахунках Скрипін пояснює, що організація починала працювати ще за часів попереднього політичного режиму:

«Якби в один прекрасний день «Громадському» заблокували рахунки, то про всяк випадок був би задіяний ресурс PayPal. Ось і вся логіка. Зі свого боку хотів би повідомити, що сам рахунок був відкритий ще 2010 року у цілком легальний спосіб через реєстрацію підприємства у Чеській Республіці. Позаяк і тоді і нині PayPal не може повноцінно працювати в Україні, потрібен був рахунок за кордоном. Іншого, ніж особистий, я запропонувати не міг. Про це знали мої колеги й ніхто не висловлював застережень».

Не оминув увагою Роман Скрипін і питання фінансування вже анонсованого каналу «Громадське. Київ»:

«Стосовно «Громадське. Київ». Воно вже створене. Чи хотілося б дати хороший старт ще одному проекту, забезпечивши його фінансами? Безумовно. Маленька часточка для цього вже є».

Щодо домену hromadske.tv Роман Скрипін заявляє, що він належить йому особисто:

«Геть зовсім дивною є ситуація з доменом hromadske.tv. На чому ґрунтується вимога віддати його у користування організації, якщо всюди в світі ці питання вирішуються підписанням угоди купівлі-продажу або оренди. 
Тепер я точно нікому нічого дарувати не хочу. А деталі можна обговорити».

gumenyuk_natalka.jpg

Наталя Гуменюк / Громадське радіо
Наталя Гуменюк
Громадське радіо

Пан Роман пише, що 19 січня він зустрівся з Головою Правління ГО Наталею Гуменюк. Під час зустрічі він подав пропозиції щодо урегулювання суперечки, але домовленості не відбулось. Натомість була опублікована заява Наглядової Ради.

Подію активно коментують користувачі соцмереж.

Зокрема Мустафа Найєм, народний депутат (БПП), котрий був причетний до створення ГО «Громадське телебачення», пише, що він, коли був головним редактором, часто і багато сварився з Романом. Але завжди вони знаходили спільну мову, адже робили спільну справу:

«Говорил я с Ромой и в эти дни. Мне показалось, что ничего не поменялось. Позволю себе сказать от его имени: Рома и сейчас уверен, что вспыхнувший конфликт не может и не должен обернуться против детища, которое мы все вместе создавали такими усилиями. Я ему верю, хотя и с трудом понимаю, как без потерь выйти из сложившейся ситуации.

Мое личное мнение – корень проблемы в том, что Рома не представлял себе никем, кроме как главой организации. Однако устав организации предполагает регулярную смену руководства соответствующими органами управления». 

hromadske.tv. Думаю, все уже в курсе событий. Я скажу свое личное, возможно даже слишком личное мнение. Этот не официаль…

Опубліковано Mustafa Nayyem 19 січня 2016 р.

А популярний блогер Сергій Іванов пише:

«В ситуации с hromadske.tv я однозначно на стороне Роман Скрипін хотя бы потому, что обвинения, которые сегодня вбросили на ФБ-лопасти его пока еще коллеги, не выдерживают никакой критики с правовой точки зрения».

Пан Іванов вважає, що харизматичний журналіст Роман Скрипін є ключовим елементом «Громадського телебачення»:

«Не хочу никого обижать, но на hromadske.tv реально нет замены Скрыпину, и все прочие ведущие, за исключением пары-тройки человек, на его фоне выглядят эмбрионами, и с его уходом, который де-факто уже состоялся, рейтинги hromadske.tv продолжат свое бесславное падение. Даже после того, как Скрыпин передаст Гуменюк накопленные за рубежом деньги».

Інший блогер, Денис Бігус назвав ситуацію в одному дописі трьома словами: «Громадська народна республіка». В іншому він написав:

«Ладно, а теперь серьезно. То, что сделал Скрыпин — репутационное самоубийство. И [слово прибрано редактором «Громадського радіо»] бы с ним. Но он решил самоубиться осколочной гранатой в толпе коллег. И зацепило всех. Я не в том смысле, что кто-то причастен к этой схеме помимо него (очень надеюсь, что это не так). Но по самой идее софинансирования и масштабных распределенных медиа-проектов нанесен огромный удар. Как бы я не изгалялся над текущей ситуацией (ну в ней ЕСТЬ смешные стороны), мне крайне досадно, что это произошло».

Надвечір з’явилися додаткові коментарі членів Наглядової Ради. Найбільш розгорнутий надав Євген Глібовицький. Він пояснив конфлікт новим етапом розвитку hromadske.tv, коли вона перешла зі «стану загроженої безпеки в стан відкритості і розвитку».

«Роман Скрипін — мотор створення Громадського — вимріюяв цей проект роками. Він працював над його дизайном весь час «застою» Януковича, коли як непідцензурний журналіст мав невеликий запит на свої таланти на ринку». 

Згодом, завдяки Майдану, до проекту постали нові вимоги. Ситуація швидко змінилася, коли ГО пережила період бурхливого зростання, після якого виникло питання як розвиватися далі, і як керувати організацією. Під час цього періоду Роман Скрипін стратив посаду Голови Правління ГО, його переобрали колеги, незадоволені його способом керування, який «спричиняв чим далі, тим більшу критику і ззовні організації, і всередині».

Ще раз по hromadske.tv: що сталося і мої висновки.Випадок з ГО «Громадське телебачення» став прикладом того як складно…

Опубліковано Євген Глібовицький 19 січня 2016 р.

«Громадське радіо» радить прочитати допис Євгена Глібовицького повністю, але нижче наводимо короткі підсумки:

«Цей випадок доводить до кількох критично важливих висновків:

1) Цінності виживання не придатні для порядку денного розвитку. Громадське Скрипіна — це Громадське, яке бореться в катакомбах з підступним режимом: «хороші ми» vs «погані вони». Громадське розвитку має бути відкритим, підзвітним і дивитись на те, що важливе для своєї аудиторії, постійно критично переглядаючи власні здобутки.

2) Громадська організація не може мати власника. Вона має мати місію. Інакше це бізнес, оформлений в ГО. Хто хоче залишатись власником і працювати на суспільне благо — реєструйтесь як бізнес і винаходьте свою бізнес-модель. Це непросто, але можливо.

3) Зрада не тоді, коли ми говоримо про проблеми. Зрада, коли ми мовчимо, але коли наступає невідворотній @#$% — тихо ховаємо голову. Розкриття правди потрібне організації для того, щоб виправити ситуацію, навіть якщо хтось використовуватиме це для зловтіхи».

Інший член наглядової ради Олекса Шалайський ставиться до конфлікту позитивно:

«… фактично сьогодні в Громадського стався свій Майдан. Із своїми болями, але і своїми перспективами.

Особисто я тішусь, що до цього долучився.

Бо краще раз згоріти і народитись знову, ніж поступово загнивати».

Щодо Громадського Філософське.Насправді те, що сталось- це дуже круто. Чому?Бо це як перехід від монархії до демократ…

Опубліковано Oleksa Shalayskiy 19 січня 2016 р.

Зранку 20 січня Роман Скрипін написав у «Фейсбуку»:

«Мушу зізнатися: я ще вкрав у себе квартиру, машину, паспорт, себе і маму».

Мушу зізнатися: я ще вкрав у себе квартиру, машину, паспорт, себе і маму.

Опубліковано Романом Скрипіним 19 січня 2016 р.

Вдень того ж дня блогер Сергій Іванов опублікував реєстраційні дані чеського підприємства, на рахунок якого Роман Скрипін перераховува гроші ГО «Громадське телебачення». На думку Іванова, навряд чи той, то хоче поцупити гроші, буде зберігати їх на рахунку компанії зі своїм іменем.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+