Слухати

«Дамо ради!» - скандували у Варшаві антиурядові протестувальники / Новини на Громадському радіо

«Дамо ради!» - скандували у Варшаві антиурядові протестувальники

24 січня 2016 - 22:25
Поляки провели низку мітингів на захист демократії в країні. Прихильники "Комітету захисту демократії" (КЗД) вважають, що новий уряд Польщі згортає свободи і сприяє запровадженню авторитаризму

12 575 965_1 012 633 048 809 080_234 599 149_n.jpg

 /
Один із лідерів мітингу Матеуш Кійовський не звик виступати перед публікою
Кароль Лучка

У суботу 23 січня у Варшаві відбувся черговий марш прихильників польської опозиції проти скандальних рішень нового правого уряду Беати Шидло. На ньому зібралося близько 10 тисяч осіб. Формально мітингувальники вимагали від уряду скасувати нові закони про контроль інтернету поліцією. Також вони виступали проти планів об’єднання посад міністра юстиції і генерального прокурора. Однак марш мав передусім бути узагальненим криком протесту проти «законотворчого бліцкрігу» правлячого ПіСу. Крім варшав’ян, подібні мітинги організували мешканці кількох десятків польських міст.

Марш опозиції був набагато живішим і енергійнішим, ніж організований прихильниками уряду кілька тижнів тому. Хоча і тут, інколи, не бракувало політичного пафосу. На відміну від маршу «ПіС-овців», протестувальники принесли прапори ЄС, а не тільки польську символіку. Кілька людей також тримали радужні прапори ЛГБТ-спільноти.

«Візьму слово на заміну відомого артиста, який зараз, на жаль, запізнюється», — трохи хвилюючись, але і сміючись, розпочав мітинг голова «Комітету захисту демократії» Матеуш Кійовський. Через його нервовий голос видно, що ця донедавна невідома полякам людина, ще не зовсім звикла бути публічною особою. Однак протестувальники енергійно привітали Кійовського оплесками і звуками від малих «вувузел» (пластикових футбольних ріжків).

«Ой, вибачте, пане, ви бачите пана Кійовського? Так?! Прекрасно! Сфотографуєте, будь ласка? Ой, дякую!» — питає у репортера невисока жінка похилого віку.  

«Ми не є революціонерами, революціонери це ті, хто зараз знищують державу, які знищують порядок, які силою намагаються реалізувати свої ідеї, а ми хочемо втримати демократію, нашу свободу. Це вони намагаються знищити нашу державу, влаштовуючи революцію. Звичайно, парламентська більшість має право змінювати країну, реалізувати свої обіцянки, але немає права змінювати основу устрою держави, тобто демократії», — дуже спокійним і повільним голосом наголошує Кійовський.

12 571 028_1 012 633 012 142 417_1 572 534 477_n.jpg

 /
На плакаті використали образ генерала Ярузельського, котрий намагався врятувати комуністичний режим диктаторськими методами
Кароль Лучка

Преставники польської опозиції створили комітет в грудні минулого року у відповідь на «захоплення», на їхню думку, Конституційного суду урядом. Кійовський його голова. Своєю назвою він нагадує легендарний польський «Комітет захисту робітників» (КЗР). У 1976 році його створили польські опозиціонери для захисту працівників заводів, репресованих комуністичною Польщею за антиурядові страйки. «КЗР» був першою легально діючую антиурядовою організацією, яку заснували в соціалістичних країнах.

На мітингу також виступали відомі опозиціонери 80-х років, зокрема Генрик Вуєць. Він один із засновників КЗР, а також радник Броніслава Коморовського, який в минулому році балотувався і програв на президентських виборах Польщі.

«Хотів би подякувати всім тим, хто прийшов сюди на захист тих самих цінностей, за які ми 40 років тому вийшли, хоча ми тоді не думали, що досягнемо чого-небудь. Тому і хотів всіх запросити до цієї впертої і тривалої діяльності і боротьби. В довготривалій перспективі ми можемо багато чого досягнути!», — переконує Вуєць під гарячі оплески учасників.

12 625 613_1 012 633 032 142 415_130 437 116_n.jpg

 /
Немало поляків вважають, що політика Ярослава Качинського грає на руку Росії
Кароль Лучка

12 571 195_1 012 633 035 475 748_2 081 483 903_n.jpg

 /
Збіґнєв Новак
Кароль Лучка

Незважаючи на лютий мороз суботнього ранку у Варшаві, промови представників різних організацій, пов’язаних з КЗД, тривали понад годину. В них часто звучали повтори, тому інколи вони нагадували проповіді. Хоча мітинг організувала ліберальна опозиція. Попри це, на марш прийшли, в основному, люди похилого або середнього віку.

На це і звернув увагу один із протестувальників Збіґнєв Новак. Він йшов з плакатом, де російською мовою виписана «подяка» лідеру ПіС Ярославові Качинському від президента РФ Володимира Путіна:

«Звичайно, Польща — це ще не Росія, і, звичайно, Качинський це дуже антиросійський політик. Але деякі подібності у їхніх методах починають мене лякати, тому і прийшов сюди з таким плакатом. Мені вже далеко за п’ятдесят, і я бачу, що молодь вже народилась в іншій реальності. Для них демократія — це щось натуральне, тому і прийшло мало молоді. Ми, мабуть, цими маршами ні на що не вплинемо, але хочемо показати, що не всі поляки підтримують уряд. Крім того, під час виборчої кампанії ПіС взагалі не анонсував зміни, які зараз запроваджуються у Конституційному суді», — обурюється Новак.

Популярним серед протестувальників був білорус Віктор. Він прийшов з плакатом «Я з Білорусі і знаю чим це пахне». Попросив не фотографувати його обличчя, побоюючись за «родину, яка все-таки залишається в Білорусі».

12 575 753_1 012 633 055 475 746_1 642 416 390_n.jpg

 /
Віктор із Беларусі вважає, що згортання демократії призведе до білорусизації Польщі
Кароль Лучка

«Звичайно, немає порівняння між тим, що у нас і тим, що зараз відбувається у Польщі. Але певні процеси нагадують те, що у нас було, коли Лукашенко вперше прийшов до влади. Зокрема, це зміни в Конституційному суді. У певному сенсі я приїхав сюди через його режим. Тут вже маю родину, дружину польку і зараз бачу, що все йде у тому самому напрямку, що і у нас колись», — вважає він.  

Близько 16.00 марш дійшов до Президентського палацу, де ще однією промовою Матеуш Кійовський подякував мітингувальникам за участь. Після цього, його офіційно закінчили.

Кароль Лучка, для «Громадського радіо» (Варшава)

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+