Слухати

Моніторингову групу вразили умови в місцях несвободи на Запоріжжі

27 січня 2016 - 17:19
Моніторинг провели представники департаменту з реалізації Національного превентивного механізму Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини
Моніторингову групу вразили умови в місцях несвободи на Запоріжжі / Новини на Громадському радіо

27 січня група презентувала результати моніторингу закладів з обмеженим доступом у Запорізькій області, котрий провели напередодні.

Національний превентивний механізм — це незалежний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань та передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають.

Цього разу моніторингові групи, у котрі також увійшли активісти з Запоріжжя, Києва, Дніпропетровська та Маріуполя, без попередження відвідали Оріхівську виправну колонію № 88, Молочанську психіатричну лікарню, Михайлівський психоневрологічний інтернат, запорізький ізолятор тимчасового тримання, кімнати для тимчасово затриманих військової служби правопорядку ЗСУ та транзитної зони Запорізького міжнародного аеропорту.

4._tualet_dlya_lyudey_z_invalidnistyu_u_zali_prylotu_zaporizkogo_aeroportu.jpg

Туалет для людей з інвалідністю у залі прильоту запорізького аеропорту / «Громадське радіо»
Туалет для людей з інвалідністю у залі прильоту запорізького аеропорту
«Громадське радіо»

kpz_dlya_viyskovyh_-_dush_tualet_umyvalnyk_vse_razom.jpg

КПЗ для військових — душ, туалет, умивальник (все разом) / «Громадське радіо»
КПЗ для військових — душ, туалет, умивальник (все разом)
«Громадське радіо»

Найбільш схвальні відгуки перевіряльників отримав Михайлівський психоневрологічний інтернат. За словами монітора Національного превентивного механізму Віри Яковенко, завдання організації не тільки виявляти недоліки, але й розповідати про установи, що дотримуються законодавства та принципів гуманного ставлення.

«Чисто, тепло, немає специфічного запаху у відділеннях, де є важкі пацієнти. Максимальні умови для людей з інвалідністю та для людей похилого віку. Підопічні виглядають звичайними людьми. Вони контактують між собою, з персоналом, з людьми ззовні. Усі знають одне одного за іменами», — зазначає Віра Яковенко.

myhaylivskyy_internat_-_unitazy_z_poruchnyamy_u_pni.jpg

Унітази з поручнями у психоневрологічному інтернаті / «Громадське радіо»
Унітази з поручнями у психоневрологічному інтернаті
«Громадське радіо»

Проте такі заклади радше виняток у практиці моніторингових груп Національного превентивного механізму. У цілому ж проблеми запорізьких закладів та установ, де з певних причин обмежується людська свобода, — це низькі температури у приміщеннях узимку, відсутність достатньої кількості освітлення, низька якість харчування, порушення санітарних норм.

А ось інспекція Оріхівської колонії викликала справжній шок навіть у тих членів моніторингової групи, хто вже давно співпрацює з Національним превентивним механізмом. Представник департаменту з реалізації Національного превентивного механізму Євген Нєцвєтаєв зазначає, що в Оріхівській колонії утримуються 630 засуджених чоловіків, котрі раніше вже відбували покарання. Вологі стіни вкриті грибком та пліснявою, у приміщенні — 11 градусів тепла вдень, питна вода має рудий колір та неприємний запах, антисанітарні умови в кімнаті для прийняття їжі, засуджені п’ють чай з тих же мисок, з яких їдять, один рукомийник використовується на 50 осіб, постіль — брудна і сіра, хоча при цьому на складі установи зберігаються значні запаси чистої білизни. 

orihivska_koloniya_-_tualet_0.jpg

Оріхівська колонія — туалет / «Громадське радіо»
Оріхівська колонія — туалет
«Громадське радіо»

orihivska_koloniya_-_viddilennya_karantynu.jpg

Оріхівська колонія — відділення карантину / «Громадське радіо»
Оріхівська колонія — відділення карантину
«Громадське радіо»

orihivska_koloniya_-_zapasy_bilyzny_na_skladi_0.jpg

Оріхівська колонія — відділення карантину / «Громадське радіо»
Оріхівська колонія — запаси білизни на складі
«Громадське радіо»

«Як сказав один засуджений, до нас відносяться, як до собак. Ну, і взагалі по результатам моніторингу — такого давно не бачили. Мабуть, ще на початку двохтисячних років такі факти були. Буде підготовлений за результатами візиту звіт, який буде спрямований до Міністерства юстиції, Державної пенітенціарної служби. Можливо, і до органів прокуратури, подивимось», — підкреслює Євген Нєцвєтаєв.

Як показує досвід аналогічних візитів у інших регіонах, перевірки є досить дієвим інструментом впливу на подібні установи. Наприклад, після того як влітку 2015 року моніторинговими групами були виявлені порушення прав людини у психіатричних лікарнях та інтернатах Чернігівської області, у справу втрутилася прокуратура, а більшість порушень були усунені за лічені дні.  

Максим Щербина для «Громадського радіо» із Запоріжжя

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+