Слухати

Чи безкоштовна медицина в Рівному?

29 лютого 2016 - 15:47
Кілька днів журналісти «Громадського радіо» мандрували Україною, аби дослідити, чи дійсно медицина у країні є безкоштовною
Чи безкоштовна медицина в Рівному? / Новини на Громадському радіо

Чернігів, Черкаси, Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль і Рівне — у кожному з цих міст журналісти проходили ті чи інші обстеження, спілкувалися з медперсоналом і керівництвом лікарень. Мета такого експерименту — дізнатися, чи беруть з людей кошти за медичні послуги, та дослідити, як збираються благодійні внески на потреби лікарень.

У Рівному дослідження розпочалося з обласної клінічної лікарні. У цьому закладі журналісти вирішили здати аналіз на визначення групи крові. Медична працівниця попередила пацієнтів, що шприци їм необхідно придбати за свої кошти в аптеці (по 1 грн 10 коп), жодним словом не обмовившись про те, що сама послуга є «платною». Уже після проведеної процедури лаборант попросила сплатити їй по 20 грн з кожного і при цьому не запропонувала чеків.

Коли ж вона дізналася, що перед нею — журналісти, то відмовилася пояснювати, чому взяла гроші, та поспішила залишити лабораторію. Назвати своє ім’я медпрацівниця теж відмовилася, сказавши лише, що кошти підуть на потреби лабораторії.

groshi_v_rukah_u_laborantky_4_0.jpg

Лаборантка  / «Громадське радіо»
Лаборантка
«Громадське радіо»

Завідувачка відділення трансфузіології Наталія Мізинець на момент візиту преси знаходилася у відпустці, тож пояснення щодо даної ситуації надала старша медсестра. Вона пояснила, що платежі, які здійснюють пацієнти, потім оформлюються в касі працівниками лабораторії. На підтвердження цього вона показала чек, де видно, що платіж було оформлено як благодійний внесок, який пішов на рахунок благодійного фонду «Ескулап Рівного».

«Заплатили через касу благодійний… ви можете подивитись чек. Ми, в принципі, таке не практикуємо. Це лаборант взяла…», — говорить старша медсестра лікарні. 

Головний лікар обласної клінічної лікарні Іван Зима теж на робочому місці був відсутній, тож коментар надала його заступниця — Лариса Обуховська:

larysa_obuhovska.jpg

Лариса Обуховська / «Громадське радіо»
Лариса Обуховська
«Громадське радіо»

«На жаль, фінансування є недостатнім на забезпечення реактивами, реагентами, розхідними матеріалами. Ми намагаємося забезпечувати в ургентних випадках безоплатним, а решту, на жаль, пацієнти змушені закуповувати. Послуга по визначенню, по проведенню самого обстеження нами проводиться безкоштовно. Але там є розхідні матеріали, які клієнт на сьогоднішній день змушений проплачувати». 

Вона переглянула відео, на якому видно, як лаборантка бере гроші, та пообіцяла розібратися в даній ситуації. Також заступниця головного лікаря підтвердила, що їхній заклад співпрацює з благодійним фондом «Ескулап Рівного». Проте про деталі співпраці говорити відмовилася, сказавши, що це не в її компетенції.

Журналісти «Громадського радіо» дізналися, що благодійна організація «Ескулап Рівного» заснована у липні 2014 року та зареєстрована за домашньою адресою Наталії Маняк, головного лікаря Рівненського обласного шкірно-венерологічного диспансеру. Засновниками є 11 керівників різних медичних закладів Рівного:

1. Гандзюк Олена Василівна — головний лікар Рівненського обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом;

2. Глибович Наталія Федорівна — директор Рівненського обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи (зараз на пенсії);

3. Думановський Георгій Вікторович — головний лікар Рівненської обласної дитячої лікарні;

4. Єнікеєва Вікторія Миколаївна — головний лікар Рівненського обласного перинатального центру;

5. Жильчук Олег Володимирович — головний лікар Рівненської обласної стоматологічної поліклініки;

6. Зима Іван Ярославович — головний лікар Рівненської обласної клінічної лікарні;

7. Кисіль Володимир Миколайович — завідувач поліклініки Рівненської обласної клінічної лікарні;

8. Маєвський Павло Іванович — головний лікар Острозької обласної психіатричної лікарні;

9. Максим’як Григорій Іванович — головний лікар Рівненського обласного онкологічного диспансеру;

10. Маняк Наталія Володимирівна — головний лікар Рівненського обласного шкірно-венерологічний диспансеру;

11. Шевчук Сергій Степанович — головний лікар Рівненського обласного диспансеру радіаційного захисту населення.

Керівник благодійної організації «Ескулап Рівного» Наталія Глибович, яка є екс-директором Рівненського обласного центру реабілітації дітей, у телефонній розмові зазначила, що в Рівненській області благодійні внески сплачуються переважно через термінали:

«Хоче людина благодійні внески дати — дає, не хоче — не дає. Це проблеми кожної людини. Я не знаю, де брали у вас, у нас термінали стоять всюди, у нас ніхто не бере. У Рівненській області — точно. Це, можливо, якийсь одиничний випадок, за нього ніхто не може відповідати — тільки той лікар, що брав. Якщо у вас лікар взяв, то він тут же буде покараний і звільнений з роботи», — запевнила Наталія Глибович.

Зазначимо, що в жодній з трьох лікарень, де побували журналісти, таких терміналів не було.

kucheruk.jpg

Євгеній Кучерук  / «Громадське радіо»
Євгеній Кучерук
«Громадське радіо»

У Рівненській центральній міській лікарні прийом у офтальмолога (перевірка зору, виписка рецепту на окуляри) виявився безкоштовним. Єдине, за що довелося заплатити, це за відкриття медичної картки в реєстратурі (5 грн). Проте згодом виявилося, що в цій лікарні благодійні внески теж збирають.

Головний лікар Євгеній Кучерук розповів, що Центральна міська лікарня співпрацює з благодійним фондом «Допомога і підтримка». Він пояснив, що через недостатнє фінансування лікарні залучення благодійних внесків — єдиний вихід:

«У приймальному відділенні в поліклініці є людина, яка бере благодійний внесок. В основному, беремо в тих людей, які не відносяться до нашої території. Просимо — в жодному випадку не заставляємо. І відповідно, у стаціонарі, якщо вони з інших районів або областей. Там у нас невеличка сума — приблизно на таку величезну махіну 10 000 грн. Це зовсім маленька сума. Використовуємо, в основному, на всі наші невідкладні потреби, за виключенням зарплат. Не вистачає в нас, наприклад, якогось антибіотика чи перев’язувального матеріалу, ну все… Розумієте, фінансування вкрай мізерне».

Як виявилося, фонд «Допомога і підтримка» знаходиться за тією ж адресою, що й Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради. І фонд, і управління орендують приміщення у будівлі Рівненської міської поліклініки №2.

За словами головного лікаря поліклініки Олега Шрама, у закладі збирають благодійні внески за певні медичні послуги, проте беруть їх лише з пацієнтів, які не відносяться до території, що обслуговується поліклінікою:

«Поліклініка співпрацює з благодійним фондом «Допомога і підтримка». Свої кошти ми збираємо. Ті, які люди проплачують від поліклініки, ми потім використовуємо — купляємо розхідні матеріали: рукавички, вату… те, на що немає фінансування, але пацієнту треба. Якщо ви хочете в нас лікуватись — то тільки по заяві з оплатою благодійних внесків. Не хочете в нас — там безкоштовно (чужі — ті, які не на нашій території)». 

shram.jpg

Олег Шрам / «Громадське радіо»
Олег Шрам
«Громадське радіо»

Також голова закладу продемонстрував звіт про зібрані та витрачені на потреби поліклініки благодійні кошти, який вивішений поряд з реєстратурою в холі медичного закладу. Згідно з цими даними, за 11 місяців 2015 року в поліклініку надійшло майже 300 тис. грн благодійних внесків. Вагома частина цих коштів була витрачена на невідкладну та ургентну допомогу (близько 90 тис. грн).

Директор фонду «Допомога і підтримка» Михайло Стичишин також обіймає посаду заступника головного лікаря міської поліклініки №2. Цікаво, що Михайло Стичишин раніше працював на посаді начальника Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради. Керівником цієї структури він був тринадцять з половиною років — з 2002 по 2015 роки.

З 1 липня 2015 року він є головою правління та керівником фонду «Допомога і підтримка». Цю керівну посаду він також обіймав у 20042005 роках, коли був держслужбовцем.

Заснований цей благодійний фонд у березні 2004 року Іриною Новак — колишнім начальником відділу бухгалтерського обліку Управління охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради. Керівниками цього фонду у різні часи, окрім вищезгаданого Михайла Стичишина, також були Алла Кузь (головний спеціаліст управління охорони здоров’я) та Тетяна Друзюк (начальник відділу бухгалтерського обліку управління охорони здоров’я).

Незважаючи на те, що засновником фонду є Ірина Новак, кінцевим бенефіціарним власником є, знову ж таки, Михайло Стичишин.

Зі слів головних лікарів виходить, що співпраця з фондами — це вимушена необхідність. Разом з тим, хоча закон і забороняє медичним працівникам брати гроші готівкою від пацієнтів, у Рівному, як і в інших містах України, це правило теж порушують. Керівники лікарень та фондів переконують, що це поодинокі випадки. Проте, за спостереженнями журналістів, це скоріше правило, ніж виняток.

Анатолій Мележик і Людмила Гудзь з Полтави для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+