Слухати

«Громадське радіо» публікує лист начебто луганчанина, звинуваченого в теракті у РФ

15 березня 2016 - 12:06
"Громадське радіо" не має змоги перевірити справжність листа 18-річного Артура Панова, однак вирішило опублікувати його, враховуючи імовірну загрозу свободі і життю українського громадянина
«Громадське радіо» публікує лист начебто луганчанина, звинуваченого в теракті у РФ / Новини на Громадському радіо

«Ще на початку грудня мене викрали працівники російських спецслужб нібито за підозрою у підготовці теракту в РФ. Зараз з мене роблять терориста по сфальсифікованому звинуваченню», — йдеться в листі. 

Підозрюваний у Росії в підготовці терактів  Артур Панов, 18-річний уродженець міста Краснодон, що на Луганщині, зараз утримується в СІЗО-1 в Ростові-на-Дону.

Його лист переправила «Громадському радіо» російська волонтерка, котра називає себе Надія. Вона написала нам на умовах анонімності із міркувань власної безпеки.

Нижче наводимо текст листа повністю:

«До усіх громадян України

Пишу цей лист усім громадянам України. Усім, хто ще вірить у правду. Я вже більше трьох місяців знаходжуся у руках тих, хто чинить так зване правосуддя над українцями, які всього лиш виконували свій громадянський обов’язок. Ще на початку грудня мене викрали працівники російських спецслужб нібито за підозрою у підготовці теракту в РФ. Зараз з мене навмисно роблять терориста по сфальсифікованому звинуваченню. Але я не маніяк-вбивця, я патріот своєї країни. Хоч я і знаходжуся під арештом,  я не падаю духом і продовжую вірити у перемогу».

img_20 160 315_001831.jpg

Лист Панова «Громадське радіо»
Лист отриманий «Громадським радіо»
«Громадське радіо»

«Зараз я займаюся написання власної книги, яку збираюся в подальшому опублікувати. Ця книга буде про події української війни, які довелося побачити та пережити саме мені. Про моє ув’язнення у Росії. Про мою боротьбу за правду. На цьому я і завершую свого листа. А вам побажаю не здаватися на шляху до нашої перемоги і світлого майбутнього.

З повагою, Панов Артур. Березень 2016 року».

img_20 160 315_001852.jpg

Лист Панова «Громадське радіо»
Лист підписаний «Панов Артур»
«Громадське радіо»

Затримання Панова

«Громадське радіо» вже писало, що про затримання Панова в Ростові-на-Дону ввечері 5 грудня розповів «Блокнот Ростова». Видання з посиланням на джерело в правоохоронних органах стверджувало, що при обшуку в його кімнаті в гуртожитку було знайдено саморобний вибуховий пристрій; Панов перетнув кордон Луганської області та Росії 24 листопада, після чого влаштувався на роботу в один з ростовських супермаркетів. За інформацією «Блокнота», затриманий співробітниками ФСБ Панов вже зізнався в підготовці теракту — нібито спочатку він збирався закласти СВУ у глядацькій залі театру імені Горького в Ростові-на-Дону, а потім перебратися до Москви і зробити там ще один теракт.

Волонтерка Надія, яка листується з редакцією «Громадського радіо», відмовляється вийти на телефонний зв’язок чи надати своє ім’я. Вона стверджує, що за нею стежать.

Ось що вона пише про свій зв’язок з Пановим:

«Связался он сам со мной через своих сокамерников, посредством сотовой связи. Но в общей камере его продержали всего один день и потом он был переведен в камеру одиночного содержания, возможно находящуюся на спецблоке. Когда мы с ним разговаривали, он мне сообщил, что до перевода в СИЗО-1 Ростова-на-Дону он содержался в СИЗО-2 Таганрога и там с его слов на него оказывалось давление. Он ничего не мог сказать кому-либо о том, что с ним происходит, поскольку каждый его шаг, каждое его действие контролировалось со стороны администрации следственного изолятора. К нему в Таганрог приезжали и родители и украинские консулы из Ростова, но даже им он ничего не мог сказать. В СИЗО-2 его фактически заставляли подтвердить ранее данные им показания, но сейчас он заявил, что признательные показания его просто заставили дать, а сама ситуация была совершенно иная», — пише жінка.

e75vp-abpeg_0.jpg

Артур З Facebook Артура Ромберга
Артур
З Facebook Артура Ромберга

За її словами, в 2014 році Артур співчував українській стороні. Про це ніхто не знав, до тих пір поки Панов не почав писати антипутінські статті і проявляти активність, зазначає Надія.

«Уже где-то в месяце октябре им заинтересовались «правоохранительные органы» так называемой «ЛНР» и он решил переехать оттуда на территорию подконтрольную Киеву, по пути он несколько дней провёл в Ростове. У него были проблемы с деньгами и он решил там устроиться поработать и потом уже ехать дальше. Задержали его 5 декабря, но как говорит он, его не задержали, а похитили, именно похитили. Так как в тот день он был в районе Западного в Ростове, к нему подьехала машина, оттуда выбежали люди в гражданском, затолкали его в машину и увезли в неизвестном направлении. Эти люди не представлялись, были одеты в гражданскую одежду, поэтому можно смело сказать, что это было ничто иное как похищение. Он не отрицает часть обвинений, но говорит, что теракт он не готовил», —  пише вона. 

У СІЗО

За словами волонтерки, яка спілкується з Артуром Пановим, ще коли він перебував в Таганрозькому СІЗО, він написав лист в слідчий ізолятор Новочеркаська Надії Савченко, але йому ніхто не дозволив його відправити, аргументуючи це тим, що у неї немає права на листування і відповідно лист прийде назад. За словами підлітка, співробітники ізолятора постійно забирали у нього всі записи, які мали відношення до його кримінальної справи.

«Когда его перевели в Ростовский следственный изолятор, он там сразу же объявил голодовку, им было написано заявление на имя начальника СИЗО-1 о том, что Артур Панов отказывается от приёма пищи в связи с тем, что ему не оказывается медицинская помощь, а также в связи с его несогласием относительно ведения против него уголовного дела. Он считает, что в отношении него было нарушено гораздо больше прав все того же УК РФ, чем он нарушил в отношении кого-либо за всю свою сознательную жизнь. Сейчас Панова намерены везти в Москву для прохождения там судебной психиатрической экспертизы на предмет вменяемости в институт им. Сербского. Артур полагает, что таким образом на него могут оказать давление или даже признать невменяемым, чтобы все обвинение на него просто повесить, якобы он совершал это находясь в невменяемым состоянии и собственно здравый отчёт за свои действия дать не может. Сейчас очень важно добиться того, чтобы ему удалось встретиться с украинскими консулами, они не приходят к нему уже более месяца. Все настроились на то, что дело бесперспективно и Панова закроют по-любому», — зазначає Надія. 

«Громадське радіо» зв’язалося з консулом в Ростові Олександром Ковтуном, він телефоном зазначив, що «робота ведеться», проте відмовився надавати офіційні коментарі, направивши до прес-служби МЗС. В МЗС вже третій день обробляють запит «Громадського радіо», відповіді поки що не надали. 

Що відомо про Артура Панова

Ім’я Артура не вперше потрапляє в ЗМІ. Луганські сайти писали, що юнак випустив збірку «Думки у віршах» («У даний збірник увійшли твори філософської лірики, вірші про сенс життя, переклади іноземних пісень і віршів»), а влітку 2014 створив віртуальний рух Freedom now, який встигнув висловити співчуття після падіння малазійського «Боїнга».

«У своєму повідомленні організація Freedom Now закликала людей підтримати їхню ідею — «домогтися введення військ НАТО на територію України», — йшлося в розісланому Пановим прес-релізі.

За півроку до цього Артур вперше опинився героєм кримінальної хроніки. Як повідомляло МВС України, в грудні 2013 року цей 15-річний школяр зайшов у відділення банку «Аваль» у Краснодоні та передав касирові записку, в якій говорилося, що будівля замінована. Від касира було потрібно покласти гроші в пакет і передати людині, котра за ним прийде. Однак замість цього співробітник банку зателефонував до міліції. Вже ввечері міліціонери затримали Панова, котрий заявив, що гроші були необхідні йому для еміграції в США.

Проти Панова порушили кримінальну справу по завідомо неправдивому повідомленню про загрозу безпеці громадян (частина 1 статті259 Кримінального кодексу України). 17 квітня 2014 Краснодонський міський суд визнав його винним, але звільнив від покарання у зв’язку з тим, що Панов ще не досяг віку, з якого настає кримінальна відповідальність за 259-й статті. Суд також постановив застосувати до нього «примусові заходи виховного характеру» і передати під нагляд матері. Батька у Артура, за інформацією місцевих ЗМІ, можливо, немає.

У ЗМІ зазначається, що Панов писав під псевдонімом «Ромберг». Під іменем «Артур Ромберг» на сайті «Відкрита Росія» є дві статті, у яких він також називається як  «Журналист, политический и общественный деятель, социолог, в ноябре 2015 года стал основателем и теоретиком IV поколения революционной организации «Фракция Красной Армии»».

17 листопада він того ж імені опублікована фотографія роздрукованого антивоєнного тексту, з заголовком: «Маніфест» Фракції Червоної армії «На шляху до революції». У тексті говориться про «представників IV покоління RAF», які «заявляють світові про відновлення своєї діяльності» на території СНД — причиною такого рішення автор маніфесту називає участь Росії у громадянській війні в Сирії. 

RAF (Rote Armee Fraktion, «Фракція Червоної армії») — терористична група лівого спрямування, що діяла у ФРН і Західному Берліні від кінця 1960-х по 1998 рік. 

Волонтерка Надія, котра стверджує, що спілкується з Пановим, спростовує ніби матеріали від імені «Фракції Червоної армії» писав Панов. Вона пише:

«Те статьи, которые были написаны якобы от имени «Фракции Красной Армии» — это все заказные статьи, они всего лишь распространялись от имени Артура и к нему самому никакого отношения не имеют». 

Раніше в ефірі «Громадського радіо»Сергій Смирнов, шеф-редактор російського проекту «Медіазона», розповів відомі факти, які насилу вдалося знайти, з приводу звинувачення українського підлітка в тероризмі.

Міла Мороз, для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+