Слухати

Пішов з життя легендарний Леопольд Ященко, дисидент і народний артист

03 квітня 2016 - 11:21
Кияни чудово пам'ятають його сопілку в метро наприкінці 80-х. Так Леопольд Іванович популяризував патріотичні пісні – козацькі, стрілецькі, повстанські, а також пісні-гімни, заборонені за часів СРСР
Пішов з життя легендарний Леопольд Ященко, дисидент і народний артист  / Новини на Громадському радіо

yashchenko_0_0.jpg

Леопольд Іванович Ященко //
Леопольд Іванович Ященко
Кіноальманах «Культурна спадщина», 1991

2 квітня помер Леопольд Іванович Ященко — дисидент, захисник української пісні з 60-х, керівник хору «Гомін», народний артист України, шевченківський лауреат.

Про це на у соцмережах повідомляють його знайомі, а також журналісти. 

«Помер Леопольд Ященко. Творець хору «Гомін», який був одним з чільних оберегів українства за комуністичних часів. Я його вперше побачив, але спершу почув влітку 1988 року. Того самого дня я не вступив на соціологію в Київському університеті. Їхав додому на метро сумний, бо попереду мала бути радянська армія з Карабахами і іншими гарячими точками. У якийсь момент мені здалося, що чую музику. Перша думка — поїхав дахом, бо звідки могла бути українська музика в метрополітені ім. Леніна. Але насправді — це був він, Ященко, з улюбленою сопілкою. Це був наче сигнал — що все буде добре. І я йому вдячний, що витягнув мене з похнюпленості. Хай земля буде панові легкою», — написав Вахтанг Капіані.

Помер Леопольд Ященко. Творець хору «Гомін», який був одним з чільних оберегів українства за комуністичних часів. Я його…

Опубліковано Вахтанг Кіпіані 2 квітня 2016 р.

«Я багато разів бачила, як він грав на сопілці просто на ескалаторі в метро. Мені пощастило зробити з ним документальну програму. Це був Великий Українець! Пам’ять у віках», — написала журналістка Галина Бабій. 

Я багато разів бачила, як він грав на сопілці просто на ескалаторі в метро. Мені пощастило зробити з ним документальну програму. Це був Великий Українець! Пам»ять у віках.

Опубліковано Галиною Бабій 2 квітня 2016 р.

Леопольд Ященко народився 2 червня 1928 року в Києві. Ось що він писав у своїй короткій автобіографії:

«Закінчив Київську консерваторію (1954), аспірантуру (1957) при Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР (нині Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Рильського НАН України).

З 1957 до 1968 року працював у цьому інституті – спершу молодшим, згодом старшим науковим співробітником.

1968 р. був звільнений з роботи за правозахисну діяльність, зокрема, за підписання колективного листа до ЦК КПРС та радянського уряду про гласність судочинства.

1969 р. заснував хор “Гомін”, який відроджував у Києві народні свята та звичаї.

1971 р. хор був ліквідований як “націоналістичний”, а керівника виключено зі Спілки композиторів (поновлено у 1989 р.).

З 1984 р. хор “Гомін” поновлює свою діяльність, а з часом повертає собі і первісну назву».

Нижче відео часів найбільшої популярності Леопольда Ященка і хору «Гомін» (від 07 хвилини 07 секунд):

 

 

Авторські твори Леопольда Ященка можна послухати на сайті хору «Гомін» за посиланням

Відспівування і прощання відбудеться 6 квітня, в середу.

11:00 – Володимирський собор.

12:30 – Байків цвинтар.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+