Слухати

У Києві відтворили обряд «обливаного понеділка» та пригадали його значення / Новини на Громадському радіо

У Києві відтворили обряд «обливаного понеділка» та пригадали його значення

02 травня 2016 - 15:35
У козацькому селищі «Мамаєва Слобода» зібрались неодружені хлопці і незаміжні дівчата у День Пресвятої Богородиці, святкували «Обливаний понеділок»

У відтворенні цього обряду брали участь неодружені козаки і козачки «Мамаєвої Слободи». За традицією, у другий після Великодня день, тобто понеділок, молодь обливає один одного водою. Про первинне значення цього обряду та його сучасне спотворення розповів  директор козацького селища «Мамаєва Слобода» Костянтин Олійник:

p_20 160 502_1 245 191.jpg

Костянтин Олійник // Громадське радіо
Костянтин Олійник
Громадське радіо

«У нас, у козацькому селищі, як  і на всіх теренах України, цей день святкувався, як «обливаний понеділок», або, «поливаний понеділок». Молоді люди намагалися найти собі пару. Щоб мати моральне право заслати сватів на Покрову, потрібно було сьогодні дівчині до сходу сонця, взяти біля образу в хаті кілька крашанок, покласти їх за пазуху, і піти до криниці з відеречком, набрати непочатої води. А парубки, які знали, що дівчина буде йти цією стежкою за водою, робили засідку, набирали цеберку води і чатували, поки вона не умиється (вода мала очисні функції). І коли він її обливав, він мав право залізти за пазуху, вибрати там  крашанку, яку дівчина поклала і похристосатися з нею».

Вмиваються дівчата для того, щоб змити з себе негатив, заздрощі. Якщо дівчина красива, то може ставати жертвою пліток. От від цього і очищує вода.

dsc_0033.jpg

Дівчата йдуть до криниці // Громадське радіо
Дівчата йдуть до криниці
Громадське радіо

Він зазначає, що після цього між парою виникали інтимні стосунки, а восени хлопець засилав сватів.

Якщо ж дівчина бачила, що її хоче облити, той, хто їй не подобається, то вона втікала від нього, але він мав право наздогнати її хоч на печі у хаті, аби облити. 

dsc_0036.jpg

Дівчата вмиваються водою // Громадське радіо
Дівчата вмиваються водою
Громадське радіо

Хлопці та дівчата розігрували сценки, щоб підняти настрій відвідувачам. За сценарієм Олег залицявся до кількох дівчат, але сватів не засилав. За це Олега облили водою:

p_20 160 502_1 232 341.jpg

Олег // Громадське радіо
Олег
Громадське радіо
«Якщо забрав яйце, то за звичаєм ти маєш надсилати сватів, після Трійці, наприклад..І таким чином виконати обіцянки».

Ігор покликав Наталку заміж прямо у присутності журналістів.

p_20 160 502_1 233 211.jpg

гор та Наталка // Громадське радіо
Ігор та Марія
Громадське радіо

«На Івана Купала вийдеш за мене? - Вийду!»

Потім хлопець жартує: кожного року погоджується, а ніяк не вийде. 

dsc_0043.jpg

Хлопця звинувачують у тому, що залицявся до багатьох дівчат // Громадське радіо
Хлопця звинувачують у тому, що залицявся до багатьох дівчат
Громадське радіо

dsc_0041.jpg

Обряд обливання // Громадське радіо
Обряд обливання
Громадське радіо

Однак, ця традиція з часом змінилась, говорить директор козацького селища «Мамаєва Слобода» Костянтин Олійник. Буває так, що юнаки поливають будь-кого не розміючи взагалі значення дійства. На його думку це не правильно і традиції країни треба вивчати:

«Коли зараз молодь десь там, на Західній Україні обливає і старого, і малого — просто дуркує, вибачте….Так, можливо, бабці приємно, щоб її хтось поцілував, але сакральне значення цього свята, це формування родини», — додав він.

Валентина Троян з Києва для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+