Слухати

7 травня 1895 року Попов представив світові перший радіоприймач

07 травня 2016 - 12:45
Російському вченому довелося відстоювати своє право на першість винаходу. До сьогодні тривають дискусії, хто ж винахідник радіо
7 травня 1895 року Попов представив світові перший радіоприймач / Новини на Громадському радіо

7 травня 1895 року російський фізик Олександр Попов здійснив перший сеанс радіозв’язку і продемонстрував світові перший радіоприймач.

Вперше дата була відзначена у 1925 році в СРСР, але з 1945 року 7 травня було визнане «Днем радіо», і дотепер вважається святом працівників всіх галузей зв’язку, радіоаматорів і радіожурналістів.

Поняття електромагнітного поля було введено в 1845 році Майклом Фарадеєм, це було одне з найважливіших відкриттів людства. Через 20 років після цього Джеймс Максвелл створив теорію електромагнітного поля і вивів всі його закономірності.

Відкриття радіо відбулося багато в чому завдяки Генріху Герцу. Вчений в 1887 році створив генератор і резонатор електромагнітних коливань. Буквально через рік він продемонстрував громадськості наявність електромагнітних хвиль, що поширюються зі швидкістю світла у вільному просторі.

1989_cpa_6117.jpg

Демонстрація першого радіоприймача, 1895 рік // Вікіпедія
Демонстрація першого радіоприймача, 1895 рік
Вікіпедія

Проблема в тому, що конструкція Герца працювала лише на відстані кількох метрів один від одного, в приймачі було видно лише іскру, та й то в темряві.

Пізніше російський вчений Олександр Попов та італійський науковець Гульєльмо Марконі паралельно кожен у себе в країнах додали заземлення і антену до конструкції Герца, а для кращого прийому сигналу встановили когерер — скляну трубку з металевою тирсою всередині — і використовували його замість іскри для включення дзвінка.

Виходить, що росіянин та італієць зробили одне і те ж, але хто зних додумався до цього першим, невідомо досі. 7 травня 1895, коли Попов винайшов радіо і продемонстрував сконструйований прилад на зборах російських фізиків, про творіння Марконі ще нічого не було відомо. Саме 7 травня в Росії прийнято вважати днем створення радіо. Весь 1895 Попов присвятив удосконаленню радіоприймача, він проводив досліди по прийому і передачі електромагнітних хвиль на відстані 60 м. 20 січня 1897 російському вченому довелося відстоювати своє право на першість винаходу.

Є відома історія про те, як радіо Попова врятувало рибалок від смерті. 6 лютого 1900 на першу польову радіостанцію російського флоту, розташовану поблизу містечка Котка, що у Великому князівстві Фінляндському, прийшла телеграма. Там було написано, що в результаті шторму біля узбережжя в районі Лавенсаарі від берега відірвало крижину, на якій були місцеві рибалки. Врятувати їх міг тільки криголам «Єрмак», що знаходився у тому районі. Справа була в тому, що на «Єрмаку» теж була встановлена радіостанція, яка зловила сигнал. Криголам отримав радіограму, відправився на пошук рибалок, і чоловіки були врятовані. 

aparat6.jpg

Один з перших радіоприймачів // og-school.narod.ru
Один з перших радіоприймачів
og-school.narod.ru

За матеріалами «Цікаві факти».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+