Слухати

На Волині зберігається унікальний для Європи елітний човен XIV століття

06 червня 2016 - 17:12
За човна пропонували 100 тисяч євро. Подальша доля унікального човна вирішується. Утримують його у Маневицькому краєзнавчому музеї працівники власними силами
На Волині зберігається унікальний для Європи елітний човен XIV століття / Новини на Громадському радіо

Унікальний в Європі човен-довбанка зберігається на Волині

У 2015 році в Маневицькому районі Волинської області в урочищі Гострий кут рибалки знайшли 12-метровий човен. Як з’ясували пізніше археологи, це унікальна знахідка не лише України, а й Європи. І попри те, що різні люди  пропонували за нього аж до 100 тис. євро, наразі човен в Маневицькому краєзнавчому музеї. І ні місцеві краєзнавці, ні жителі містечка не збираються його віддавати.

Директор Маневицького краєзнавчого музею Петро Хомич розповів, що сьогодні на консервацію човна районна влада виділила 27 тисяч гривень. Де братимуть кошти надалі, питання залишається відкритим.

«Човен перебуває на утриманні в Маневицькому краєзнавчому музеї. Оскільки  повного аналізу та оцінки човна немає, про певну суму на його утримання говорити рано. Коли вже, наприклад, буде встановлений вік, в Києві, Польщі і Литві, то я думаю, тільки тоді ми зможемо працювати над тими проектами і називати певні суми. Сьогодні знахідку датують 1350 роком. Хоча може бути пізніше, а то й раніше», — пояснює чоловік.

choven-dovbanka_znaydenyy_na_manevychyni.jpg

Знайдений рибалками стародавній човен // «Громадське радіо»
Знайдений рибалками стародавній човен
«Громадське радіо»

Пригадує Петро Хомич, як витягали човен разом з рибалками:

«Тоді його витягти було дуже складно. То ми вже взяли мотопомпу, крани. Кран підтягував, мотопомпа підмивала. І лише таким чином ми його підняли.

За словами литовських експертів, яких переповідають у музеї, човен нагадує корабель. І, можливо, елітний, побудований для знаті. Ймовірно, там могло перебувати до 30-ти людей. Однак ствердно сказати про це буде можливо лише після повної експертної його оцінки.

petro_homych_rozpovidaye_pro_choven_1.jpg

Петро Хомич розповідає про човен // «Громадське радіо»
Петро Хомич розповідає про човен
«Громадське радіо»

Директор музею каже, що за човна пропонували 100 тисяч євро. Також була мова про те, щоб його перевезти в обласний центр, тобто в Луцьк. Але наразі в Маневичах знахідку змогли відстояти, аби приваблювати більше туристів до міста.

Натомість директор департаменту інфраструктури та туризму Волинської ОДА Іван Мирка розповів, що взагалі на розвиток туризму у 2016 році з обласного бюджету коштів не виділили. Тому на всі ініціативи в цьому році вони шукатимуть кошти самостійно.

choven_poshkodzhenyy_z_odinyeyi_storony.jpg

Човен пошкоджений з однієї сторони // «Громадське радіо»
Човен пошкоджений з однієї сторони
«Громадське радіо»

«У нас була програма, яку ми представили на профільній комісії, де були закладені кошти на розвиток туризму до 2020 року. 500 тисяч гривень передбачалося на 2016 рік. Однак депутати на сесії це не підтримали. Сьогодні, аби забезпечити проведення заходів у 2016-му році і підтримати краєзнавців, ми пишемо програму. Ми написали програму «Україна-Білорусь» і чекаємо результату, виграємо чи ні», — резюмує Іван Мирка.

Подальша доля унікального човна вирішується. Утримують його у Маневицькому краєзнавчому музеї працівники власними силами.

Аріна Крапка, для «Громадського радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+