Слухати

Розбірки в Одеській митниці: кому належить вилучений бурштин?

28 липня 2016 - 17:11
В міжнародному аеропорту Одеси в 2015 році митники вилучили  майже 60 кілограм бурштину у жінки, яка планувала вивезти каміння за кордон. За рік конфлікт набрав нових обертів
Розбірки в Одеській митниці: кому належить вилучений бурштин? / Новини на Громадському радіо

Минулого року Тетяна Гнєда не задекларувала дорогоцінне каміння, тому митники конфіскували бурштин. Однак у 2016 році Апеляційний суд Одеської області ухвалив рішення повернути  конфіскований бурштин цій жінці.

Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння 
та контроль за операціями з ними», бурштин — це дорогоцінне каміння органогенного утворення. За словами керівниці Одеської митниці ДФС Юлії Марушевської, суд  вважає, що бурштин — це мінерал, а не дорогоцінне каміння.

Правозахисниця Орина Бойко стверджує, що коли на початку травня цього року  Тетяна Гнєда прийшла забирати бурштин в представників Одеської митниці, то замість бурштину їй повернули каміння, схоже на будівельне сміття.

Тепер адвокати жінки звинувачують Одеську митницю ДФС в крадіжці бурштину. Однак на митниці  інформацію про крадіжку спростовують.

olga_gida_advokat.jpg

 Ольга Гіда // «Громадське радіо»
Ольга Гіда
«Громадське радіо»

«Ми вважаємо, що дана ситуація свідчить про те, що корупція в бурштиновому бізнесі  досягла вже певної межі. І в даному випадку є факти, які свідчать про те, що до цієї справи причетні чиновники Одеської області», — зазначила Орина Бойко.

Адвокат Гнєдої Ольга Гіда розповідає, що наразі триває слідство.

«На даний момент порушено кримінальне провадження з приводу даного факту. Перед тим, як було порушено кримінальне провадження, моя клієнтка вимушена була звертатися до правоохоронних органів з численними скаргами. Вона зверталася до вищестоящих правоохоронних органів і лише після цього за її заявою було порушено кримінальне провадження, внесене до єдиного державного реєстру стосовно крадіжки даного бурштину», — зазначила  адвокат Ольга Гіда.

Натомість під час прес-конференції в Києві 27 липня правозахисниці не змогли відповісти на запитання журналістки про те, звідки у жінки була така кількість бурштину. Також не змогли  сказати і про походження каміння. За їх словами, про походження бурштину жінка давала покази слідчому.

Тетяна Гнєда не була присутня на конференції. Але правозахисники показали її відеозвернення для журналістів. У записі вона повідомляла про тиск на неї. 

Слід зазначити, що в Україні наразі лише два підприємства мають спеціальні дозволи на користування надрами, на підставі яких можна видобувати бурштин. Це державне підприємство «Бурштин України» та ТОВ «Центр «Сонячне ремесло»  з Рівненської області. Всі інші люди займаються незаконним видобутком бурштину у Житомирській, Рівненській та Волинській областях. 

yuliya_marushevska_0.jpg

Юлія Марушевська // «Громадське радіо»
Юлія Марушевська
«Громадське радіо»

Бурштин, який переходить у власність держави відповідно постанов суду, передають в «Державне сховище дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України».

Керівниця Одеської митниці ДФС Юлія Марушевська у коментарі для «Громадського радіо» зазначила, що у Тетяни Гнєдої, яка хотіла вивезти каміння у Стамбул, не було документів на бурштин.

«Коли цю жінку затримали, то я виїхала в аеропорт на затримання. В двох ручних валізах  вона перевозила 60 кілограм необробленого бурштину, без жодних документів про походження звідки він»,  сказала вона.

За словами Юлії Марушевської, бурштин виявили під час сканування, запломбували і віддали на відповідне зберігання.Також керівниця Одеської митниці заперечує причетність співробітників відомтсва до крадіжки бурштину.

«Очевидно, що бурштин ніхто не крав після цього. Все було опломбовано. В той момент, коли за цим рішенням  прийшли забирати бурштин, вони себе чоловік і жінка дивно поводили. Сказали, що будуть подавати скаргу. Сказали, що він не того розміру, а не щось інше. Але потім вони відкликали цю скаргу і підписали, що в них немає ніяких претензій і забрали цей бурштин. А тепер знову піднімаються розмови. Я так розумію, що вони мають суддю, який лобіює і підтримує такі речі», — зазначила вона.

Юлія Марушевська сказала, що вражена рішенням суду щодо повернення жінці необробленого бурштину. І додала, що в Україні слабка суддівська система.

«Суд, очевидно, з якоюсь корупційною метою каже, що бурштин не є дорогоцінним камінням і зобов’язує державу повернути цей бурштин. Не питає про походження бурштину, куди ця жінка його везла. Це означає, що будь-яка людина на нелегальних копанках, яка руйнує екологію, займається незаконним видобутком бурштину, зараз може собі спокійно у валізі вивезти куди завгодно бурштин», — сказала Юлія Марушевська.

Юлія Марушевська звернулася до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) у зв’язку із постановою Апеляційного суду Одеської області про повернення громадянці майже 60 кг бурштину. Натомість, отримала відповідь, що це не їх компетенція.

За її словами, ситуацію з вивезенням бурштину за кордон можна вирішити при бажанні на законодавчому рівні.

«Ця ситуація дуже легко вирішується на рівні парламенту. Коли необроблений бурштин буде внесений до списку тих речей, які заборонені до вивозу», — наголосила керівниця Одеської митниці ДФС Юлія Марушевська.

Мая Голуб з Києва для Громадського радіо

«Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки медіа-проекту Mymedia».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+