Слухати

Як вдається економити кошти в лікарнях завдяки системі ProZorro — дослідження

30 липня 2016 - 16:08
Система електронних публічних закупівель ProZorro сприяє економії коштів в лікарнях. Це показує дослідження, проведене експертами Центру «Ейдос» у Рівненській, Вінницькій та Чернігівській областях
Як вдається економити кошти в лікарнях завдяки системі ProZorro — дослідження / Новини на Громадському радіо

Експерти презентували аналітичний огляд результатів електронних закупівель кількох медичних закладів, проведених з жовтня 2015 року до червня 2016 року на прес-конференції  29 липня у Києві.  

13 898 382_1 092 134 197 506 796_272 900 769_o.jpg

Ольга Зеленяк // «Громадське радіо»
Ольга Зеленяк
«Громадське радіо»

За словами експертки Центру «Ейдос» Ольги Зеленяк, Рівненська обласна клінічна лікарня зекономила 21 656 гривень при сумі укладених контрактів на 47 068 гривень. Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня при  укладених контрактах на суму більше 1 мільйона гривень зекономила  777 035 гривень. Рівненська обласна дитяча лікарня зекономила 10 489 гривень в ProZorro.

«З впровадженням ProZorro у громадськості з’явилися більш широкі можливості для моніторингу. Є модуль аналітики bi.prozorro.org, яким можна скористатися, подивитися інформацію в різних розрізах. Є його професійна версія, якою користуватимуться контролюючі органи. Там ці можливості ще ширші», — наголосила Ольга Зеленяк.

Система ProZorro запрацювала у 2015 році заради протидії корупції. Згідно Закону України «Про публічні закупівлі» 1 серпня 2016 року всі замовники, в тому числі медичні установи, перейдуть на електронну систему закупівель. А до цього часу будь-який замовник міг почати використовувати ProZorro в процесі реалізації пілотного проекту.

Зі слів Ольги Зеленяк, попри хороші результати з економією коштів, в системі ProZorro, представники бізнесу стикаються  із маніпуляціями. Іноді трапляються дискримінаційні умови участі в аукціонах, відбуваються порушення умов закупівель. Замовники іноді вимагають надання документів, що не передбачені законодавством та є у відкритому доступі.

«Іноді замовники абсолютно необгрунтовано відхиляють тендерні пропозиції, просто прописуючи в своїх протоколах, що пропозиція не відповідає технічним вимогам. При цьому, не вказують яким конкретно вимогам. Це теж порушення. Досить часто учасники в таких випадках звертаються зі скаргами для розгляду уточнень на допорогових закупівлі», — сказала вона.

Ольга Зеленяк розповіла, що в кінці 2015 року почала діяти Комісія з розгляду звернень. Учасники можуть звертатися з проханням виправити виявлені помилки, або ж відмінити торги при грубих порушеннях. Однак рішення Комісії з оскарження мають рекомендаційний характер.

Нещодавно на прес-конференції в Києві антимонопольники закликали скаржитись їм на непрозорі закупівлі. Адже Антимонопольний комітет України розглядає скарги учасників торгів  й може встановлювати, які умови були дискримінаційними для учасника. При виявленні порушень може зобов’язати  замовника відмінити торги.

Мая Голуб з Києва для Громадського радіо

«Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки медіа-проекту Mymedia». 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+