Слухати

На Рівненщині – масова загибель свиней через африканську чуму / Новини на Громадському радіо

На Рівненщині – масова загибель свиней через африканську чуму

20 серпня 2016 - 16:51
Села Озеро, Вербівка, Новорічиця – в трьох районах Рівненської області під самим кордоном з Білоруссю. Ось уже два тижні у цих селах мруть свині

Точних цифр ані селяни, ані чиновники не називають.

Свою історію розповідає Марія Володько — жителька села Вербівка, що у Дубровицькому районі.

—  В мене спочатку одне захворіло, але ми його не лікували. Потім двоє захворіло, ми вже почали їх лікувати. Лікували їх, лікували, а вони попропадали. А одна свиня вже мала опороситися, та все одно почалося. Перестала їсти і пропала, а її поросят ще із тиждень годувала молоком.

20 160 820_0010.jpg

Мешканка села Вербівка Марія Володько втратила 6 свиней // «Громадське радіо»
Мешканка села Вербівка Марія Володько втратила 6 свиней
«Громадське радіо»

Десятеро поросят також не вижили, розповідає пані Марія. Сім’я втратила і шістьох дорослих свиней. Хлів – пустує.

— Тут ходили до нас лікарі, хлорки подавали, щоб хліви обробляли. Казали, що ми ще самі не знаємо чого і від чого, і вакцини в нас  такої нема.

Селяни забивають свиней, як тільки з’являються перші ознаки. Втім господарства із ще живою худобою – є. Мешканець Вербівки Олег Ротар має двійко свиней. Не зводить з них очей, бо хоч тварини і жваві, проте уже з першими ознаками захворювання.

— Вони бачте такі жваві, їдять тільки давай. Не то що, я не знаю, буду зараз якраз мазати. Бачте які цятки, там таке як кірка покривається. Спочатку такі нариви робляться, а потім вони лопають і покриваються кіркою.

Хвороба проявляється темними плямами на шкірі, у тварин піднімається температура, вони втрачають апетит, стають млявими і гинуть. Захворювання швидко поширюється господарствами.

— То ж не жарт, воно передається все ж. Зараз він об мене потерся, я піду до когось в хату, занесу цю заразу. Або до мене хтось прийде та занесе. Мухи заносили, бо вони тут крутяться, а Спас, то вони зараз саме кусючі.

Подібні симптоми властиві для різних захворювань.  Серед них, зокрема, африканська чума свиней, яка забирає майже 100% поголів’я.  Від цього захворювання немає ані вакцини, ані лікування.

Сільська рада, до якої входить Вербівка, знаходиться за більш ніж десять кілометрів. Заступник сільського голови Сергій Самко каже, що, за його власними оцінками, ситуація виникла десь два тижні тому. Втім він не володіє інформацією про кількість випадків захворювання худоби.

— Звернень від людей до виконавчого комітету сільської ради не поступало.

Каже, ветеринари відправили зразки на аналіз і з’ясують, що це – чума чи не чума. Інформацію про підозру на африканську чуму свиней підтверджує керівник райуправління ветмедицини Андрій Тетеря. Саме тому зразки відправили у Київ, пояснює він, а також каже, що, ймовірно, захворювання могло прийти з Білорусії.

— Люди ж їздять закордон, зараз дуже багато людей їде по ягоди ходять.

20 160 820_0040.jpg

Плакат, що висить біля управління ветеринарної медицини в Дубровиці // «Громадське радіо»
Плакат, що висить біля управління ветеринарної медицини в Дубровиці
«Громадське радіо»

В надії дізнатися результат перевірки зразків хворих свиней, телефонуємо до директора Рівненської ветлабораторої Віктора Раковича. І ось що він відповідає:

— Значить ну таке підозріння воно підтвердилося. Ми маємо підтвердження в населеному пункті Озеро да? Озеро. Маємо підтвердження, що там є оця біда, як ми знаємо — африканська чума свиней.

За інформацією пана Раковича, у Вербівці та Новорічиці також підтвердили чуму.

Це означає, що проблема серйозна. Ветеринари створять спеціальні групи, які вилучатимуть та ліквідовуватимуть хвору худобу. Крім того, оголосять карантин.

Ветеринари не спромоглися порахувати кількість загиблих тварин. Пан Ракович пояснює ситуацію так:

— Спостерігають за цим, якщо будуть трупи. Тут така ситуація, що, знаєте, людина… загинуло, взяв закопав, нікому нічого не говорить.

Для людини хвороба не становить небезпеки. Втім, оскільки від неї вмирає майже 100% заражених свиней, ветеринари знищують поголів’я у радіусі 3 кілометрів від місця спалаху хвороби.

Вірус африканської чуми свиней фіксують в Україні з 2012 року. Днями цю ж хворобу виявили в Одеській, Миколаївській, Сумській та Кіровоградській областях.

Дмитро Бондар, Антоніна Торбіч, Рівненщина, «Громадське радіо»

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+