Слухати

Головний свідок у справі кримських мусульман — провокатор ФСБ, — адвокат

26 серпня 2016 - 13:29
Суд на кримськими мусульманами, який проходить в суді Ростова, добігає кінця. Під час судових дебатів цього тижня адвокати попросили суд винести виправдальний вирок для своїх підзахисних
Головний свідок у справі кримських мусульман — провокатор ФСБ, — адвокат / Новини на Громадському радіо

 Чотирьох кримських мусульман Ферата Сайфуллаєва, Рустема Ваітова, Нурі Примова і Руслана Зейтуллаева судять за організацію і участь в діяльності партії Ісламського Визволення Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі у Криму.

Докази звинувачення будуються на відеозапису, зробленому чоловіком на ім`я Аднан та його свідченнях. Саме на зустрічі на квартирі у цього чоловіка, яку він організував в грудні 2014 року, були всі четверо обвинувачених. На зустрічі вони обговорювали політичне становище, перехід Криму під контроль Росії і «вплив ЗМІ в сучасному світі». Адвокат Еміль Курбедінов каже, що зустріч організував саме цей Аднан, який по справі проходить як скритий свідок: 

 «На відеозапису видно, як Зейтуллаев каже про те, що Аднан їх запросив, що він там організував цю зустріч».

 Під час надання свідчень підсудні заявили, що не знали, на яку зустріч йдуть і про що саме буде розмова.

prymov.jpg

Нурі Примов // Громадське радіо
Нурі Примов
Громадське радіо

«Що це будуть збори, я не знав. Запросив мене араб Аднан. Про те, яка буде мета, що там буде, в якій формі це буде, я не був в курсі. Нібито запропонували послухати цікаву щось. Я таким чином потрапив туди і в відеокамеру», — каже Нурі Примов.

«Я йшов у гості. Я їхав на машині. Я ж кажу, у мене навіть акумулятор вийшов з ладу. Просто тому що я обіцяв людині це. З роботи їхав. Але все одно пішов. Справа в тому, що вже перебуваючи в СІЗО, проаналізувавши ситуацію, мені здається, що це було навмисною дією з його боку», — говорить Рустем Ваітов.

Підсудні, відповідаючи на запитання адвокатів під час дачі показань у суді, також упізнали в одному з прихованих свідків цього Аднана.

Версія захисту будується на тому, що зустріч, організована Аднаном — провокація служб ФСБ.

«Аднан дуже довго їх умовляв, щоб вони разом зібралися. Зрештою їх зібрав, задав тон цій зустрічі, форму, щось написав і, так як він російською дуже погано розмовляє, дав прочитати Зейтуллаеву.

«Однозначно, це була певна провокація. Провокація з боку Кожемяки — це колишній слідчий СБУ, який зараз працює в ФСБ. У нього були старі рахунки з Зейтуллаевим і Сайфуллаєвим, так як там була певна боротьба за імамство на території села Орлине. Але це боротьба була в ході судового процесу. Вони судилися один з одним. Однак, СБУ в особі Кожемяки на той момент провела обшук і вимагала печаток. Потім прийшла Росія, і Кожемяка вирішив цю карту відіграти. Одним з перших документів у кримінальній справі йде рапорт Кожум’яки з приводу цих хлопців.

Роль цього свідка однозначна. Він провокатор. І в суді сказав, що знає їх як Хізб ут-Тахрір», — впевнений адвокат Еміль Курбедінов.

zeytullaev_1.jpg

Руслан Зейтуллаєв // Громадське радіо
Руслан Зейтуллаєв
Громадське радіо

Прокурор попросив суд призначити Руслану Зейтуллаєву покарання у вигляді 17 років позбавлення волі у виправній колонії суворого режиму. Для Ферата Сайфуллаєва прокурор запросив термін 8 років позбавлення волі. Для Рустема Ваітова і Нурі Примова — по 7 років.

Троє обвинувачених — Сайфуллаев, Ваітов і Примов заявили в суді, що заперечують будь-яку свою причетність до організації Хізб ут-Тахрір. Зейтуллаев відмовився давати свідчення, назвав суд та слідство заангажованими.

Нагадаю чотирьох кримських мусульман заарештували в січні 2015 року. Суд почався в червні 2015 року, а в травні 2016 «севастопольській четвірці» продовжили арешт до жовтня.

Організація Хізб ут-Тахрір визнана в Росії терористичною з 2013 року, в той час як в Україні вона діяла без заборон. 

Метою Хізб ут-Тахрір, міжнародної політичної організації, її представники називають побудову Ісламського Халіфату та об’єднання мусульманських країн. Однак, вони неодноразово заявляють, що зокрема, в Україні, вони не планували досягати своєї мети.

Кореспондент з Ростова для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+