Слухати

65 років тому завершилася остання масова депортація українців

16 жовтня 2016 - 12:28
16 жовтня 1951 року відправився останній потяг із українцями в рамках масової депортації на етнічних землях
65 років тому завершилася остання масова депортація українців / Новини на Громадському радіо

Понад 32 тисячі мешканців західної Бойківщини було примусово виселено в рамках так званої «Акції 51», яка тривала протягом 126 днів.

Жертвою депортацій під час Другої світової війни та в наступні після неї роки стали понад мільйон українців. 

Внаслідок угоди  між УРСР і Польським Комітетом Національного визволення про «обмін населенням» в 1944-1946 роках із прикордонних територій були депортовані 482 тисячі українців. Понад 140 тисяч зазнали примусового виселення в 1947-му із Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини внаслідок операції «Вісла».

Внаслідок депортації західна Бойківщина була майже знищена як окремий регіон. 50 тисяч українців і поляків втратили рідну землю, а на місці їхніх сіл побудували гігантське штучне море. Солинська ГЕС і Солинське озеро поховали під водою не тільки деякі бойківські села, а й цілі гори.

Тільки в 2001 році, близько 80 бойківчан змогли перетнути польсько-український кордон і відвідати історичну батьківщину.

19-1.jpg

Мешканці бойківського села Лип'я за кілька років перед депортацією // memory.gov.ua
Мешканці бойківського села Лип’я за кілька років перед депортацією
memory.gov.ua

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+