Слухати

Горбачова хочуть допитати у Литві по подіях 25-річної давнини

17 жовтня 2016 - 17:53
Литовський суд збирається допитати президента СРСР Михайла Горбачова щодо подій у Вільнюсі в 1991 році
Горбачова хочуть допитати у Литві по подіях 25-річної давнини / Новини на Громадському радіо

Окружний суд Вільнюса прийняв рішення викликати на допит в якості свідка колишнього президента СРСР Михайла Горбачова. Це підтверджує і син загиблого голови Верховної Ради Литовської РСР Аполінараса Повілайтіса Робертас Повілайтіс, пише ru.delfi.lt з посиланням на BNS.

Зазначається, що розслідування справи про січневі події біля телецентру Вільнюса в 1991 році почалися в кінці січня того ж року. Всього по ньому проходить 65 обвинувачених.

Робертас Повілайтіс раніше намагався переконати правоохоронців почати окреме розслідування щодо ролі Михайла Горбачова і привласнити йому статус спеціального свідка. Відмовляючись почати окреме досудове розслідування, прокурори зазначили, що наявні дані не дозволяють робити висновок про те, що Михайлу Горбачову було відомо про наміри вжити військові дії і що він не вжив заходів для запобігання цих дій.

Відповідаючи на прохання Повілайтіса, прокурори також відзначили, що ще з 1992 року робилися спроби отримати пояснення у Горбачова з приводу січневих подій 1991 року, проте вони результату не дали.

Прокурор Даля Скорупскайте вказала, що саме тому, що Михайло Горбачов відмовляється спілкуватися з Генпрокуратурою Литви, немає можливості привласнити йому статус спеціального свідка і немає інших засобів, які зобов’язали б громадянина іноземної держави приїхати в Литву для дачі показань.

Робертас Повілайтіс, в свою чергу, стверджував, що радянський президент міг знати, проте свідомо ігнорував інформацію, з якої явно було видно, що підлеглі мають намір здійснити і здійснюють військові злочини, і не вжив жодних дій, щоб цьому запобігти.

В даний час частина справи по 13 січня розглядається в окружному суді Вільнюса.

Цього року виповнилося 25 років з ночі 13 січня, коли у Вільнюсі біля Будинку друку, телевежі і будівлі Литовського радіо і ТБ було вбито 14 цивільних осіб.

Ця справа — одна з найбільших за своїм обсягом і кількістю обвинувачених справ в історії судів незалежної Литви.

На лаві підсудних — двоє людей, ще понад 60 обвинувачених притягнуто до суду заочно.

Вони звинувачуються у військових злочинах і в злочинах проти людяності. Постраждалих в цій справі — майже 500, свідків — близько тисячі. Справа складається з 709 томів, один лише обвинувальний акт — з 13-ти томів. У 1999 році в справі про події 13 січня за створення антидержавних організацій та інші злочини шість осіб отримали тюремні терміни.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+