Слухати

Верховна Рада змінює законодавство про психіатричну допомогу

18 жовтня 2016 - 23:34
Верховна Рада в першому читанні прийняла закон, який вносить зміни до законодавства у сфері надання психіатричної допомоги, і робить його більш гуманним
Верховна Рада змінює законодавство про психіатричну допомогу / Новини на Громадському радіо

В новому законопроекті, який було прийнято в першому читанні 5 жовтня, передбачено можливість поновлення через суд дієздатності для осіб, яких раніше було визнано недієздатними.

Про те, що зміниться, в ефірі «Громадського радіо» в рамках програми «Громадська хвиля» поговорили з автором змін до законодавства, кандидатом медичних наук, завідувачем відділу судово-психіатричної профілактики та амбулаторних судово-психіатричних експертиз Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Сергієм Шумом.

«Наразі недієздатна особа не може звернутися з якоюсь заявою до органів державної влади, не може самостійно приймати рішення щодо надання їй психіатричної допомоги, не може звернутись до суду, навіть із заявою про поновлення власної дієздатностіь тощо. Європейський суд з прав людини звернув на це увагу через те, що Україна програла недієздатній особі в ЄСПЛ. Тому ми в нашому законопроекті передбачили всі особливості, які потрібні для недієздатних осіб: згода опікуна на поновлення дієздатності та госпіталізацію недієздатної особи більше не потрібна, недієздатна особа  може сама вирішувати ці питання», — говорить Сергій Шум.

Він додає, що за останні 10-20 років велика кількість недієздатних осіб була позбавлена статусу дієздатності безпідставно.

«В запропонованому нами законопроекті ми висловлюємо ідею того, що недієздатна особа не може позбавлятись розуміння того, що з нею відбувається. Тому що за своїм психічним станом дуже мала кількість людей взагалі не може приймати рішення щодо свого життя», — каже спеціаліст.

Також Сергій Шум зауважує, що така правова категорія, як недієздатність, є дещо застарілою, і юристам треба переглянути, наскільки доцільно у ХХІ столітті позбавляти особу всіх свої соціальних прав.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+