Слухати

Поки не поб`ють нас чи техніку, справи розслідувати не будуть, — журналістка

02 листопада 2016 - 16:05
Facebook Twitter Google+
На Волині в 2016 році було зареєстровано 15 заяв про злочини, потерпілими в яких є журналісти
Поки не поб`ють нас чи техніку, справи розслідувати не будуть, — журналістка / Програми на Громадському радіо

Чотири злочини стосувалися, власне, ст. 171 ККУ (перешкоджання професійній діяльності журналістів), а також інші факти, пов’язані з крадіжками та іншими незаконними діяннями. Журналісти стверджують, що такі кримінальні справи не розслідуються поліцією, а в правоохоронних органах запевняють, що вони діють згідно чинного законодавства.

Одну із резонансних справ, пов’язану з недопуском журналістки Василини Боруцької на сесію Волиньради, в поліції закрили через малозначимість, пояснює заступник начальника слідчого управління ГУНП Волині Максим Новицький:

«Кримінальне провадження закрите у зв’язку з тим, що досудовим слідством дійсно був встановлений факт перешкоджання її законній професійній діяльності, однак тривалість цього перешкоджання була в межах двох хвилин, тобто нетривале в часі . Керуючись ст.. 11 ККУ (тобто формально в діях осіб вбачалися ознаки злочину, однак враховуючи те, що це тривало незначний проміжок часу, суттєво не вплинуло на ситуацію), через малозначимість слідчим було закрито дане кримінальне провадження».

За словами майора поліції Новицького, згідно внесених змін в Кримінальний кодекс України, відповідальність за перешкоджання діяльності журналістів прирівнюється до відповідальності за перешкоджання роботі поліцейського. Однак в даному випадку, мовляв, слідчий приймає рішення і на основі внутрішнього переконання, враховуючи всі обставини справи.

Сама ж журналістка Василина Боруцька  каже, що поки не знає, чи буде оскаржувати таке рішення в поліції через суд:

«Колеги радили мені звертатись в суд і я думала про це, але поки що я не можу дати однозначної відповіді , бо я не знаю насправді, що робити далі. Просто я не бачу справедливості в цій системі. Тобто я знаю, що витрачу дуже багато часу, зусиль, який могла би витратити на щось корисне — на ту ж саму роботу».

Крім цього інциденту, в серпні трапився ще один, де заяву про злочин навіть не внесли в ЄРДР, а зареєстрували як звернення згідно ЗУ «Про звернення громадян».

А саме йдеться про засідання постійної поліцейської комісії, де заборонили журналістам здійснювати відеозйомку, а також  бути присутніми під час засідання комісії.

«Коли вже після того конфлікту йшла, я лише залишила скаргу у книзі пропозицій і скарг в ГУНП. Там я написала, що були порушені мої права за статтею 171 ККУ . На інформацію в цих книгах правоохоронці зобов’язані реагувати. Мені прийшла відповідь від обласного управління поліції, де  пояснили, що вони не несуть ніякої відповідальності за те, що мені перешкоджали і пройти на засідання поліцейської  кадрової комісії  і вести там відеозйомку , тому що це питання компетенції цієї комісії, на яку обласне управління не має ніякого впливу».

Заяву про злочин стосовно даного інциденту журналістки «Громадського радіо» Аріни Крапки з прокуратури Волинської області перенаправили в Луцький відділ поліції. І звідти прийшла  відповідь, у якій йшлося про те, що її зареєстрували як звернення і це теж не компетенція луцьких правоохоронців. За цим фактом журналістка написала скаргу щодо бездіяльності поліцейських.

В прес-службі Волинської прокуратури повідомили, що у них було всього три кримінальних провадження, які стосувалися перешкоджання роботі журналістів:

«Впродовж поточного року територіальними органами поліції за ст. 171 ККУ, за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, розслідувалося три кримінальних провадження, два з них закрито через відсутність  складу  кримінального правопорушення».

Самі ж журналісти запевняють: правоохоронні структури не бачать злочину, поки не буде фактів пошкодження майна чи фізичного насильства щодо них.

«Я зрозуміла, що мотив в поліцейських такий, що поки тебе не поб`ють , поки тобі не поламають камеру , не відберуть мікрофон, то це не є порушенням твоїх прав як журналіста. А от вже коли є факт, що нанесені тілесні ушкодження, бо це ж синці і можна це довести, показати в суді, медичну експертизу провести. Коли в тебе пошкоджена камера, а вона коштує грошей, а сьогодні у нас власність законодавством більше захищається, ніж життя людини, то це означає, що ти працюй собі як хочеш, добивайся чого хочеш, але в цій ситуації ніхто не бачить порушення твоїх прав», — каже журналістка Марія Доманська.

Натомість майор поліції Новицький переконує, що згідно диспозиції ст. 171 ККУ, факт заборони займатися журналісту своєю діяльністю є закінченим злочином  і не вимагає наслідків.

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.