Слухати

Українській Гельсінській групі — 40 років

05 листопада 2016 - 14:01
9 листопада виповнюється сорок років із дня заснування правозахисного об'єднання — Української Гельсінської групи
Українській Гельсінській групі — 40 років / Новини на Громадському радіо

Метою об’єднання, до якого увійшли 10 відомих правозахисників, було слідкувати за дотриманням підписаних Союзом Гельсінських угод.

«Ці люди у 1976 році фактично схопили державу за язика: ви сказали це у Гельсінських угодах — ми від вас нічого зайвого не вимагаємо. Ми хочемо вам допомогти. Саме створення групи витягло державу грати в іншому полі: є гарні закони і реальне їх виконання, життя. Тут виявилось, що держава не здатна виконувати ті закони, які прийняла», — розповів очільник Української Гельсінської спілки з прав людини адвокат Аркадій Бущенко.

До групи належали не лише українці, а й представники інших національностей — росіян, євреїв. Створення об’єднання знаменувало перехід українського визвольного руху на новий етап — легальної боротьби, вважає член УГГ Йосиф Зісельс:

«Гельсінській групі вдалось вписати модуль національно-визвольної боротьби у правозахисний контекст. Держави Заходу вважали, Україна — це зона відповідальності СРСР, вони не сприймали визвольний рух як рухи в Африці чи Південно-Східній Азії. Після цього руху це стало виглядати трохи по-іншому».

Група двічі поповнювалась новими членами після репресій проти її учасників. У 1988 році її наступницею стала Українська Гельсінська спілка, яка займається моніторингом дотримання прав людини і нині.

Повну розмову з учасниками Гельсінської групи та керівниками Гельсінської спілки читайте і слухайте тут.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+